HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Mayıs 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

4 Nisan 1953 Dumlupınar Faciası Vatan Sağ Olsun

8 Nisan 2020 Çarşamba Saat: 09:24

Dumlupınar denizaltısı Ege’de bir NATO tatbikatından dönerken Çanakkale boğazı Nara burnu açıklarında İsveç Neboland şilebiyle çarpışmış ve hemen batmıştı.

 

 

Dumlupınar Denizaltısı, İnönü Denizaltısı ile birlikte Ege Denizi'nde düzenlenen NATO tatbikatına katıldıktan sonra, 1953 yılının 3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gece 02.10’da Marmara Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yapan İsveç Bandıralı Naboland isimli ticaret gemisiyle çarpışmıştı. Denizaltı 81 denizci ile birlikte Çanakkale Boğazı'na gömülmüştü. Kaza sırasında denizaltının güvertesinde olan 8 denizciden 2’si pervaneye kapılarak, biri ise boğularak şehit olmuş, kazadan sadece 5 denizci sağ kurtulmuştu

 

 

 

 

Neboland, Dumlupınar'a tam baş tarafından bindirmişti, denizaltı birkaç saniye içinde Çanakkale Boğazı'nın karanlık ve soğuk sularına gömülmüştü. Gemilerinin baş taraftan itibaren su aldığını gören denizciler hızla torpido dairesine sığınmışlardı. Kıç torpidoya varana arkadaşlarının birçoğunu kaybettiler, sadece 22 denizci de torpido dairesine ulaşmayı başarmıştı.

Gün ağarmıştı. Balıkçı tekneleri, Dumlupınar'ın batarken su yüzüne fırlattığı haberleşme şamandırasını gördü. Gümrük motorunun ikinci çarkçısı Selim Yoludüz şamandıraya uzandı ve üzerindeki yazıyı okudu:

"Deniz Kuvvetlerine bağlı Dumlupınar Denizaltısı burada battı. Kapağı açın ve denizaltıyla irtibat kurun."

Kapağı açtı, şamandıranın içindeki ahizeyi kaldırdı ve ümitle

"Alo" dedi...

Aşağıdan bir ses:

"Buyrun, ben Astsubay Selami"

Selim Yoludüz, Astsubay Selami'ye ne durumda olduklarını sordu.

Astsubay Selami, geminin 15 derece yatık olduğunu, elektriğin kesik olduğunu ve kendilerinin kıç torpido dairesinde 22 kişi olduklarını söyledi.

Gümrük motorunun çarkçısı Selim Yoludüz, mürettebata Çanakkale Boğazı'nın Nara Burnu'nda olduklarını ve gemilerinin tahminen 90 metre derinlikte yatmakta olduğunu söyleyerek;

"Endişelenmeyin, sizi oradan çıkaracağız" dedi.

Astsubay Selami'nin cevabı ise umutsuzdu:

 “Ailelerimize selam söyleyin, vatan sağ olsun”.

Çanakkale Boğazı'nın akıntılı sularında kurtarma çalışmaları, denizaltıdaki sağ kalanları kurtarmaya yetmedi. Dalgıçlar kurtarma çanını denizaltının gövdesine tutturmayı başaramamıştı, bütün uğraşmalara rağmen, ne Dumlupınar ne de mürettebatı kurtarılabildi.

O gün yani 1953 yılında Türkiye’nin elinde 91 metre derinlikten bu denizaltıyı veya sağ kalanları çıkaracak imkanlar ve teknoloji yoktu. 

 

Vatan Sağ Olsun

 

Konuşma gemidekilerle telefon vasıtası ile yapılıyordu, radyo olayı ve yüz metre aşağıdaki denizaltıda sağ kalanlarla konuşmayı naklen veriyordu, kahvehanelerin önündeki kalabalık bunun için toplanmıştı.

Atmış yıl sonra bile bugün denizaltıdan gelen ve radyodan naklen yayınlanan ses hala kulaklarımdadır.

“Hiç endişelenmeyin sizi sağ salim yukarı alacağız, sesiz olun, konuşmayın, şarkı türkü söylemeyin, hareket etmeyin, sigara içmeyin, oksijen tükenmesin.

Denizaltıdan gelen ses:

“Vatan sağ olsun komutanım”.

Herkes ağlıyordu,  saatler geçiyor kurtarma çalışmaları sonuç vermiyordu.

Kurtaran Gemisi kazadan on saat kadar sonra olay yerine gelmişti ve akıntı çok kuvvetliydi dalgıçlar on bir dalış yaptılar ve kurtarma halatını denizaltıya bağlamaya çalıştılar fakat başaramadılar en son dalgıç 80 metreye kadar inebildi ve baygın halde yukarı aldılar halbuki gemiye ulaşmaya daha on bir metre vardı.

Ogün imkanlar bu kadar dı Türkiye’nin elindeki teknoloji buna yetmedi..

Salı günü sabaha karşı ümitler tükendi. Çünkü içerdeki hava ancak üç gün yetiyordu 72 saat sonra oksijen bitmiş ve 22 kişiden ümit kesilmişti.

Zaman azaldıkça, kurtarma çalışmalarına katılanların moralleri bozuluyordu. Bir süre sonra bir konuşma daha yapmak için şamandıranın başına gidildi ve ahize kaldırıldı. Aşağıdan gelen sesler hazin sonun acılı haberini verir gibiydi. Ahizenin diğer ucundan sadece dualar, ezan sesleri geliyordu.

Bir müddet sonra da telefon kablosu koptu. Bir daha Dumlupınar mürettebatından haber alınamayacaktı... 81 kişi hayatını kaybetmişti.

 

 

Ümit Kesilmiştir.

 

Son olarak Yılmaz Süsen adlı dalgıç, tüm olumsuzluklara rağmen, canını tehlikeye atarak,80 metre daldı:  Dumlupınar’la arasında 11 metre kalmıştı. Fakat basınca dayanamayıp aniden kendinden geçti ve şuurunu kaybetti.           

Maalesef üç gün süren çalışmalardan hiçbir netice elde edilemedi. 7 Nisan sabahı Milli Savunma Bakanlığı olayla ilgili yayınladığı tebliğlerin yedincisini, aynı zamanda sonuncusunu radyo aracılığıyla halka duyurdu. Tebliğ şöyledir :

1) Çanakkale’de Nara Burnunda batan Dumlupınar denizatlısında kalmış olan personelin kurtarılmasından tamamen umut kesilmiştir.

2) Bundan sonra tebliğ yayınlanmayacaktır.

3) Hayatından umut kesilen personelin ismi aşağıdadır:

 

Denizaltındaki subay ve erlere kendilerini su yüzüne çıkaramayacakları imkanların yetmediği söylendi, denizciler bu bilgiyle oksijen bitinceye kadar hayatta kaldılar.

Son sözleri Vatan Sağ Olsun oldu ve bu sözle tarihe geçtiler.

Bir süre sonra artık bir umut kalmadığının haberi geldiğinde mürettebata  "artık sigara içebilirsiniz, türkü de söyleyebilirsiniz dendi.

Kazadan ancak elli yıl sonra ise 2003 tarihinde gelişen teknoloji ile Dumlupınar’a inilmiştir. 30 Mart 2003 tarihinde Dumlupınar’a inen ekip” Vatan Size Minnettardır” yazılı bir plaketi de gemiye çakmışlardır..,

81 denizcimiz bugün Çanakkale Boğazının derinliklerinde ebedi uykularındadırlar.

Vatan sağ ve onlara minnettardır

Bugüne kadar Türk Deniz Kuvvetleri'ne alınan ve adı Dumlupınar konulan üç denizaltının kaderi aynı oldu. Deniz kuvvetleri bundan sonra denizaltılara Dumlupınar adı koymadı

 


Bu haber toplam 580 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları