HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
31 Mart 2020 Salı
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

AYNUR ZEREN TAN

AYNUR ZEREN TAN

Sosyal Medya DEDİKODULARI

25 Şubat 2020 Salı Saat: 08:47

Dijital dünya, sosyal medya, facebook, instagram, twitter, selfie, email, wi-fi, İCloud, online, internet, bluetooth, modem, itunes, AppStore, stor, profil, youTubevb gibi bir çok yabancı kelime günlük dilimize yerleşti son yirmi hatta on yılda hızla.

Günlük yaşantımızın da bir parçası haline geldi dijital uygulamalar ve birçok oyun. Facebook bunlardan bir tanesi. Sosyal iletişim uygulaması olarak başka uygulamalarda var fakat “yüz kitabı” daha çok yaygın.

Facebook önce gençlerin ilgi alanı idi (ortalama 18-30 yaş aralığı) daha sonra hızla 50 yaş üstü  %85 oranında facebook kullanıcısı oldu, derken genç nüfus instegrama taşındı büyük oranda (%18 lik oran giderek artmakta)

Aslında instegram başlangıçta sadece yemek ve fotoğraf paylaşımı için kurulmuştu fakat şimdi kullanıcılar her amaç için yoğun şekilde oradalar.

Twitter daha bir siyasi ve fikir amaçlı, youTube de video sanat ağırlıklı olarak yollarına devam ediyorlar.

Dünyada her ülkede yoklar mesela Çin’de yok, kendi sosyal medyası var Çin’in. İran’da facebook yok, instegram var.Telegram diye adlandırılan kendi uygulaması var. Bazı ülkelerde de internet inanılmaz pahalı iken bir çok Avrupa ülkesinde ise sokakta dahi internete ücretsiz bağlanabiliyorken, ABD’de bir çok cafe bile size ücretsiz internet bağlantısı sunmuyor bizde ki gibi, yok öyle bir şey vs vs.

Bu konuda yazılacak o kadar güzel ve ilginç bilgiler var ki kitaplara sığmaz derken bu konularda giderek çok kitap yazılıyor ve de satılıyor. İletişim kuralları da belirleniyor bu kitaplarda, bir çok sosyal deneyden ve anketten çıkartılan bilgilerle.

İletişim konusunda mesela sosyal medyada günde altı tane paylaşım kararmış, altıdan fazlası rahatsız edici imiş. Zaten facebook ve diğer sosyal ortamlarda istemediğiniz kişileri engelleme hakkınız var.

Sosyal Medya da TÜM ARKADAŞLARINIZI GÖREMİYORSUNUZ

Facebookta arkadaş sayınız bilirsiniz, hepsi siz<in paylaşımlarınızı göremiyor.Facebookun bu yönde kendisine göre uyguladığı bir algoritması var.

Bu alanda bizzat kendimin yaşayıp tespit ettiğim bir durumu yazayım.Çok beğendiğim bir tren fotoğrafımı paylaştım sayfamda.Fotoğrafın teknik özellikleri ile ilgili bilgi almak için bir arkadaşa mesaj attım;”Sayfamda ki tren fotoğrafının teknik özelliği HDR midir?” diye “sayfanızda tren fotoğrafı göremiyorum hocam” diye mesaj geldi. “Fotoğrafı paylaşırken hata yaptım herhalde” diyerek yeniden paylaştım ve sonuç yine aynı, bakıyorum sayfama iki tane fotoğrafım var. Kızımı arayıp durumu bildirdim.Ondanda aynı cevap” anne sayfanda tren fotoğrafı görünmüyor”, deyince başka bir arkadaşımı aradım kendisi” sayfanda tren fotoğrafı göremiyorum Aynur’ cuğum” deyince anlata yıllar önce anladım ki  faceebook herkesin paylaşımını, her arkadaşına göstermiyor,böyle bir durum da mümkün değilmiş.

Sonuç, “falanca arkadaşım benim fotoğrafımı beğenmedi, filanca arkadaşım yorum yapmadı” diyerek bu sanal dünya iletişiminde gerçek arkadaşlarınıza darılmayın.

Sosyal Medya’nın DERDİ BİZİM İLETİŞİMİMİZ DEĞİL … SADECEREKLAM ve KAZANÇ…

Facebook ta önceden arkadaş listenizdekilerin paylaşımlarını görür daha hoş vakit geçirirdiniz değil mi? Şimdi ise ve giderek reklam istilası altında sayfalarımız. Reklamları da bizlerin ilgi alanları, yaş ve cinsiyet özelliklerimize göre gönderiyor yada görünür kılıyorlarmış sayfalarımızda.

Bu durumdan çok sıkıldığımı facebook yetkililerine de iletmiştim aslında yıllar önce yine espri niteliğinde de olsa yazmıştım.

Sonuçta ücretsiz sunulan bir hizmet ve böyle devam edecek ama facebook kendisi asla ücretli olmayacakmış.

 

BIRAKIN İNSANLAR İSTEDİĞİNİ PAYLAŞSSIN

Günlük hayatımızda yer edindi facebook paylaşımları, kızgınlık, nefret, linç söylemleri giderek tırmanıyor. Başka düşüncelere saygı,siyasi görüşlere tahammül hemen hemen yok gibi. İşinize gelmeyeni engelleyin görmeyin.

Bilmem hangi ülkenin psikologlar derneği açıklamış “durmadan kendi fotoğrafını paylaşan ruh hastasıymış. İnanmayın, insanlar sadece kendilerine göre eğleniyorlar, kendisini sosyal medyada izlemekten keyf alıyor, bence hepsi o kadar. Orada bir hayat yansıması var, günlük hayatta nasıl ki işinize gelmeyenle görüşmüyorsunuz, kimisi ile az görüşüyorsunuz yada herkes ile görüşemezsiniz, engelleyin gitsin.Ya da insanlar iki fotoğrafını paylaşarak mutlu oluyor tahammül edebilin.

YEMEK FOTOĞRAFLARINA TEPKİ

“BULAN VAR BULAMAYAN VAR” DİYEREK YEMEK FOTOĞRAFLARINA TEPKİ GÖSTERENLERİ ANLARIM, TAKDİR DE EDERİM FAKAAAAAT

Bunu söyleyen aynı kişiler sadece yemek fotoğrafı paylaşmayıp kendi tatil fotoğraflarını paylaşırsa, özel okul bitiren çocuğunun mezuniyet töreninde ki maaile şık mutlu pozlarını, lüks salonlarda ki iki dirhem bir çekirdek fotoğraflarını vb paylaşırlarsa o insanları anlamakta zorlanırım değil mi ama “o renkleri bulan var bulamayan var” düşünmek empati yapmak lazım ki yemek hepsine göre çok daha ucuz.

YÖRESEL YEMEKLERİMİZ PAYLAŞIN BENCE KÜLTÜRDÜR diyeceğim yine tepki gösterecekler, gerçi bana kimsenin bir şey dediği yok sağ olsunlar var olsunlar zaten hep genellemeleri konuşuyoruz da  arkadaşlar “suşi” yi niye hepimiz biliyoruz, çünkü ezberlettiler, tadına bile bakmayan doludur ama bir okadar da adını ezberleyen  ve Japon yemeği olduğunu bilen doludur, adamlar kültürünü tanıtıyor. Nasıl? Önce fotoğraf ile.

BİR DE ŞEKİL VERME PAYLAŞIMLARI VAR…

“50 yaş üstü kadınlar tayt giymesin, kırmızı ruj sürmesin” 

Ne kadar ayıp, size ne? Bir de birtakım emoj (buyurun yeni bir kelime daha) ile dalga geçerek paylaşıyorlar muhtemelen daha gençler. Çok şükür bilen gören vardır kesinlikle tayt ile gezmiyorum, gençlikte sürdük ama kırmızı ruj da kullanmıyorum fakat ne kadar gereksiz bir paylaşım daha doğrusu paylaşımlardan birisi daha

“40 yaş üstü erkekler saçlarını boyamasınlar…”

Ne kadar yanlış bir eleştiri.Size ne, kime ne? Beyefendi kendisini öyle beğeniyordur saçını da,  başını da boyar yine hemen belirteyim ki ben saçlarımı boyatmıyorum, o da önceden bir iki kez ancak ama insanların keyfiyeti, kılık kıyafeti, görünüşüne nasıl karar vereceği, üstelik koskoca insanların şekli sosyal medyadan konu edilmemeli.

GENÇ KIZLARIN SELFİE si

 Karışmayın genç ve güzeller, güzel çıkıyorlar fotoğrafta, az çok paylaşım yapmış işte karışmayın, rahatsız olan engeller biter gider…

“CENAZEDE PİDE KEPAZELİĞİ”

Yok öyle kepazelik falan değil.. Benim cenazemde ne dağıtılırsa dağıtılsın, yenilsin içilsin, Allah aşkına biz öyle gördük cenaze evlerine yemek götürülürdü eskiden. Aynı gelenek devam ediyor. Cenaze sahibinin yemek yapmaya hali olmaz, gelen giden kalabalık. Eskiden uzaktan özellikle köyden gelenler çoktu ve hemen dönemez en az bir gece konaklayabilirdi. Cenaze evi günlerce kalabalık olur, yemek masaları hemen kurulurdu. C cenaze toprağa verilir ve mezarlıktan gelenlere yeniden kurulurdu.

Şimdi şartalar kısmen değişti, yemek yapacak komşu çalışıyor, yemek yapacak komşu yaşlandı, yemek yapacak komşu eskisi gibi gelinle oturmuyor ki gelin yemek yapsın, bir sürü ayrıntı.

Sevabına pide yaptırıyor, bir iki komşu pide yaptırırsa çok olabilir, dağıtılır, gönderilir, dışarıdan gelenlere ikram edilir, özellikle makbuldür ve olmadı gidenlere katılır. “Rezillik” diye eleştirmeyin lütfen, bizim insanımızın güzelliğidir.

Daha bir sürü ayrıntı daha var ama bu kadar dedikodu yeter, ne zamandır yazmak istiyordum bu konuyu da, nihayet…


Bu haber toplam 305 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları