HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

Ahlaki Sorunlar

7 Nisan 2020 Salı Saat: 10:08

Davranışlar iyi veya kötü olarak insana yansımaktadır.  Hep şunu biliriz, her şey zıddıyla birliktedir. Bizim kavrayabilmemiz için iki kelimeyi karşılaştırır, ona göre değerlendirmeye tabi tutarız. İyi ve kötü, siyah ve beyaz, güzel ve çirkin, helal ve haram, soğuk ve sıcak, değerli ve değersiz gibi.

İnsanın yapısı yanlış ve doğru olmayan kötü işleri yapmaya meyillidir.Nefis kötülüğü şeytanla birlikte sevimli kılmaya çalışır. Hâlbuki Allah cc. tarafından iyi ve güzel olan davranışları ve hareketlerin yapılması tavsiye edilmektedir.

Bir şeyin haram oluşu pis ve zararlı oluşuna göredir.  Kur’an ve Sünnet, bir şeyin haram olduğunu açık ve anlaşılır bir şekilde söylemişse o haramdır. “Bugün size iyi ve temiz (nimetler) helâl kılındı.” (Maide/5) dediğine göre pis, zararlı, imana yakışmayan, Allah’ın razı olmadığı şeyler haramdır. Temiz, faydalı ve ziynet eşyası (süs, geçim ve fayda sağlayan şeyler) niçin yasak değildir. “Bütün bunlar dünya hayatının süsüdür.” (Kehf/46)”

Cimrilik, iftira, zina, israf, gıybet, yalan, riya, çekememezlik, yapılan iyiliği başa kakmak, kendini beğenmişlik (kibir), bozgunculuk, içki içmek, uyuşturucu kullanmak, kumar oynamak gibi davranışları yapmak yasaklanmıştır. Bu davranışların hangisi insana fayda sağlamaktadır?

Dinimizde aşırılık da yoktur. Aşırılığı koyu dindarlık sananlar yanılmışlardır. Peygamberimiz (SAV): “Din işlerinde aşırı gidenler yok olmuştur.” “Dinde aşırı gitmekten sakının, sizden öncekiler dindeki aşırılıkları yüzünden helak olmuşlardır.” buyurmuştur.

Aşırılık; ibadetleri emredilen fazla yapmaktır. Sürekli namaz kılmak gibi. Veya hayır yapmak tavsiye edilmiş diye elindekilerinin hepsini vererek muhtaç duruma düşmek gibi.

İçki içmek ve kumaroynamak ayette bildirildiği gibi, “İçki, kumar, dikili taşlar ve fal okları şeytan işi bir pisliktir. Artık (bunlardan) vaz geçtiniz değil mi?” (Maide/90-91) yani yasak ve haramdır, faydası da yoktur.

Kumar, kişinin malını bitirip yuvasını yıkana kadar devam etme niteliği olan kötü bir alışkanlık haline dönüştüğünden son derece zararlıdır.Oynayanlara bağımlılık yapmaktadır.

Boş lüzumsuz sözlerle, manasız işlerle uğraşmak, eğlencelerle vakit harcamak da yasaklanmıştır. “ Anılan o iyi kullar, asılsız şeylere şahitlik etmezler; boş ve manasız davranışlarla karşılaştıklarında onurluca çekip giderler.”(Furkan/72)

Oyunlara ara vermeden uzun süre internet başında vakit harcamak.  Telefondan elini almadan sokakta dahi ekrana bakarak yürümek bağımlılık ve hastalık yaptığı gibi. Kahvehanede masa başında akşamlara ve sabahlara kadar oyun oynamak da hastalık, bağımlılık ve aşırılıktır. Gereksiz boş işlerdir. Faydası var mı?

Bağımlılık; bir maddenin (sigara, alkol, yasadışı madde) ya da bir davranışın (internet, kumar, ilişki, alışveriş vb.) ruhsal veya fiziksel sağlığı ya da her ikisini birden kötü yönde etkilenmesine karşın kullanıma devam edip sürdürmesidir. Bağımlılık eğilimi insanda var bu, onu toplumda yaşamasının doğal bir sonucudur. Gençler arasında ise daha yaygındır. Bu da ahlaki sorunlara sebep olan davranışlardır.

Bağımlılığa bulaşmada kötü arkadaşlıklar, psikolojik sorunlar, ergenlik bunalımları, rahatlama ve zevk alma isteği ön plana çıkmaktadır.Gençlerin madde kullanmaya başlamalarının ve kötü alışkanlıkları yapmasının en önemli sebeplerinden birisi kötü arkadaştır. Aile, okul ve arkadaş çevresinden de etkilenmektedir.

Özenti duyma ve merak özellikle gençliğin ilk devrelerinde bir takım yanlışlıklara sürükleyebilir. Heyecanla, uygun olmayan davranışlara “denerim bırakırım, ben bağımlı olmam, ben irademe sahip biriyim” gibi düşüncele ile davranmaktır. Mesela sigara içmeye başlamak özenti ve merakın sonucudur. Sonrasında bağımlı olur, içenler bırakmak istediklerinde bırakamaz.

Medya, sosyal medya, eğitim, yaş, refah seviyesi, çaresizlik ve yalnızlık gibi sebeplerle bağımlığa düşülmektedir. Yasaklanan bu davranışları sürekli yapmak, devam ettirmek kişinin kendisine zarar verdiği gibi çevresine ve toplumun bozulmasına da sebep olur.

Bize düşen görev; faydası olan şeyleri yaparak, kendimiz ve çocuklarımızla birlikte faydası olmayan işlerden yüz çevirmektir. Ve Allah’ın şu emrine uymak;

“Onlar ki boş ve yaramaz şeylerden yüz çevirirler.” (Mü’minün/3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber toplam 2.063 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları