HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
3 Haziran 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Dört Nisan NATO’nun Kuruluşu

4 Nisan 2020 Cumartesi Saat: 10:05

NATO nedir? Kuzey Atlantik paktı teşkilatı anlamına gelen ( Nort Anlantic Treaty Organizasyon)) NATO kısaltılmış halidir.

NATO ikinci Dünya savaşından sonra görülen ihtiyaç üzerine, özellikle kitle imha silahlarının bazı ülkelerde bulunması, ülkelerin dünya üzerinde tek başlarına var olabilmelerinin zorlaşması sebebiyle, NATO gibi bir teşkilatın kurulması düşünüldü.

Bu doğrultuda Amerika’nın öncülüğünde bir araya gelen kurucu 12 ülke, Birleşmiş Milletlerin 51’ci maddesi uyarınca hazırlanan toplam 16 maddelik antlaşmayı, 4 Nisan 1948 tarihinde Amerika’nın Washington şehrinde imza altına almasıyla NATO’nun kuruluşu ile ilgili ilk adım atılmış oldu.

İmzalanan bu antlaşma, 24 Ağustos 1949 tarihinde yürürlüğe girdi.

Daha sonra diğer birkaç ülke ile birlikte Türkiye’nin de katılmasıyla üye sayısı 16’ya çıktı.

 İlginçtir, üye ülkeler arasında yer alan İzlanda’nın askeri ordusu bulunmamaktadır.

Fransa NATO’nun askeri kanadından 1966 yılında ayrılmış olmasına rağmen, 2009 yılında geri dönmüştür.

 Yunanistan 1974 yılında Türkiye’nin Kıbrıs’ta barış harekâtı gerçekleştirmesi karşısında, kendisine yardım edilmediği ve Türkiye’nin durdurulmadığını gerekçe göstererek NATO’nun askeri kanadından çekildi.

   Ancak 1980 askeri darbesinin ardından, Kenan Evren’in desteği ile Yunanistan NATO’ya tekrar geri dönebildi. Şu an itibarıyla NATO’nun üye sayısı 28’ze yükselmiştir.

 NATO’nun Amerika’nın arka bahçesi olduğunu söyleyenler vardır… NATO’nun Amerika ve Avrupa’nın çıkarlarını korumaktan öteye bir vazife yapmadığını düşünenler vardır.

 NATO’da kararların oy birliğiyle alınabilmesi sebebiyle karar almakta sıkıntıların yaşandığını söyleyenler vardır.

   NATO’nun üye aidatlarının yatırılmasında bazı ülkelerin cimri davrandığına yönelik eleştiriler vardır.

   Hatta Amerika başkanı Tramp, bu meseleyi eleştiri konusu yapmaktan öte,  NATO’nun mali yükünün Amerika’ya yıkıldığını dile getirerek, ödeneklerden kesintiye gideceğini dile getirmiştir.

 Birde şu meşhur 5’ci madde bazı ülkelerce eleştirilmesi bir tarafa, en fazla Türkiye’nin haklı olarak eleştirmesi ve sorgulanmasını gündeme getirmiştir.

 Bilindiği üzere, NATO’nun 5’ci maddesi uyarınca, üye ülkelerden her hangi birine saldırılması tüm üyelere yapılmış saldırı sayılır ifadesinin, maalesef hiçbir itibarı har biyesinin olmadığı görülmektedir.

  Bunu, üye ülkelerin,  yıllardır 40 bin insanın ölümünden sorumlu olan PKK karşısında Türkiye’nin yanında olacakları yerde, tam aksine PKK’ya sahip çıkmaları açıklıyor.

  Yine yakın zamanda Suriye’de Türkiye aleyhinde gelişen riskli sebepler ve bir NATO üyesi olan Türkiye’ye gerek PKK-YPG, gerekse Esed Güçleri tarafından yapılan saldırılar dolayısıyla,  NATO’nun kılını kıpırdatmadığı görüldü.

 NATO üyesi İspanya’nın ise göstermelik olarak doğu sınırımıza gönderdiği Patriot’ları hemen kısa süre sonra söküp götürmeleri, Türkiye tarafından unutulacak sanılmamalıdır.

 Birde NATO denince aklımıza ülkemizdeki tüm darbelerin arkasında olan bir yapı gelir.

 Açıkçası, Birleşmiş Milletler, NATO ve Avrupa Birliği gerçekçi sorgulanmaya tabi tutulması gereken yapılardır.  Bunu zaten biliyorduk da, korona virüs karşısında birlik beraberlik sergileyememiş ve etkin olamamış olmaları nedeniyle daha iyi görmüş olduk

 

 

 

 

 


Bu haber toplam 287 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları