HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
31 Mart 2020 Salı
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Üç Aylar ve Üç Hediye

28 Şubat 2020 Cuma Saat: 08:27

                Müslümanın her hali, imrenilmeye değerdir. İslamın koyduğu ölçülere uygun olarak tanzim edilen bir hayat veya bir başka söyleyişle, “YAŞAM TARZI” mutluluklarla dolu olup her bölümü imrenilmeye örnektir. Çünkü islamın koyduğu ölçü şudur: “(Ya Muhammed, sana inananlara) söyle ki, eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah, affedici ve merhametlidir.” Bu ayetlerin bildirdiği gerçekler ışığında üç ayları değerlendirince, üç hediye ile müslümanın hedefine vardığına tanık oluruz. Şöyle ki:

1- Allah’a karşı ibadetler, sadece sevgi ile yapılır. Korku, sevgiden sonra gelir. Allah’ı severek ibadet yaparız ve bu sevginin sonunda da Allah’ın bizlere va’dettiği güzelliklere varacağımıza inanırız. İşte, ibadetlerimizi yapmadığımız zaman, bu güzelliklerden mahrum kalacağımızdan korkarız. Allah’tan korkmak, işte budur. Recep ayında Mİ’RAC gecesi vardır. Mi’rac, kulun (peygamberimizin), Allah katına yükselmesidir. Bizler için peygamberimiz ne buyuruyor; “Mü’mininMİRACI namazıdır.” O halde biz, ibadetlerimizle (özellikle de namazla) Allah katına yükseliyoruz. Yani, yukarıdaki ayetin birinci bölümü tamamdır. Allah’a sevgimizi gösterdik. Birinci hediye MİRAC’dır. 

2- Dinin uygulanışını, ibadetlerinin yapılışını bizler, peygamberimizden öğrendik. Çünkü şöyle buyuruyor: “Namazı, benden gördüğünüz gibi kılınız.” Ayetin ikinci bölümü olan peygambere uyma kısmını da tamamlayarak Allah’ın sevgisini kazanmış olduk. Ve bağışlanmaya sıra geldi. Şaban ayının ortasında, BERAT gecesi vardır. Yani, günahlardan kurtularak berat etme, temize çıkma gecesidir. Üç ayların ikincisi olan Şaban ayının hediyesi de BERAT’tır. Günahlarından temizlenmiş bir müslüman olarak üçüncü hediyemize hazırız.

3- Üç ayların üçüncüsü ve sonuncusu olan Ramazan ayına temiz olarak başlıyor ve o kâinat peygamberinin anlatımı ile ”Başı rahmet, ortası mağfiret (bağışlanma), sonu cehennemden azat olma (kurtulma) ayı olan Ramazan’ın içinde de KADİR gecesi vardır. Ramazan ayını, gereğine uygun şekilde yaşayan müslüman, KADRE ulaşır (yani, ebedi kurtuluşa erer) ve Mütaffifin süresinin 22. ayetinde belirtilen mutlak sonucu hak eder. Ve şöyle buyurulur:  

“İyiler, mutlak surette cennettedirler.” Yani, yukarıdaki ayetin son bölümü olan Allah’ın affı ve merhameti ile en büyük nimeti olan son durak CENNET’i hak etmektir. Üçüncü hediye, KADRE (Naim cennetine) ulaşmaktır. Mütaffifin süresinin devamındaki ayetlerde:

23) Onlar orada koltuklar üzerinde etrafa bakarlar.

24) Onların yüzünde nimetlerin sevincini görürsün.

25) Kendilerine mühürlü halis bir içki sunulur.

26) Onun içiminin sonunda MİSK kokusu vardır. İşte yarışanlar ancak onda yarışsınlar.

Değerli Okuyucularım!

Bu senenin üç aylarına, bu ölçülerle başlayarak son hediyede buluşmak ve MİSK kokulu meşrubatı birlikte yudumlamak üzere hayırlı olsun. Haydi yarışaaa!..

Saygı, sevgi ve selamlarımla…


Bu haber toplam 145 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları