HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Mayıs 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

CEMAL UYSAL

CEMAL UYSAL

KOVİD-19 Ekonomisi

8 Nisan 2020 Çarşamba Saat: 09:21

         Ünlü Amerikalı iktisatçı Prof. Lester C. Thurow 1995’te yazdığı Ekonomi kitabında “Doktorlar nezlenin tedavisini nasıl bilmiyorlarsa,ekonominin kısa dönemde nasıl yönetileceğini de bilen yoktur” diyor. Dünyanın ve Türkiye’nin şimdi içinde bulunduğu durum da tam budur. Tıp doktorları insan hastalığını, iktisat doktorları da ekonomik hastalığı tedavi edemiyorlar. Virüs öldürüyor, ekonomiler çöküyor ama tedavi edilemiyor.Koronavirüsün yarattığı zincirleme reaksiyon hükmünü icra ediyor.

            Bu yazıda olayın ekonomik boyutuna değineceğim ama bu böyle kısa yazılarla analiz edilebilecek gibi değildir.  Futbolcular gibi “dar alanda kısa pas” yaparak sonuca varmaya çalışıyorum.

            İnsanlar evlerine kapandılar, işlerinin başına geçip üretim yapamıyorlar. Hastanede yatan yakınlarını görmeye gidemiyor, hatta ölen yakınlarının cenazesine bile katılamıyorlar. Şimdilik mikroekonomi birimleri olan iktisadi ve ticari kuruluşların üretimleri ve kazançları düşüyor. Önümüzdeki günlerde üretim daralması daha artarda makroekonomi üzerine metastaz yaparsa ki yapacaktır, Devletin vergi ve sosyal güvenlik gelirleri de düşecek, Merkez Bankasına döviz girişi de azalacaktır. Bu etki sadece Türkiye’de değil virüsün yayıldığı tüm ülkelerde olacaktır.

            Birleşmiş Milletlerin yeni yayımlanan raporunda;salgın nedeniyle 5 ila 25 milyon kişinin işini kaybedeceği ve 860 milyar ile 3,4 trilyon dolar gelir kaybının yaşanacağı ifade ediliyor. Bana göre bunun en önemli sebebi bugüne kadar koruyucu sağlık hizmetlerinin ihmal edilmesi ve koruyucu aşının bulunmamasıdır.

            Bir sorunda işsizlik sigortası talebinin çok artacak olmasıdır. Bu talep ABD’de şimdiden 10 milyon kişiyi geçmiştir. ABD gibi bir ülke, virüsün etkilerini önlemek için Senatodan 2 trilyon dolar harcama yetkisi aldı. Zaten ABD’nin sağlık giderleri için harcadığı yıllık para 2 trilyon dolardır. Şimdi bunu bir tek virüs için harcayacaktır ama sonuç ne olacak o da belli değildir. Belli olan bir şey varsa sağlık maliyetinin çok artacak olmasıdır.

            Türkiye’ye gelince; baştan beri bu olayı önemsedi ve diğer ülkelere göre çok daha fazla tedbir aldı. Eğer bu virüs Dünya’da bir yıl içinde biter, tehdit sona ererse meydana gelen zararı Türkiye kısa zamanda telafi edecektir. Paniğe kapılmaya gerek yok. İlk olarak kriz nedeniyle ekonomide oluşan atıl kapasite hiçbir yatırıma gerek olmadan baz etkisi ile otomatikman devreye girecek ve millî hasılamız kısa bir zamanda eski seviyesine gelecektir.  Öte yandan Türkiye’nin gelişmiş ve sigorta kapsamına alınmış bir sağlık sistemi ve sağlık organizasyonu var. Çok kaliteli doktorlarımız ve sağlık personelimiz var. 800 milyar dolar gibi yüksek millî gelirimizle dünyanın ilk 20 gelişmiş ülkesi içinde yerimiz var. Merkez Bankasında 100 milyar dolardan fazla döviz rezervimiz var. Kamudaki iki sosyal sigorta kurumunda 50 milyar dolar finansman fazlalığı, yani fon var. Banka sisteminde milyarlarca lira mevduatımız ve gelişmiş bir finans üst yapımız var.Yıllık 30 milyar doları bulan cari açığımızı sıfırladık.Bunun ekonomimize sağladığı pozitif etki var. Yeter ki şu virüs tehdidi ve etkisi kısa sürede bitsin.İnsanlar ölmesin.Nasıl olsa ekonomi yoluna girecektir ama ne yazık ki giden canlar geri gelmeyecektir.Herkese virüssüz sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyorum.

 


Bu haber toplam 1.840 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları