HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
15 Temmuz 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

MUSA KIRANLI

MUSA KIRANLI

Kaderimiz mi? İhmalkârlığımız mı?

12 Mart 2020 Perşembe Saat: 08:45

35 yıllık Hayal ettiğimiz, hayalden öte gidemediğimiz, hak ettiğimiz yatırımlar… 2020 yılına geldik hala vaatlerde kalan projeler… Şehrimizin bir türlü arzu edilen hizmetlere kavuşamaması kaderimiz mi yoksa ihmalkârlığımız mı?

Doğrusu ben bunun kaderimiz olduğunu düşünmüyorum ve elbirliğiyle samimi olarak çalışırsak içinde bulunduğumuz durumu değiştirebileceğimize inanıyorum derken acaba bugüne kadar kimse bunlarla gerçekten ciddi anlamda ilgilenmedi mi? Sorusu da gelmiyor değil aklıma…

Ülke geneline ve bölgemize baktığımızda birçok il de Sivil Toplum Kuruluşları kendi şehirleri için elini taşın altına sokmakta ve hatta birçok hayati konuda karara etki eden inisiyatifler almaktadır. Ancak her ne hikmetse ilçemizdeki STK’lar gerçek manada arzu edilen gerçek sivil toplum örgütleri olarak görevlerini yapıyorlar mı? Eğer yapsalardı çoğu yerde bilindik bir laf “Dünya ile Ünye’yi tartmışlar Ünye bi gram ağır gelmiş”  lafı devam ederdi ki bu laf Sayın Ordu Mv. Cemal Enginyurt’un ifadelerinde değiştiği görülmüş ve artık Ünye bi gram ağır değil 10 gram hafif kalmakta, Ünye’miz kendi başına adeta kaderine bırakılmış durumdadır.

Doğrusu bunun sebebi nedir ya da bir açıklaması var mıdır bilemiyorum. Amma Şahsen, biraz da olsa üstlendiğim bir meslek örgütü çok farklı branşlarda Üniversite teknik eğitim mezunları Teknikerleri bir çatı altında toplamak, mezun olacaklara yardımcı olmak, mesleki dayanışma ile beraberinde yaşadığımız kentin gelişmesi, şekillenmesi ve birlikte yaşadığımız insanların rahat ve güvenilir bir yaşam alanları için kendi sorumlarımızdan daha çok kentimizin ve insanlarımızın sorunlarına da çözüm arayan bir düşünce içerisinde işin içinde olan biri olarak gördüğüm kadarıyla; herhangi bir kişi yada kuruluşa ithamım değil ama İlçemizde bulunan öncelikle basın ve bazı STK’lar dışındakiler sadece tabeladan ibaretmiş gibi. Bir kısmı da siyasete angaje olmuş ya da Devlet büyüklerini ziyaret etmeyi bir Sivil Toplum faaliyeti olarak kabul etmiş durumda.Siyasete bu denli angaje olmuş ya da bu denli Devletleşmiş yapılar için ‘sivil’ demek ne kadar doğru olur, bunu da takdirlerinize sunuyorum.

VİP salonlarda toplantılar yapmak, Devlet erkânı ve Siyasetçi ziyaret etmek ya da kabul etmek, kendi şahsi dertlerine ya da STK’larının derdine şifa olsa da şehrimizin ve halkımızın derdine şifa olmamaktadır.

Halkın haklı taleplerini dile getirdiklerinde halkın büyük desteğini de arkalarında göreceklerine ve bu desteği gördüklerinde ‘SİVİL’ olduklarını hatırlayacaklarına inanıyorum.

Tabi ki kuruluş amacına uygun faaliyetlerini çok iyi yapan STK’larımız da var. Onların da haklarını yememek lazım. Örneğin Şehitlerimize sahip çıkma ve Mehmetçiklerimize destek yürüyüşümüz. Organize eden Dernek yöneticilerimize, Ünye Kaymakamlığımıza ve Ünye belediye başkanlığımıza ve destek veren Ünye halkına sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Evet; STK’nın sahadaki faaliyetini analiz etmek için o yapının kuruluş amacını da bilmek gerektiğinin farkındayım. STK çalışmalarının çok değerli olduğu, vaktini ve çocuklarının rızkını bir ideal uğruna harcandığı, ancak kendisini insanlığa ve davalarına adayanların yapabilecekleri çok değerli bir çalışma olduğunun da bilincindeyim ve bunu yaşıyorum.

Gerçek manada STK’lardan beklenilen husus; Kuruluş amaçları ne olursa olsun, kendi amaçları için faaliyetlerini yapmakla birlikte bir de şehrimiz için hem kendi genel merkezleri nezdinde, hem devlet nezdinde, hem siyaset nezdinde hem de halk nezdinde el birliğiyle inisiyatif almalarıdır.

Ve birkaç STK dışında basın hariç Hiç birimizden ses çıkmıyor. Olan bitenlerden memnun olduğumuz için mi yoksa kendi çıkarlarımızı şehrimizin çıkarlarına tercih ettiğimiz için mi itiraz etmiyoruz?

Doğduğu, doyduğu memleketinin kalkınması ve gelişmesi için, birlikte yaşadığı toplumun yaşam standartlarının yükselmesi için gayret etmek medeni insan olmanın bir göstergesidir.

Hakkın hatırı her şeyin üstündedir inancına sahip olan bir toplum ve onun önderleri olan STK’ların artık hakkın hatırı için çıkıp hak olan sözü söylemeleri gerektiğine inanıyorum.

Yaşam amacımız bireysel mutluluktan ziyade, birlikte yaşadığımız toplumun huzuru ve mutluluğu olmalıdır. Unutmayalım ki, oturduğumuz koltuktan da yaptığımız kadar yapmak zorunda olup yapmadıklarımızdan da hesaba çekileceğiz.

Seçimlerimizi bir kez değil bin kez düşünerek yapmalıyız. Bazen bir şeyi seçmek diğer tüm şeylerden vazgeçmek anlamına gelir. Birçok medeniyetlerin yaşadığı tarihi bir kimliğe sahip ilçemizde şehrin var olan değerlerine kimliğine sahip çıkalım.  En kötü seçim kararsızlıktan iyidir. Seçimlerimizde karasız kalır ve öylesine karar verirsek, dalından kopmuş sonbahar yaprakları gibi savruluruz.

Her şey çürür toprağa karışır, demir bile, çelik bile. Çürümeyen tek şey topraktır. Toprak gibi olalım verimli, örtücü, değerli, vefakar.

Hesap soran, söz söyleyen, itiraz eden ama doğru işlere de destek veren birlik içinde şehri için inisiyatif alan bir STK anlayışının ortaya çıktığında Yaşadığımız şehrin geleceği değişecek, bugüne kadar yapılmayan hak ettiği yatırımların gerçekleşeceğine inanıyorum.

Siyasi iktidarlar ve partiler de, siyasetçiler de, makamlar ve koltuklar da baki değildir. Bugün var olanlar yarın olmayacak.

Derdimiz mevki makam değil, Doğduğumuz, doyduğumuz şehrimize değer katmak, herkesin yaşayabilirim dediği bir kent yaratmak olmalıdır. Gelin fani olanları memnun etmek için emek verme yerine ülkemiz, şehrimiz ve halkımız için el birliğiyle sesimizi yükseltelim ve şehrimizin hak ettiği hizmetlerin gelmesi için STK’lar olarak üzerimize düşeni yapalım.

Unutmayalım ki;  Eğer bir yerde yaşam varsa problemde vardır ve problemin olmadığı yerde de yaşam yoktur. Yaşam umuttur. Umudu tükenen ya da umutsuz bırakılan toplumlarda her türlü saçmalığa meyleder ve hurafe şeylerden umut bulur. Bu nedenle her şeyi Devletimizden, yerel yönetimlerden değil STK lar olarak gerçek manada Sivil olarak ilçemizin geleceği adına vatandaşlarımızın doğru bilgilendirilmesi adına üzerimizde olan sorumluluk bilinci ile çalışalım.

Yanlış yaptığımızda bizi uyarmazsanız sizde hayır yoktur. Uyardığınız halde sizi dinlemezsek bizde hayır yoktur. Diyor Hz. Ali

STK temsilcilerimiz haydi hep birlikte yaşadığımız şehre sahip çıkalım. Ünye’mizin kaderini değiştirelim.

Nasıl ki kişiye bir kez şans güler misali, şehirlerimize de şans bir kez güler. Ünye olarak çok şanslıyız; Birbirinden yetenekli, Ünye sevdalısı Mülki amirlerimiz, Kamu kurum ve kuruluş yöneticilerimiz, iş adamlarımız, oda ve dernek başkanlarımız, STK larımız, yerel basın yayın kuruluşlarımız; Hükümetin yetkin ve etkin yerlerde bakanlık düzeyinde yöneticilerimiz, milletvekillerimiz, bürokratlarımız bulunmaktadır. Bu şansımızı değerlendirmeliyiz.

Ünye’miz için, bölgemiz için verilen sözlerin, açıklanan projelerin takipçisi olalım. Ünye’mizin sahipsiz olmadığını gösterelim. Ünye sadece Ünyeden ibaret değil Akkuş, İkizce, Çaybaşı ile birlikte bir bütündür. Dolayısıyla Sadece Ünye de ki STK lar değil çevre ilçelerimizdeki STK lar ile de birlikte olmalıyız.

Hatırlayalım; Nemrut güçlüydü, İbrahim (as) kazandı. Firavun güçlüydü, Musa (as) kazandı.. Ebu Cehil güçlüydü, Nebi (as) kazandı.

Güneş doğduğu sürece ışık vardır. Işık varsa umut vardır. Umut varsa yaşamak güzeldir. Alnımız ışığa yüreğimizi, kalbimizi, elimizi Karadeniz’in kalbi Ünye’mize vermek güzeldir. Bizler tüm STK lar ele ele verdiğimizde Ünye kazanacak, Ordu kazanacaktır.

Baharın müjdeleyicisi Cemre’nin betonlaşmaların arasında zorda olsa toprağa düştüğü, Mübarek üç ayları yaşamayı nasip eden Allah’ın rahmeti mağfireti şefaati üzerimize olsun.


Bu haber toplam 663 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları