HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

TURGAY GÜVEN

TURGAY GÜVEN

İran’da Bir Azeri-Türk Futbol Takımı: Traktör

3 Mart 2020 Salı Saat: 08:09

           “Tebriz-Bakü-Ankara / Biz hara , Farslar hara ( hara- nere  demek, ‘ayrı’ anlamında) ”/ “Ya ya ya, şa şa şa / Azerbaycan çok yaşa.” / “Azerbaycan  bir olsun / Merkezi Tebriz olsun.”

            Koskoca bir stadyum ‘Türkiye…, Türkiye…’sesleriyle  inliyor, tribünleri dolduran 70 bin insan, yukarıdaki mısraları yüksek  sesle marş olarak söylüyor. Seyirci kolları havada, işaret ve küçük parmakları yukarıda, baş ve diğer iki parmak birleştirilmiş elleriyle, kutsal ülkü sembolü-Bozkurt işareti yapmakta. Arada bir Türkçe şarkılar  söyleniyor. “…Haydi söyle, onu nasıl sevdiğimi, haydi söyle…” Arada sırada siyasi mesajlı sloğanlarda atılmakta. “… Türk Dili’nde medrese (ders- okul-eğitim  demek istiyor), olmalıdır  herkese…” filan.

          Olayın geçtiği yer, İran’ın kuzey batısındaki Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin baş şehri Tebriz’de  bir stadyum. Yukarıdaki tezahürat,  İran’da ünlü bir Azeri-Türk futbol  kulübü  olan  Tebriz’in  Traktör Şazi  adlı  futbol kulübüne yapılmakta. Kulübün diğer adı ise  Güney Azerbaycan Türkmen Traktör  Futbol Takımı.

          Takımın mazisi de oldukça eski. Medyatik bilgilere göre, olay, 1960’ lı yıllarda, ülkenin traktör ihtiyacını karşılamak için  Tebriz’de kurulan traktör fabrikasının işçileri olan bazı gençler tarafından hayata geçirilen amatör Traktör Şazi (Traktör Teşkilatı)  Futbol Takımı’nın, yıllar sonra profesyonelliğe dönüşerek, Farisi Mollaların egemenliğindeki İran İslam Cemahiriyesi’nde, Türk-Azeri  gençliğin enerjisini kanalize edebileceği nadir birkaç etkinlikten biri olarak, İran ulusal ve Ön Asya bölgesel futbol literatüründe yıldızının parlaması.

          Resmi kuruluşu ise, 1970 yılı. Resmi adı Başgah-ı Futbol Traktör Azerbaycan, kısa adı Traktör Azerbaycan.  2001’ de İran 1.Ligi’ne yükselmiş ve halen de, İran 1. Liginde oynuyor. İran Ligi’nde Tebriz’i temsil ediyor. Maçlarını, Tebriz’de,  Yadegar-e Emam ( İmam’ın yadigarı) adlı bir  Stadiumda oynuyor.  Zaman zaman küme düşüp yeniden çıkmış. Bazı başarıları da var. Ayrıca uluslar arası turnuvalara filanda katılmış. 2011-12’de Asya Şampiyon Kulüpler Ligi’ne katılmış. 2013-14 Sezonunda İran’da, İran-Hafzi kupasını almış. Üstelik Teknik Direktörleri de bize hiçte yabancı olmayan bir isim olan Mustafa Denizli.         

            Günümüzde Traktör Şazi Futbol Takımının en büyük özelliği ise, Azeri Tebriz –Güney Azerbaycan bölgesinin bir sembolü olması. Benim olaya muhatap oluşum ise, klasik huyum olan, geleneksel tv kanalları zappingleme işlem ve eylemlerimden birinde, bir ajans haberinde, tesadüfen,  ekrandaki maça ve ardından da, anlatılan konuya ilgi göstermemle başlamış bulunmakta. Konuyu, daha sonra,  internet araştırmasına almam dolayısıyla da, yukarıda sizlere de yansıttığım bazı bilgilere ulaşmış bulunmaktayım.

          Maçtaki rakibi de yine kendisi gibi bir Tebriz takımı olan  Tebriz İstiklal Futbol Takımı.  Maç 1 Kasım 2019 Cuma günü oynanmakta. Heyecan zaten  Stadyum kapısında başlamış. Tedbir almaya çalışan İran Polisi, ellerinde Türk Bayraklarıyla gelen kişileri  stadyuma sokmamış, bazı kişiler tutuklanmış.  Doğrusunu söylemek gerekirse, yaklaşık 70 bin kişi kapasiteli ve  ağzına kadar dolu Tebriz stadyumunu dolduran 70 lik ihtiyarlardan 7 yaşındaki kız çocuklarına kadar on binlerin dilinde aynı sloğanı duymak ve  yüreklerinde attığını  hissetmek çok ilginç. Medyada ki resimlerde çok ilginç.

 

 

        Olay bu kadarla bitmez,  2 Kasım günü ise, on binlerce Traktör Sazi taraftarı, asker selamı vererek, ellerinde bayraklar ve alkışlarla Türkiye’nin Suriye topraklarındaki Barış Pınarı Harekatı’nı destekleyici  tezahüratlar yaparlar. Elbette ki olay, ülkemizde ve eski kadim Azerbaycan’ın kuzey bölümü olan, bugünkü Özgür  Azerbaycan- Azerbaycan Cumhuriyeti’nde de yankı bulmaktadır. “…Selam olsun Güney Azerbaycan’a… Selam olsun Tebriz’in simgesi Traktör Sazi  Futbol Takımı’na…”

        Parantez içerisinde söyleyelim, içeride yarattığı kargaşa bir yana, bir ucu da dış politikaya dokunan bu tür pekte istenmeyen eylemlerin ve  kontrol edilemeyen bir hareketlerin,  Şii kökenli bir yönetimin egemenliğinde ve hükümranlığında olan Suriye’nin bölgedeki büyük abisi-hamisi-efendisi olan Şii İran’da oluşuyor olmasının ve İran dışı dünyada da karşılık bulmasının, batının büyük devletleri-güçleri ve bölgedeki tüm komşuları ile çokta iyi ilişkiler içinde olamayan  İran için, ne kadar büyük bir baş ve karın ağrıları yaratmaya başladığının da farkında olmak gerekir.           

          Hani derler ya ‘futbol hiçbir zaman, sadece futbol değildir’ diye.   Elbette ki  Türkmen  Traktör de, Tebrizlilerin-Tebrizli gençlerin beyninde  sadece basit bir fabrika takımı değil,  bir simge, bir kavram, bir çoşku, bir ülkü, bir heyecan, bir amaç, bir hedef, bir  güç. Yılların beyinlerinde yarattığı pasifliğin kabuğunu  kırmak için, bir yol açılımı.  Zaten traktör- çekici demek,  çekici güç  demek. Toplumun beyni  bir kez hareketlenmiş, bir çekici güç onu bir yere, bir yerlere çekiyor, yüreklerde  tüm toplumu saran milliyetçi bir duygu  ayağa kalkıyor.         

         Elbette ki, her ayağa kalkan hareketin bir amacı, bir hedefi, bir beklentisi, bir düşüncesi, bir ülküsü, yani bir ideali  vardır, yoksa da olur, olmalıdır, toplum onu yaratır, eğer,  kendi ülküsünü-idealini  zaman ve mekan, ülke ve dünya gerçeklerine uygun bir kanala kanalize etmeyi becerebilirse,  bir yerlere gelir ve bazı kazanımlar elde eder. Beceremez, doğru kanalize  edemezse,  bu hareket-ülkü- ideal   hiç beklenmedik bir başarısızlık, bir hayal kırıklığı, bir yıkımla son bulabilir.          

           Traktör, mazotu alıp alıp, ver coşkuyu, Azeri-Türk milliyetçi  duyguyu  bir şekilde canlandırıp duruyor. Bir Traktör’ün gücü nereye kadar yetebilir ki. Nihayetinde o, basit bir   Traktör. Bir kez bir yola çıktıktan sonra motor- yakıt meselesi çok önemli. Bir hareket, eğer yeterli bir güce sahip değilse veya  onu kanalize etmeyi destekleyen bir veya bir  kaç güç, buna yeterli  değilse,   hiç kalkışmamak   yada çok coşmamak daha akıllıca olabilir.

          Kısacası ve sözün Türkçesi;   Traktör, Tr-aktör, TR-Aktör, Türkiye-Aktör. Yani, sonuçta bu iş, Türkiye’nin bölgede faal rol oynayacağı bir ‘Aktör’lüğe-eyleme-harekete  doğru gitmekte.. Burada bizi ilgilendirecek veya menfaatimize yarayacak ne olabilir diye soracak olursanız, baştan söyleyelim, bölgede petrol filan yok, arazide çok verimli filan değil, zaten bu işi kaşıyanların derdi de petrol değil, küçükte olsa yakın zamanlarda  nükleer bir güç olma ihtimali bulunan İran’ın karıştırılması-çökertilmesi, hani olmaz ya, farz edin ki böyle oldu, bunun bize  karı-yararı ne olur diye  soracak  olursanız, şöyle söyleyelim, Tebriz’in ilerisi Hazar denizi, rüyalarda görsen inanamayacağın bir şekilde doğrudan  Orta Asya’ya açılma şansı buluyorsun.

       Ama,  elbette ki, Batılı güçler, Suriye’de olduğu gibi, yine bizi öne sürüp, sonunda gırtlağımıza kadar  bu işe  de   bulaştıracaklar, kendileri kenardan seyredecekler. Biz  başımıza sıkıntıyı-belayı aldıktan sonra, el alem-batılılar kenardan köşeden ‘..Türkiye şöyle, Türkiye böyle..’  zurna davul çalacaklar. Ondan sonra da, işin yoksa, ‘..anan yahşi, baban yahşi..,  men seni çoh sevirem…, ’  diye, Acem’e dert anlat’.  Olayın yarattığı-yaratacağı dalgaların ilki olarak, Antrenör Mustafa  Denizli istifasını açıklamış bulunmakta. Şimdilik ortalık sakin. Gerisini gelecek günler gösterecek. Türkiye, bu konuda çok dikkatli adım atmalı. Seni Seviyoruz Traktör, Seni Seviyoruz Azerbaycan.

       Saygılarımla. 


Bu haber toplam 744 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları