HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
15 Temmuz 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

CEMAL UYSAL

CEMAL UYSAL

Korona Salgını

18 Mart 2020 Çarşamba Saat: 08:36

Dünyanın öbür ucu Çin'de ortaya çıkan ve insanlığa savaş açan Korona virüsü bir anda tüm dünyaya yayıldı. Şimdiye kadar ne Hitler’in ne de Napolyon’un orduları bu kadar kısa zamanda Avrupa'nın tamamına ulaşamamıştı. Şimdi bir tarafta Korona diğer tarafta Dünya Devletleri amansız bir savaşa tutuştular ve savaşın şiddeti her geçen gün artıyor. Bu savaş demirden ve çelikten yapılan silahlarla olmuyor. Şu anda düşmanı yok edecek bir silah da yok, icat edilmedi. Dahası bu düşman çok sinsi, gözle görülmüyor. Bununla Suriye'de olduğu gibi oturup anlaşıp sulh yapmak ve savaşa son vermek imkânı da yok.

                Devletler önceleri doğal olarak insanları kurtarmak için çabaladılar. Virüsü yok edemediler. Korona hücum ederken devletler savunma yapıyorlar; okulları ve stadyumları kapatıyorlar, yurtdışına gitmeyin, uçağa ve diğer toplu taşıma araçlarına binmeyin, AVM'lerden ve kalabalık yerlerden uzak durun, evinizden çıkmayın diyorlar. Ancak bu faaliyetlerin hepsi de millî gelirleri artıran iktisadi ve ticari faaliyetlerdir. Korona yaşadığı sürece insanlar ölecek, ekonomiler de zarar görecektir. Amerika ve Avrupa borsalarının kısa süredeki düşüşü 25-30 puan arasındadır. Türkiye borsasının kaybı ise 21 puandır. Bu düşüşler bir borsa için çok büyük rakamlardır.

                Böyle devam ederse devletler Korona ile savaşmak için gerekli parayı bile bulamaz hale gelebilirler. IMF (Uluslararası Para Fonu) Korona ile mücadele için 50 milyar dolar kaynak ayırmış, FED (Amerikan Merkez Bankası) Korona ile mücadele eden devletlere ve özel kuruluşlara 1 trilyon dolar kredi vermek için faiz oranlarını iyice düşürmüştür. Bu kaynaklar harcandığında ülkeler millî gelirini artıramayacak, ekonominin üzerinde geri dönüşü olmayan savaş giderleri gibi etki yapacaktır.

                Biz şimdi oturup “bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete” demeyeceğiz. İnsanlık, devletler ve doğa kolera, SARS, domuz ve kuş gribi gibi virüsleri nasıl yendi ise inşallah Korona’yı da yenecektir. Tek kesin çözüm doktorların ve binlerce ilaç üreten laboratuvarların gece gündüz çalışıp virüsü yok edecek ilacı bulmaları ve bu salgına son vermeleridir. İnsan için de ekonomi için de en kötü olan şey belirsizliktir.

 


Bu haber toplam 1.971 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları