HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
3 Haziran 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Korona Virüs, Ülkeler Arası İnsan Anlayışının Turnusol Kâğıdı Oldu

3 Nisan 2020 Cuma Saat: 10:57

Korona virüs, dünya insanlığının ortak bir tehlike karşısındaki tavırlarını ortaya koyma yönünden son derece önemli bir hizmet görmüştür. İnsanların gerçek yüzü, bir tehlike karşısındaki tavırları ile meydana çıkıyor. Aşağıda göreceğimiz örnekler, korona virüsün ülkeler arasındaki insanlık anlayışlarının adeta turnusol kağıdı olmuştur. Turnusol kağıdı, turnusol boyasından yapılmış ayıraç kağıttır (T.D.Kurumu Türkçe Sözlüğü).

                Dünya insanlığını sarsan ve sallayan Korona virüs, ülkelerin insan ve insanlık anlayışlarının gerçek görüntülerini, günümüz tekniğinin haber iletişim araçlarından, evimizin bir köşesinde çayımızı yudumlarken, ibretle izleme ve seyretme şansını bizlere sunmaktadır. İşte örnekler:         

1)      ABD’de silah satışları arttı. Çünkü insanlar, Korona virüs nedeniyle çıkabilecek iç karışıklıklarda kullanmak üzere silah alıyorlar (televizyon haberleri). Allah, bizleri devlet ve halk olarak böyle bir duruma asla düşürmesin ve göstermesin. Bunun adı, vahşettir ve bize göre korkunç bir tehlikedir. ‘’Komşuyu, komşuya emanet eden bir dinin bağlıları’’ olan biz müslümanlar içinde korkunç bir tehlikedir bu. Kendi yaşamını sürdürmek amacı ile komşusunu yok etmek için silahlanacaksınız. Bir müslüman için, bundan daha utanılacak bir şey olamaz.  Bu ABD zihniyeti,  müslümanlar için, ibretlik bir örnektir. Tabi ki görebilenlere, hissedebilenlere!.. Ben şahsen, manzarayı bir an için gözlerimin önüne getiriyorum da, hafsalam almıyor. Benim her şeyimle güvendiğim ve bir tehlike anında beni koruyacağına inandığım devletim, bana; ‘’Bir karışıklık çıkarsa birbirinizi yiyin, bitirin’’ diyerek serbest bırakacak...

2)      İspanyolların, yaşlılar bakım evindeki insanlarını ölüme terk etmesi de, ayrıca bir ibretlik manzaradır. O ülkenin insanlık anlayışının açık göstergesidir. Gene dua ediyoruz ki, Allah bizim devletimizi ve milletimizi böyle ruhsuz bir duruma düşürmesin. O yaşlıların yakınlarının veya devletine en muhtaç anında kendi haline terk edileceğini düşünen insanların, devletine güven ve bağlılığını, siz değerli okuyucularımın takdirine bırakıyorum.

3)      Medeni ülkeler olarak tanıdığımız ülkelerin tamamı, ‘’ Vay nefsim!” paniğine kapılarak kimseden kimseye fayda yok mantığı ile hareket eder hale gelince AB (Avrupa Birliği), dağılma tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Bu manzarada, Avrupa ülkelerinin tamamının, bir tehlike anındaki insan ve insanlık anlayışlarının açık göstergesidir.  İspanya ve İtalya nın, günlerdir devam eden yardım ve destek çağrılarına karşılık, NATO veya AB ülkelerinin hiçbirinden bir olumlu haber, haber iletişim araçlarına yansımadı. Sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, bu ülkelere yardım desteğine, NATO Genel Sekreteri ’nin teşekkürleri yansıdı. Bu haber içinde, toplumsal gücümüzün Devletimizin yanında olduğunu belirtmek ister, Devletimizi yönetenlere şükranlarımızı sunarız.

4)      Bu ülkelerin tamamında “YAĞMACILIK” tehlikesi, en büyük korkularından birisidir.

Değerli Okuyucularım!

Milletimizin insan ve insanlık anlayışını, gördüğümüz örneklerdende faydalanarak her türlü takdire layık görüyoruz. Bununla da iftihar ediyoruz. Yunus Emre’nin ifadesi ile; “Yaratılanı severiz, Yaratandan ötürü “anlayışı, ruhlarımıza yer etmiştir; her hal ve davranışımızda, bu ruhun yansımasını görüyoruz. Geçmişi böyle olmuştur. Büyük Milletimizin, geleceğide böyle olacak neslimizin.

                Şâirin ifadesi ile:

Bedasl’anecâbed (soysuza asalet) mi verir hiç üniforması?

                Zer-dûz (altın işlemeli) palan vursan eşek yine eşektir.

                Yani: Aslı bozuk olana rütbe vermek ona üstünlük sağlar mı?

                Eşeğe altından palan vursan eşek yine eşektir.

ABD olmak veya AB olmak, aslı bozuk olanlara bir üstünlük sağlamadığını görüyoruz.

Saygı, Sevgi ve Selamlarımla…


Bu haber toplam 266 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları