HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Mayıs 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

CEMAL UYSAL

CEMAL UYSAL

Başlarken

11 Mart 2020 Çarşamba Saat: 08:42

Sevgili Kent Gazetesi okurları,bundan böyle 15 günde bir bu köşede sizlerin huzurunda olacağım.

Okul hayatını da dahil edersek tam 40 yıl okudum. Sonraki 15 yılda hem okudum hem de yazdım. Yaşım ilerlediği için okumayı sürdürüyor ancak yazmıyordum. Baktım ki sevgili arkadaşım ve akranım Prof Dr Sait Kapıcıoğlu hoca yazıyor, bu beni de motive etti ben de yazayım dedim.

Esasen hocaların bir görevi de bu değilmidir. Beni teşvik eden ve bu köşeyi tahsis eden Ali Öztürk beye ve muhterem eşi Hacer hanıma teşekkür ederim.

Bir ekonomist olarak, doğaldır ki iktisadi ve sosyal konularda anlaşılır bir dille yazmaya çalışacağım. Ancak zaman zaman da tecrübe sahibi olduğum sağlık ekonomisi ve eğitimle ilgili de yazma gayreti içersinde olacağım. Sait hoca ya söz veriyorum, Gastroenteroloji alanında yazmayacağım. Ancak bu alanda bir sorunum olursa ondan başkasına da gitmeyeceğim. Ve ilk yazım farklı bir formatta olacak.

Haydi Bismillah.

Bu gün için bir iki istatistiki bilgi ile başlayalım. Türkiye'de son altı yılda devlet (TOKİ) ve özel sektör 6 milyon kişiyi ev sahibi yapmış. Bu evlerin asansörü, kaloriferi ve sıcak suyu da var. Herhalde bu evlere taşınanların boşalttığı evlere de bir o kadar insan yerleşti.

Sadece Kapadokya'ya bir yılda gelen Yabancı Turist sayısı 3,8 milyon. Ülkemizde obezite oranı yüzde 27’den, yüzde 40'a çıkmış.2 milyon obez çocuk var.

Dünya çalışma örgütünün (İLO) raporuna göre sosyal risklerin azaltılması için yapılan ödemelerin milli gelire oranı 1995'de yüzde 5,6 iken 2014'de yüzde 13,5 olmuş.

Nakdi ödemelerin genel ödemelere oranı 2009'da yüzde 10 iken 2019'da yüzde 41 olmuştur. Optimum(En uygun) oran yüzde 70'dir.

Ödemelerin nakitsiz yapılması ile vergi kaçakcılığı da,200 milyar dolar bulan kayıt dışı ekonomi de azalıyor.

Saygılarımla.

 


Bu haber toplam 1.131 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları