HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
3 Haziran 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

TURGAY GÜVEN

TURGAY GÜVEN

CORONALI DÜNYA: CORONYA.

31 Mart 2020 Salı Saat: 09:56

“Evde Gönüllü Karantina, Sokakta Zorunlu Maske”

Virüsün yayılma şekli hakkında kısa bir açıklama yapalım.  Virüsün, doğanın en vahşi yaratıklarından  ve ayrıca da, ilginç bir şekilde bizler gibi memeli canlılar olan yarasalardan  bulaştığı bilinmekte. Bu tür mikrop-virüs bulaşma olayları, İnsanoğlu doğada her yere, her vadiye, her mağaraya  ulaştıkça-bulaştıkça  ve o güne kadar,  içe-dışa karşı  steril kalmış  bu kuytuluklara-alanlara  burnunu ve  evcil hayvanlarını soktukça artacaktır. Örneğin;  Gece mağarasından kan emmek için çıkan -birinci canlı konak-yarasa, üzerinde taşıdığı ve kendisinin bağışık olduğu virüsü,  ilk bulduğu  vahşi veya evcil  tavşana, keçiye  vb. ye, -ikinci canlı konak- avcıl-doğa  veya evcil- çiftlik hayvanlarına bulaştırır.

             Ancak, ilk konaktan ayrıldıktan kısa bir süre sonra canlılığını  yitirmeye başlayan virüs, yeni canlının diyelim ki,  keçinin  vücudunda reseptör proteinlerine yapışarak yaşamaya çalışırken, keçiyi de hastalandırır. Keçisini tedavi etmeye çalışan çiftçiye de-üçüncü canlı konak-  bulaştığında,  bu kez, onu da hasta eder. Virüs, doğal yaşam seyrinde, tabiatıyla kendi  can haviyle ve birazda telaş içerisinde, hayatta kalmaya, üremeye ve mümkün olduğunca  çoğalmaya, bu şekilde türünü hayatta tutmaya  çalışmakta, bu nedenle biraz da agresif davranmaktadır.     

             Bu olay, zaten eskiden beri  doğal olarak Coronavirüs’le temas halinde olan, ancak,  yeni çıkmış olan bu Mutant-değişmiş Corona-taçlı-virüsle henüz temas etmemiş, onun için, vücudu ve beyni, bağışıklık sistemi,   bu virüsün çalışma-vücutta yayılma-etkileme-tahrip itme  mekanizmasının şifresini çözüp te,   bu virüsün tahrip edici  antijen proteinine karşı yok edici antikor  üretme mekanizmasının  programını  hazırlayamamış,  vücudunda bu  mikroba karşı doğal aşı yöntemi hazırlama sistemi   henüz olmayan insanoğlunu, çok kötü fena halde sarsar.     

            Virüs,  insandan, diğer insanlara, 3.cü, 4.cü… n. ci  -konak- kişilere bulaşırken, matematikçilere göre,  geometrik dizi  şeklinde artarak ilerlemekte, yani,     ‘ 2.’nin  konak no’su kadar  üstü,  eksi bir’ şeklinde yayılmakta, örneğin ilk konak (2)1-1 =2-1=1, ikinci konak ( 2 )2-1=4-1=3,   üçüncü konak ( 3 )3-1=9-1=8, şeklinde, …. Diyelim ki, 10’uncu konakta ( 2 ) üstü 10 -1= 1024-1=1023   yaklaşık bin kişiye ulaşmakta, bu şekilde sayılar kısa sürelerde binleri-onbinleri-yüz binleri milyonları bulmaktadır.

         Virüsün bulaşma özelliği hakkında da biraz bilgi verelim. Bulaşmadaki  püf noktası, hiçbir virüs-bakteri, canlı ve sağlıklı bir ciltten, cildi- cildi teşkil eden, düzenli dizilmiş canlı ve sağlam olan hücreleri yarıp ta, içeriye giremez. Bu aşamada çok uzun bir süre canlı kalamayacağı gibi, sabunlu su, alkol, antiseptik dezenfektan vb. gibi temizleyiciler ile de, kolaylıkla saf dışı edilebilir.

           Ancak, ağız burun vb. giriş yollarına bulaştıktan sonra, özellikle, genellikle  üşütme, nezle, grip  vb. gibi hallerde,  sürekli olarak ellerin ağza buruna götürülmesi ile daha kolay ağız burun içerisine girer ve  tahrişat oluşmuş, hassaslaşmış, normal deriye göre daha ince ve zayıf,   ağız, burun çevresi  mukozalarına yerleşebilir. Virüs bir şekilde daha da içeri girerse, ondan sonrası  şansına-şanssızlığına,  daha  ilerisine, yani     yutak-larinx, gırtlak-farinx,  bronşlar, akciğerlere kadar  gidebilir.  

                En başta vücut direncini zayıflatan immun yetmezlik, diyabet ve benzeri   vücudu yıpratıcı kronik bir hastalığa sahip olmamak, yaşlı  olmamak,   bir ön infeksiyona yakalanmamak, ayrıca, düzenli  beslenme, B, C vb. vitamin  takviyesi ile     vücut direncini güçlü tutmak,  hijyene azami dikkat etmek  gerekir.   

              En  iyisi, sık sık  el-yüz  dezenfeksiyonu, dış temasta mutlaka  maske  ve riskli hallerde ve  mümkün olduğunca sık sık ağız burun çevresi kolonya ve  ağız içi gargara dezenfeksiyonları. Zaten,  tam korunma mümkün değildir. Hiçbir zaman yüzde yüz tam bariyer-koruma imkansızdır, ancak ne denirse densin bu saydıklarımızı kullanmanın sonsuz yararı vardır.

               Şu anda  insan vücudunun, genetik bağışıklık sisteminin bu virüse karşı,  doğal bir  aşı-antikor üretimi yoktur. Bilimsel bir korunma, dışarıdan,   laboratuvarda hazırlanacak  bir aşıyla olabilir ki, günümüzde hemen bazı çalışmalara başlanmış ise de,  kesin bir  tarihi şimdilik kimse verememektedir.

            Coronavirüs tedavisine gelirsek,  şu anda, kesinleşmiş bir tedavi yöntemi bulunmamakta olup, ateş, öksürük ve bazen ishal vb. haller ile gelen tüm kişileri, ilk test negatif çıksa bile, virüsün bir   kuluçka    devri olan 14 gün bitene kadar gözetim altına almak,  ateş, öksürük, nefes darlığı  vb.gibi her türlü rahatsızlıklına karşı, semptomatik tedavi, yani, ateş düşürücü ilaç tedavisi veya solunum zorluğuna karşı solunum cihazı takviyesi gibi müdahaleler ile rahatlatmak, mutlaka vücudu güçlendirecek takviyeler le güçlendirmek,  ikinci testte negatif gelene kadar, ateşi- nefesi düzelen , rahatlayan  ve  taburcu edilen, nispeten hafif, ancak yine de şüpheli  vakaları bile, evde karantina ve gözetim altında tutmak, en akıllıca olandır,  

            Pozitif geldi ise,  şimdilik söylenebilecek çok fazla bir şey yoktur, ancak , her şeyin sonu da değildir. Bazı güçlü bünyeli insanlar başlangıç dönemini rahatlıkla atlatabilmektedirler.

             Çin’de hastaların çay içerek filan gibi  doğal ilaçlarla tedavi edildiğine dair, piyasada gezen tüm  haberlerin gerçekle ilgisi yoktur.Piyasa da adı geçen doğal moğal bir yığın şeyin de bir yararı yoktur. Bu iş soğan, sarımsakla, sumakla, mumakla, biberle, patlıcanla olacak iş değildir.      

              Tedavilerde, şimdilik ancak, deneme-yanılma yoluyla  yararları olduğuna kanaat getirilmiş bazı ilaçlar  kullanılabilmektedir. Piyasa da adı geçen bir çok ilaç,  bazı anti viral ilaçlar,  bazı sıtma savaş koruyucuları ile,   molekül yapısını ve  mekanizmasının nasıl işlediğini henüz  tam bilmediğimiz, şu anda Çin’de  olumlu sonuçlar alındığı söylenen ilaç ve ilaçlarla yapılmaya çalışılan tedavilerin sonuçları  hakkında bir şeyler söyleyebilmek için, zaman henüz erkendir

              Asıl olan ‘  Yoğun Bakım ve Entübasyon’  ile olan tıbbi tedavidir.  Hasta bu şekilde,  çok çok  ağır bir tedavi mücadelesi yaşatılmaya çalışılacaktır. Ölümlerin çoğu bu tür hastalardan çıkmaktadır. Diyelim ki, kişi hastalığı yendi.  Ne mutlu ona!  Yeniden  yaşama dönüş! Tabii ki, uzun süreli ve kontrollü yaşama! 

         Her geçen gün dünya genelinde ve ülkemizde Dünya Sağlık Örgütü ve  Sağlık Bakanlığınca verilen rakamlardan da endişeyle izlendiği gibi , dünya genelinde küresel ve ülkesel, tesbit edilen ve hastaneye yatırılan, tıbbi  tedavi olan hasta kişi sayıları ile ölüm sayıları,   virüs yayılım hızının hızla sürmekte olduğunu göstermektedir.  Birçok otoritenin ve benimde kişisel düşüncem, virüs yayılım hızının ve tahribatının, tam kontrole alınana kadar, birkaç kuluçka dönemi, en az 3 ay  içerisinde tepeye varacağı, daha sonra kontrollü bir şekilde inişe geçeceğidir.

         Geçtiğimiz günlerde ilk müjdeli haber Çin’den gelmiş, Çin Hükümeti,  Özellikle  virüsün ilk baş gösterdiği Wuhan eyaletinde ve ülke genelinde,   uyguladığı  çok sıkı karantina işlemleri ve hızla yaşama geçirdiği,  ülkenin geçirdiği her türlü koşula göre  ülke çapında organize olmuş ordu birlikleri ile devletin  en üst düzeyinden- ülkenin tüm imkanlarına kadar,  Wuhan’daki  ve diğer sağlık ekiplerine   verdiği  destek sayesinde, virüs yayılımını durdurmuş,  birkaç günden beri Wuhan eyaletinde  yeni virüs tesbitine raslanmadığını açıklamış bulunmaktadır.

Saygılarımla. 


Bu haber toplam 252 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları