HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

UZM. DR. ALİ COŞKUN

UZM. DR. ALİ COŞKUN

CORONA VİRUS CEPHESİNDE YENİ BİRŞEYLER VAR !

31 Mart 2020 Salı Saat: 09:56

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque'nın yazdığı, savaşın korkunçluğunu ve anlamsızlığını konu alan bir romandır. Im Westen nichts Neues romanı ilk kez Almanya'da 1929yılında yayımlandı ve daha ilk yılında 26 dile tercüme edilerek dünyaca meşhur oldu. Oysa bu roman, savaşa sadece silahların metal olanıyla bakan bir görüş açısıydı. Günümüzde ise savaşların biçimi de değişmiş, gelecekte de değişeceği aşikar olacaktır. Gelecekte savaş şekilleri biyolojik, mikrobik, teknolojik, ekonomik, gıda teknolojisi, siber saldırı, ultrasonik saldırı, sismik patlamalar, ilaç teknolojisi üzerinden yapılmaya aday görülmektedir. İnsanların, Allah’ın ( C.C.) dininden ve hayırlara vesile olacak biliminden uzaklaşmaları, ahlak, erdem, dürüstlük, vicdan, merhamet, fedakarlık gibi insanlık alametlerini bir bir kaybetmeleri, onları kıyamet’in eşiğine getirecektir.

Kaynağı, nereden geldiği ve ne olduğu anlaşılamayan yeni corona virüs ( covid 19 ) pandemisitüm dünyayı bir anda esir aldı. İnsanlar önce önemsemedi, kimisi sağlığına, kimisi gençliğine, kimisi parasına, kimisi süper güç olduğuna güvendi ama çok geçmeden herkes teslim bayrağını çekti.Burada en önemli atasözümüz olan ‘’ kaçan’ın anası ağlamaz ‘’  taktiği yada ‘’erkekliğin 10’da dokuzu kaçmaktır’’ taktiği en mantıklı ve bilimsel taktik oldu. Geç de olsa insanlar evlerine çekildiler, virüs ile teması azalttılar. Böyle olunca artık yeni bir taktik için bekleme başladı. Yani batı cephesinde yeni bir şey oldu.

Olayı Ülkemiz ve beldemiz açısından ele alırsak, Önümüzde 90 dakikalık maçın daha oynanmamış 60 dakikası var. İlk hedefimiz, ilk yarıyı defansta kalarak ( evden dışarı çıkmayarak ) gol yemeden bitirmek, yeni vaka ve ölüm artış hızımızı alabildiğince aşağı çekmek, hele hele bu konuda liderliğe soyunmamak olmalıdır.O zaman 30 mart ve 5 nisan arası günler çok önem arz ediyor. Bu tarihlerde evden KESİNLİKLE hiç çıkmıyoruz. Bu şekilde yapılan bu ani fren ile,vaka artış hızımız oldukça düşecektir. Bu haftanın morali ile diğer haftaya girildiğinde ise yine evden çıkmama kuralına harfiyen uyarak, bu savaşta destan yazacağımıza Önce Rabbim’e sonra sizlere güvenerek inanıyorum.

Bu gün itibariyle vaka artış hızımız % 18’lerdedir ( 9982 test sayısına karşılık 1815 hasta pozitif çıktı bugün ). Bu daha 1 hafta önce %8’lerde, 2 gün önce ise %16’larda idi. Aniden % 18’lere çıktı. Bu bulaştırıcılık hızıdır. Bu hız an itibariyle yüksektir. İşte evde durursak bu hız artmayacak aksine geri düşecektir. En önemli kazanç da bu olacaktır.

Bu gün itibariyle Ölüm hızımız ise bu hastalıktan %1.4’lerdedir ( Toplam vaka sayısı olan 9217’ye karşı 131 ölüm ).Ölüm hızı : İtalya’da % 10.8, İspanya’da % 8’lerde, İran’da % 7 civarında, Fransa’da ve İngiltere’de % 6’larda, Çin’de ölüm oranı % 4’lerde, Amerika’da ölüm oranı %1.7, Almanya’da ise % 0.7’lerdedir.

Bu gün itibariyle bu hastalıktan yoğun bakım hizmetine ihtiyaç duyma oranı bizim Ülkemizde % 6 civarındadır ( toplam 9217 pozitifli vakadan 568 kişi yoğun bakıma ihtiyaç duyuyor ). Bu yoğun bakım hastalarının da yarıdan fazlası ( 394) maalesef entübe yani yapay solunum makinasına bağlı kritik durumdadır .

İşte EVDE KALdememizin nedeni bu tabloyu tersine çevirmek içindir. Bu gün sokaklar geçen haftanın aksine boştu.  Bu çok sevindirici. İşte bu nedenle cephede yeni bir şeyler var diyorum. Vatandaşımız işin önemini kavradıve gereğini yapacaktır diyorum. İşte bu nedenle gelecek güzel ve sağlıklı olacaktır diyorum.

Eğer bu önümüzdeki ( 30 mart – 5 nisan) haftayı da evde önlemler alarak ve kalarak geçirisek, önce bulaştırıcılık hızı olan % 18’de düşme olacaktır. Yeni vakalar azalacaktır. Bu durum ikinci ( 6-12 Nisan )ve üçüncü hafta ( 13-19 Nisan ) istatistiklere olumlu yansıyacak, ölüm hızını da azaltacaktır. Fakat istatistiki olarak ölüm hızı hemen azalamayacaktır, çünkü önceki haftalarda yoğun bakım tedavisine cevap veremeyen hastalardan var ise vefat edenler de bu istatistiğin hemen azalmasına mani olacaktır. Ama gidişat iyi olacak ve özellikle üçüncü hafta ve sonrasında ( 20 Nisan sonrası) eminim ki ölüm hızı da sıfıra yaklaşacaktır. Tabi bu olasılıkların gerçekleşebilmesi için ilk şart olan ‘’ evde kal ‘’ şartı halkımız tarafından kusursuzca yerine getirilmeli ve sürdürülebilmelidir.

Ben insanımıza inanıyorum. Artık kenetlendiler ve başaracaklar. Önlemlere kısa bir hatırlatma yapalım :

Öncelikle evde kalma çok önemlidir. Evde kalarak toplumun hayatını kurtaracaksınızbunu sakın unutmayın ! Evde kalarak gerçek kahraman sizler olacaksınız.

Sosyal mesafeyani dışarıda biriyle aranızdaki en az 1.5 metre ideali 2.5 metre olmalıdır. Evde de ailenize çok yakın durmayın, özellikle de bu günlerde.Diyelim ki memursunuz ve eğer biriyle konuşmak zorunda kalırsanız maskeyle konuşun ve bu mesafe aralığında konuşun ve 2 dakikadan daha az zaman harcayarakkonuşmalısınız. Unutmayın herhangi biriyle 2 dakikadan daha uzun zaman geçirmek risk oranını artıracaktır.

Sabun en iyi temizlenme materyalidir. Dışarı çıkmak zorunda kalırsanız ( memur iseniz ) tek kullanımlık maskeyle çıkın ve eve geldiğinizde hemen giysilerinizi balkona çıkartın ve hemen duşa girin.Ev içinde ve Devlet dairenizde görev yaptığınız sürece sık sık elleriniz sabunla yıkayınız. Ev dışında tek kullanımlık maskekullanın. Gerekirse hırdavatçılarda bulunan  tarım alet ekipmanı içinde olan tırpan siperliği( önü sert şeffaf plastik olan ) kullanın. Bana gülerler diye düşünmeyin, sonra size ağlamalarından iyidir, bu işin şakası yok !

Haydi Ünyem, Haydi Güzel Ülkem! Rabbim , bu Millet tüm öksüzlere mazlumlara kol kanat geriyor, yetimin yanı başında olup başını okşuyor, sen bu Millete acı verme , bizler kul’uz hata yaptık ama sen affedicisin, bize bu virüs savaşında yardımcı Ordularını gönder. Ecdadımız 1000 yıl İslam sancağını adaletle dalgalandırdı, bizim bir özelliğimiz yok ama sen onların yüzü suyu hürmetine bizi affet, cezalandırma, nefsimizi terbiye et, bizi nefsimizle baş başa bırakma !Amin.

Böylece almamız gereken önlemleri aldık, peşinden Rabbimize de dua ettik. Neylerse O güzel eyler. Hoşçakalın.                                        


Bu haber toplam 895 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları