HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Ekim 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

MESELE BİZDE BİTMİYOR!

6 Nisan 2020 Pazartesi Saat: 09:57

Gündeme ilişkin yazmak çok tercih ettiğim bir şey değil. Ben daha ziyade kendi gündemiyle meşgul bir insanım. Bunu söylerken de kendime ilişkin oluşabilecek bir yanlış anlamayı da önlemek isterim. Olan bitene kayıtsız değilim elbette. Ama olan biten her şey hakkında fikir sahibi olmayı gerekli görmüyorum, bu bir. İkincisi, belki de bence en önemli olanı bu; hemen her konu da konuşmanın, fikir üretmenin giderek yaygınlaştığı bir zamanda yaşıyoruz. Bir bakın televizyon ekranlarına, sosyal medya paylaşımlarına hemen herkesin her konu da mutlaka bir fikri var. Tercih meselesi, bir şey diyemem. Ama benim her konuda bir fikrim yok. Ben daha ziyade “bilen konuşsun” ya da “bilgi olmadan fikir olmaz” diyenlerdenim.

Usul usul sadede geleyim.

Malum tüm dünyayı yerinden eden bir virüs salgını var. Hepimiz bu süreci bir şekilde yaşıyoruz. İlgili bilim insanları meseleyi anlatıyor ve tartışıyorlar. Mevcut durumu analiz ediyor, neler olabileceğine dair ön kestirmelerde bulunuyorlar ve bu minvalde neler yapılması gerektiğine ilişkin bilgiler veriyorlar. Meselenin ciddiyetinin hadi kelimeyi esirgemeden kullanalım “vahametinin” belki de en çok onlar farkında. Çünkü bu bir yerde bir “bilgi meselesi” . Dolayısıyla bir şeye ilişkin bilginiz o şeye karşı size bir ufuk veriyor. Ne kadar biliyorsanız o kadar o meseleye ilişkin bir ufkunuz oluyor.

                Bilmiyorsanız, bilmek istemiyorsanız sözüm ona “cesur” oluyorsunuz. Çünkü, cesur olmak cehaletin tek tesellidir. Cesaretiyle övünen cahile laf anlatamazsınız. Dolayısıyla cahile laf anlatayım faslını geçiyorum.

                Ama mevzu o kadar basit değil.

Sizin sözüm ona cesaretinizin neye mal olabileceği hakkında hiçbir fikriniz yok. Kendinizden geçebilirsiniz. Kendi canınızı hiçe sayabilirsiniz. Ya da tam tersi kendi bedeninize, sağlığınıza çokça güvenebilirsiniz. Ama ya sebep olursanız!

Esas mesele burası bence.

Evet, belki uyarıları ciddiye alıyoruz, kendimizi koruyoruz. Ama insanların bizden korunmaları konusunda neler yapıyoruz? Hala ısrarla, vara yoğa sokağa çıkılıyor. Market alış verişleri uzadıkça uzuyor. Yürümek, gezmek müktesep hak gibi görülüyor. Çarşı pazar ihtiyaç diye dolanıp duruluyor.

Lütfen, kendimize gelelim!

Bizim kendi adımıza, tedbir diye temkin diye yaptığımız şeyler, bir başkasının temkin ve tedbir duvarını aşabilir. Ve üzülerek söylüyorum hiç bilmediğimiz tanımadığımız insanlara sebep olabiliriz.

Uzatmayalım.

Abartmayalım.

Durum ortada.

Neler yapılması gerektiği belli.

“Denileni yapalım”. O kadar.


Bu haber toplam 940 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları