HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Eylül 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

Dünyanın Sessiz Çığlığı ve Bize Hatırlattıkları

31 Mart 2020 Salı Saat: 09:57

Dünya yaratılalı beri ne felaketlere, hırpalanmalara, hor kullanımlara, genetiğiyle oynanmasına, …şahit oldu. Bunca sıkıntı, eziyet ve yorgunluk karşısında artık perişan vaziyetteyken küçücük bir virüs nefes almasını sağladı belki de… Dünya sessiz, sakin; insanlar ve dünya derin bir nefes alıyor.(!)

 

Dünya’yı bir nebze olsun rahatlatan aslında temizliktir. İslam, temizliği imanın yarısı olarak ifade etmiştir.Demek ki işin başı temizlikten geçmektedir. O halde kendini Müslüman gören her insanın en önem verdiği işlerden biri temizlik olmalıdır. Temiz ortamda hangi mikrop, virüs kendine hareket alanı bulabilir ki… İnsanlık temizliği unuttu. Kirlilik ruhuna işlemiş, Dünya’ya da bir rahat yüzü göstermedi son yıllarda. Hızlı bir saldırıya uğradı Dünya; kendini nasıl koruyacağını bilemedi. Sistemi bozan insan şimdi kara kara düşünüyor, kendini evlerine hapsederek…Hava kirliliği, kimyasal atıklar, gürültü kirliliği, teknolojik gelişmeler, dünyayıkaos içine sokmuşken coronovirüs denen yaratık sessiz sakin bir gezegene dönüştürdü. Bu sükûnu ne kadar özlediğimizi fark ettik.

 

Evlerimize hapsetmişken kendimizi birer birer, hayatın koşuşturması içinde farkında olamadığımız özgürlüğün önemini hatırlattı bize.

 

Eşimizi, dostumuzu özledik…Her gün yanımızda iken farkında olmadığımız dostlarımızı, dostluğu, paylaşmayı ve dertleşmenin önemini fark ettik.Hiç arayıp sormadığımız, ziyaret etmediğimiz, hısım akraba ve arkadaşlarımızı ziyaret etmenin önemini hatırladık. Yaşlılığın bir kader olduğunu, bizim de bir gün yaşlanacağımızı, yaşlanınca her türlü olumsuzluğa karşı direncimizin azalacağını ve daha fazla dikkat etmemiz ve onların tecrübelerinden yararlanmamız gerektiğini hatırladık.

 

Özellikle sağlık görevlileri, hemşire, hastabakıcı ve doktorlarımızın ne kadar kıymetli olduklarını, bizim için nasıl bir fedakârlık içinde görev yaptıklarının farkına vardık.

 

Okullarımızın ne anlama geldiğini, çocuklarımız, geleceğimiz, evlerimiz, ailelerimiz için nasıl bir misyon yüklendiğini anladık.Öğretmenlerimizin emeklerini, hangi şartlarda nasıl görev yaptıklarını, bu kadar çocuğa aynı anda nasıl bir eğitim verebildiğinin, sabrının, hoşgörüsünün farkına vardık.

 

Ne oldum değil ne olacağım sözünün yeniden ve yine hatırlanmasını, asla unutmamamız gerektiğini anladık.Büyüklenmenin, gücü kendimizde görmenin, her şeye gücümüzün yetebileceği anlayışının ne kadar boş ve yanlış bir düşünce olduğunun farkına vardık.Dünyayı parmağımızı oynatma gücünü elimizde bulundurabilsek bile bir gün adı sanı duyulmamış, sıradan bir varlığın top yekûn bizi alaşağı edebileceğinin farkına vardık.

 

Ne kadar özgür olsak bile aslında özgür olmadığımızı, bizi/evreni yöneten bir gücün olduğunu hatırladık.Hemen yanımızda olduğu halde sevdiklerimizi sevip okşayamamanın, kucaklaşamamanın nasıl bir şey olduğunu fark ettik. Çok sevdiklerimizin,bizim sandığımız çoluk çocuğumuzun, anne ve babalarımızın aslında bizim olmadığını, bize emanet edildiklerinin farkına vardık.

 

Ve belki de en önemlisi emanete hıyanetin sonucunun ne olabileceğini öğrendik.Bu beden, eş, evlat, anne baba, dünya aslında bize Allah (Cc)’ın birer emaneti olduğunu, bu emanetleri çok iyi korumamız gerektiğini, aksi taktirde sonumuzun felaket olabileceğinin farkına varmışızdır inşallah…

 

Sözün özü; insan ve bütün varlıklar fanidir. Gelip geçicidir. Her varlık görevini layıkıyla yapıp vakit saat gelince aslına rücû edecektir. Kimse kendini bâki, evrenin yöneticisi, hâkimi sanmamalıdır. Şu yalan dünyada bâki imiş gibi yaşamamalıdır insan vesselam…         


Bu haber toplam 573 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları