HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Mayıs 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

MİSAFİR KALEM

MİSAFİR KALEM

Temel Ovalı/ Prof. Dr. Necmettin Polvan Ortaokulu Müdürü/ Eğitim Evde

8 Nisan 2020 Çarşamba Saat: 09:22

Okullar 30 Nisan tarihine kadar kapalı. Bu dönemde de çocuklarımızın eğitimlerini sürdürmeye ve kendini güvende hissetmeye ihtiyaçları var. Dersler televizyon ve sosyal platformlar üzerinden “uzaktan eğitim” yoluyla devam etmekte. Tüm bu yeniliklere alışmaya çalıştığımız süreçte aileler evde eğitime nasıl katkıda bulanabilecekler?

Çocuklarımız, alışkanlıklara ve belli bir yapıya ihtiyaç duyarlar. Evde eğitimin en başından bir planı ya da zaman çizelgesi olmalı.  Bu, evde eğitimi kolaylaştırır ve çocukların bu dönemin bir tatil olmadığını fark etmelerine ve öğretmenlerinin onlardan bir dereceye kadar öğrenmelerini beklediğini anlamalarına yardım eder. Çocuklardan durmaksızın çalışmalarını beklemeyin “Çocuğunuz yaş olarak ne kadar küçükse, öğrenme süresi de o kadar kısalır. Bu yüzden, verimlilik için sık sık ara vermeleri gerekir.” 

Çocuğunuzun öğretmenleri ile iletişim içinde olun. Haftada bir kez haftalık değerlendirmeler yapın. Öğretmenler tarafından yapılan bilgilendirme, yönlendirme ve motivasyon paylaşımları takip edin.

 “Çocuğunuzu ilgisini çeken bir konuyu araştırmaya ve öğrendiklerini bir proje ile göstermeye teşvik edin. Bunu oyun hamuru, karton ve kâğıt gibi evdeki eşyaları kullanarak veya bir sunum aracılığıyla yapabilirler.

Düzenli hareket molaları verin.“ Hızlı veya yavaş hareket molaları çocuklara duyusal geri bildirim ve yenilenme şansı sağlar. Öğrenmesine ve odaklanmasına yardımcı olacaktır.”

Bu dönemde çeşitlilik şart. Çocuklarımıza bilişsel, duygusal ve fiziksel olarak çok boyutlu gelişimi önemsenmelidir.  Kitap okumak, geleneksel oyunlar, akıl ve zekâ oyunları, resim yapmak ya da yeni bir beceriler edinmesi sağlanmalıdır.

Çocukların çabalarını ve davranışlarını övün. “Çocuğunuzun çabalarını, davranışlarını ve yaptığı işin belli yönlerini dikkate alan pozitif ve yapıcı övgü, ‘Aferin yerine, ödevini tamamladın ’ demek çok daha güçlüdür.” Başarı, geliştiğini hissetmek, kendine güven, yenilenme hissi, yaptığı işi anlamlı bulma öğrenmeyi destekleyecektir.

Anne-Baba olmak, öğretmen olmak. Bunlar birbirinden farklı işlerdir. Eğer bir seçim yapmak zorunda kalırsanız ki bir noktadan sonra bunu yapmak zorunda kalacaksınız, çocuğunuzla bağ kurmayı seçin. Birlikte geçirdiğiniz bu zamanların tadını çıkarın.


Bu haber toplam 223 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları