HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
31 Mart 2020 Salı
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Baharın Müjdecisi Cemre Nedir, neden düşer, Nereye ve nasıl düşer?

26 Şubat 2020 Çarşamba Saat: 08:48

Çocuktum Şubat ayı gelince, anneannem  sık sık  sorardı “Cemre düştü mü, bugün Gücük ayın kaçı, Marta ne kadar var, Zemheri bitti mi?.  

Anneannem cemrelerin düşmesini dört gözle beklerdi. Cemrelerden sonra hava, toprak ve su ısınmaya başlar tabiat canlanır bahçelere bir şeyler ekme dikme vakti gelirdi. Gücük ayın sonunu beklerdi, onun Gücük ay dediğini Şubat ayı idi 28 çektiği için gücük yani küçük ay denmişti, bu sene Gücük ay dört yıl sonra 29 çekti,

 

Cemre Nedir, Neden Düşer?

Baharın müjdecisi olan cemre’lerden ilki 20 Şubat günü havaya düşer. 27 Şubat tarihinde ikinci cemre suya, üçüncü ve son cemre 6 Mart’ta toprağa düşer.

Cemrelerin düşmesi, kış günlerinden yaz günlerine geçişin işaretleri demektir.. Anadolu’da halk inanışına göre 15 Şubat’a gelindiğinde artık kış hükmünü kaybetmeye başlar. Bu tarihten 5 gün sonra 20 Şubatta ilk cemre havaya düşer ve havalar ısınır. Bir hafta sonra, 27 Şubat’ta ikinci Cemre suya düşer ve sular ısınır. Üçüncü ve son cemre de 6 Mart tarihinde toprağa düşerek toprak ısınır ve kır çiçekleri çıkmaya başlar

Anadolu’da halk arasında       yıl, kış günleri ve yaz diye ikiye ayrılır.

Kış günleri, 8 Kasım’da başlar ve 5 Mayıs’ta sona erer 179 gündür.

Yaz günleri ise 6 Mayıs’ta başlar ve 7 Kasım’da sona erer kadar 186 gündür. 

 

Hemen Yaz Gelmez

Cemrelerin düşmesi bitince yaza döndük derler, oysa yaz hemen gelmez daha Mart ve Nisan ayları var, Mart fırtınaları, dokuzları, iki dokuzları üç dokuzları var, Abrul beşi var.

Bizim buralara yaz biraz geç gelir, Haziran ayının bile soğuk geçtiği yıllar olurdu çocukluğumda. Hıdırellez gelip geçerdi, Mayıs yedisi gelip geçerdi de bazı yıllar bir türlü yaz gelmezdi.

Babam karpuz kabuğu suya düşmeden denize girilmez derdi, biz bazen denize Mayıs ayında başlardık, da karpuz kabuğu peşimizden gelirdi.

Yaz bazen uzun bazen kısa sürerdi Ünye’de. Çok sıcak olmazdı ne de çok serin.

Kuşlar havada göç için dönerek toplanmaya başladığı zaman bilin ki sonbahar yolda geliyordu.

Kış gelmezdi hemen daha biraz pastırma yazımız olurdu sonra güz yağmurları başlar yavaş yavaş soğuklar kendini gösterirdi..

 

 

Türkler Hayvanlı Takvimden

Tarım Takvimine geçtiler

 Türkler atlı göçebe hayatı yaşadıkları dönemde hayvana bağlı olduklarından takvimleri ve doğayı gözlemlemeleri de buna göre şekillenmiş ve on iki hayvanlı Türk takvimini meydana getirmişlerdi.

Zamanla tarıma bağlı yerleşik hayata geçmeleri ile beraber doğayı gözlemlemeleri tarımla değişmeye başladı.

Cemre olayı da tarıma bağlı toplumlarda karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle Arap, Fars(İran)  ve Türklerin inandığı cemrenin Moğol, Çin ve Greklerde de (Yunan) olduğu belirtilmektedir. Havanın ısınmasına bağlı olarak meydana gelen bu inancı çeşitli toplumlar kendi kültürlerinden bir şeyler katarak zenginleştirmişlerdir.

 

Cemreler neden düşerdi,

nereden düşerdi,  

ne zaman düşerdi?.

Şubat yaz ile kış arasında anahtar aydır, gücük, kısa denilen bu ay en büyük dönüşümü yüklenmiştir.

Bu ayda Cemreler düşecek kış günlerinden yaz günlerine geçilecektir. Toplumda bahar mevsiminin müjdecisi olarak kabul edilen cemre Arapça ”Ateş halinde”, ”Yanmış halde” veya köz ”kor” manasına gelir ve ısınmayı ifade eder.

 

Türk  mitolojisinde cemreye İmre, İmere veya Emire denir. İlkbaharda göğe yükselir, sonra buzların üzerine düşerek onları eritir, oradan da yere girer.

Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Bulgarlar Zemire derler. Anadolu da bazı bölgelerde ve Ünye’de Cemile denir. 

Cemrelerin düşüş sıralamasında önce hava ısınıyormuş gibi görünse de hava doğrudan güneş ışınları ile ısınmaz. Güneş’ten gelen ışınlar önce yeri ısıtırlar, yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtırlar.

Toprak ısınmadan atılan bir tohum yeşermez. Bu yüzden çiftçilikle uğraşan insanlar cemre ve buna benzer olayları dikkatle takip eder, işlerini buna göre ayarlarlar.

Cemreler birer hafta ile düşerler, ama kimse görmez. Halk, görünmeyen bu olayı, kavrayabilmemiz için böyle söyler, aslında düşen bir şey yoktur.

 

 

Halk Arasında Cemre Olayı

Rize halkı havada, suda ve toprakta birtakım değişikliklerin meydana geldiğine inanmaktadırlar, cemrelerin fırtına yaptığı ve cemre günlerinin esintili geçtiği düşünülmektedir.

Denizli ve çevresinde cemreye cemile denilmektedir ve cemile toprağa düştükten sonra toprak ısınır.  Cemile suya düştüğünde ise yaz ayağını salladı denir.

Uşak yöresindeki yaşlıların söylediğine göre cemre suya düşünce su, gölün içinde kaynaşma yapar, kurbağalar ötüşür,  halk da cemre düştü der.

Denizli ve yöresinde kız çocuklarına isim verilirken çok soğuk olur gerekçesiyle Cemile isminin tercih edilmediği söylenir.

Kaynak: Bilkent Üniversitesi

               Şanver Oruç,

               Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu

               Alıntı yapılmıştır

 


Bu haber toplam 330 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları