HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
29 Eylül 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

Miniminnacık Bir Virüs Süper Güçlere Karşı

24 Mart 2020 Salı Saat: 08:46

Dünya gelişmişlik seviyeleriyle öğünüp dururken ve bunun üzerinden diğer ülkelere üstünlük sağlama gayretkeşliği içinde boğuşup giderken aslında hiçbir şey olamadıklarını anlamış olmalılar. Gelişmişlik, teknoloji, bilişim ve iletişim bakımından en üst düzeyde olan ülkelerin bile küçücük bir virüs karşısında nasıl çaresiz, güçsüz ve perişan olduklarını görüyoruz.

Dünyayı yönetme, diğer devletlere karşı ekonomik olarak baskı kurma ve doyumsuz menfaatçi zihniyetlerin tavan yaptığı çağımızda “Güç bende!” mantığıyla hareket eden ve bu tür kibirle dünyaya çeki düzen vermeye kalkan devletler ne durumdalar… Nerede gücünüz? Teknolojiniz, ekonominiz nerede? Gözünüzün önünde insanlar birer birer ölürken siz çaresiz bakıp duruyorsunuz. Gerçi sizin için insanların ölümleri bir şey ifade etmiyor. Bunu, diğer ülkelere uyguladığınız politikalar sonunda hayatını kaybeden milyonlarca insanın ölümleri karşısında ruhsuz, tepkisizliğinizden biliyoruz. Ancak görüyoruz ki bu kadar azmışlığınızın, sorumsuzluğunuzun ve tanrılık iddianıza rağmen size ders veren bir virüs var. Gözle göremediğimiz küçücük bir virüs biz insanları nasıl hizaya sokuyor görüyorsunuz. Dünyanın düzenini bozan, kendi menfaatine göre yönetme kudretini kendinde gören insan burada küçücük bir virüse yenilmiş durumda. Çareler arıyor. Çare bulunacaktır muhakkak. Ancak bu virüs musibetinin başına neden geldiğini düşünmediği sürece insan başka belalar ve musibetlerden de kurtulamayacaktır.

İster insanlık tarihi, isterseniz dinler tarihi deyiniz evrenin varlığı ve yaratılış hikâyesi bize çok şey anlatıyor. Bilimin zirve yaptığı çağımızda bile insanoğlu geçmişteki sapkınlığa girebilmektedir. Yüce yaradan insana iyiliği emretmiş, kötülükten sakındırmıştır. İnsanın yaratılanların en şereflisi olduğunu, insan haklarının kutsallığını ve insanın yaşatılmasının kural ve kaidelerini, sağlığının önemini vurgulamış ve değişik zamanlarda elçileriyle uyarılarda bulunmuştur. Buna rağmen insan, yaradılış gayesinden uzaklaşmış ve evreni yönetme, idare etme sevdasına düşmüştür. İnsan, ne zaman ki yaradılış gayesinden uzaklaşıp tanrılık iddialarında bulunmuş başına mutlaka bir musibet gelmiştir. Bu konuda uyarılara rağmen nedense insan uyarıları görmemiş, duymamış ve bilememiştir. Geçmişte nice Firavunlar, Nemrutlar gelmiş bu dünyaya, hepsinin de akıbeti aynı olmuş. Nedense insan bunlardan ibret almamış. Aklına, gücüne çok güvenmiş, bu güvenle benlik duyguları zirve yapmış. Benlik duygusu zirve yapan insan için diğerlerinin bir önemi yoktur. Dünya bugün bu haldedir. Beliğinin kölesi olmuş bunca insanın bulunduğu günümüz dünyasında başımıza daha hangi belalar, felaketler gelecek bilemiyoruz.

Toplumsal yozlaşma kültürü insanlık ahlakının çöküşüne sebep olmuştur. İnsanın sadece midesinin, zevk ve sefasının düşünüldüğü bir dünyada; arzu ve isteklerin sınırı var mıdır? Bu sınırsızlık ve tatminsizlik içinde insanın yoldan çıkması, yanlışlığa düşmesi, diğer insanlara karşı iyi ve güzel davranması mümkün mü? Siz insanlığınızı unutmuş, zenginliğiniz, silah ve ekonomik gücünüzle öğündüğünüz ve yoksul, geri kalmışülkelerin insanlarını umursamadığınız zaman bilin ki bir gün başınıza bir felaket gelir. Allah’ın hiç acelesi yoktur. Allah, çokça zaman verir insanoğluna, aklını başına alsın, diye… Ama azgınlık son raddeye vardığında Nemrut’abir sineğitebelleş ettiği gibi küçücük bir yaratıkla uğraştırır.

Dünya sükûnete bürünmüş, tefekkür halinde… En gelişmiş mikroskoplarla görülebilen bir canlıya karşı, gücü yetersiz... İnsanlar her gün katlanarak ölüyor... Aylardır çareler arayan insan, endişeli… Özgürlüğüne düşkün insan, evlere hapsolmuş. Bir kısmı umursamaz tavırlarına devam ederken insan yeniden son durumunu düşünmeli, insanlığını sorgulamalıdır.

Zorlukları ve tehlikeleri elbirliği içinde, dostça, insanlık kardeşliği anlayışıyla çözmelidir. Süper güç olma duygusunu diğer ülkeleri sömürmek için değil, insanlığı korumak ve kollamak için isterseniz gerçekten süper bir güç olmuşsunuz demektir. Aksi taktirde miniminnacık bir virüs size diz çöktürür vesselam


Bu haber toplam 655 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları