HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmaz Mı?

5 Mayıs 2020 Salı Saat: 09:37

İnsanın korktuğu bazı şeyler olabilir ve vardır.  Benim de korktuğum çok şeyler var tabi. Bunların içinde tedbir alamadığım, sonucuna çok müdahale edemediğim korkular. Düşman var çok güçlü aldığın tedbirler işe yaramıyor! Düşmanın görünmez, göremiyorsun göremediğin için tedbir alamıyorsun! Ölüm var buna hiç çare bulamıyorsun! 

Bizler genelde kötü olan şeyler için “kara” kelimesini çok kullanırız. Şu anda bu yaşadığımız durum da “kara günlerdir”.  Korona virüslü yaşanan günler. Görünmeyen bir düşman, tedbir almada sıkıntı çekiyoruz, zorlanıyoruz. Bizi ölüme götürüyor. Ölümde bir kara haberdir. “Ölüm bir kara devedir ki herkesin kapısına çöker.”İşte bundan dolayı ölüm korkusu beni etkiler. Hele benim gibi yaşı belli bir yere ulaşmışsa daha çok korkuyu her an içimizde yaşarız.

Biz Müslümanlar aslında ölümden korkmaz. Fakat böyle bir bela varsa bunda bir şeyler var diye düşünmemiz gerekir. Ya sabrımız ölçülür, ya günahlarımız üzerimizden alınır ya da ceza olabilir. Eski topluluklara cezalar bildirirdi bu Kuranda anlatılır. Fakat bugün bu mümkün değildir. Çünkü şu anda vahiy gelmemektedir. Başımıza gelenlerin anlayabilmemize bizim karar vermemiz gerekiyor. Korona virüsbelasının ne olduğuna biz karar verir ona göre kulluğumuza devam etmeliyiz.

Dünyayı fesada uğratmamamız gerekiyor. Yıkmamamız gerekir. Yaradan bizim ihtiyaçlarımızı belirlemiş ve ona göre kurallar koymuş, bu kurallara uymamızı elçiler vasıtasıyla bizlere bildirmiştir. Kul olarak bize konan kurallara uymak gerekiyor. Kuralara uyulmadığı takdirde bunun bir karşılığı olduğunu da bildirmektedir. Bu da ceza şeklindedir. Zulümler aldı başını gidiyor. Bunun karşılığı mutlaka olabilir.

“Başınıza gelen herhangi bir musibet, kendi ellerinizle işledikleriniz yüzündendir. (Bununla beraber) Allah, çoğunu da affediyor.” (eş-Şûrâ, 30)  Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden cezalandıracak olsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı…” (en-Nahl, 61)

Dünyada nice güçlü kişiler ve devletler vardı.Korunaklı şehirler inşa etmişlerdi. Amaç kendilerini garanti altına almaktı.Fakat kurallara uymayarakzulümleri yaygınlaşmış ve sonları felaketi olmuştur.O gururla güvendikleri güçleri yetmemiştir."Bir ülkeyi helak etmek istediğimiz zaman oranın devletlilerine (ileri gelenlerine) emrederiz; onlar itaat etmeyip orada kötülük işlerler. Böylece o ülke aleyhine hüküm hak olur! Artık onu yerle bir ederiz. "(İsra-16)

Ancak bizler için bu yaşadığımız korana virüslügünler, deprem ve benzeri olumsuzlukları ders olarak görüp ibret olmalıdır.Elbette bunda, iman edecekler için çok ibretler vardır”Hicr /77 Yoksa korana virüs sonrası değişiklik olmaz.

Marmara depremini Yalova’da yaşadım. Şehir yerle bir olmuş, birçok insan hayatını kaybetmiş, kalanlar derme çatma çadırlarda yaşamaya çalışıyorlardı. Gerçekten kara günlerdi. Sıkıntılı ve zor günlerdi. Buna rağmen insanlar depremi unutmuş, çadırların etrafında zinalarına devam etmişlerdi.

Tanıdığım biri depremden gerçekten korkardı. Her deprem oluşta onda da deprem olurdu. Zina yaparken depreme yakalanıyor. “Az kalsın murt gidecektim, Cehennemi boylayacaktım” dedi. Buna rağmen bu huyundan uzun süre vazgeçmedi. Hâlbuki bu olumsuzluk onu ve diğerlerini zinadan vazgeçirmesi gerekirdi. Fakat böyle olmamaktadır. Korana virüsle de bir şey değişmeyecektir.

Sanal ortamda, sosyal medyada, televizyonlarda insanlar şunu söylemektedirler. Korana belası sona erdikten sonrası için “ Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır” denilmektedir. Korana öncesi gibi olmayacak, her şey değişecek şeklinde düşünülmektedir.

İnsanın yaşadığı alışkanlıkları öyle hemen terk edebilmesi mümkün değildir. Zor anında vazgeçer, normal zamanında ise geriye döner. Günahları tekrar yaşamaya, kötülüklerini devam etmeye, zevklerini yerine getirmeye, çıkarları için zulümlerini devam ettirmeye, kendini güçlü görenler yine savaşlarla insanların ölümüne yine devam edecektir. Çocuklar yine açlıktan ve bombalarla ölmeye devam edeceklerdir.

Bu sıkıntıdan bizleri Allah cc. kurtaracaktır. Bize düşen görev sabrederek şifasını aramaktır. Bunu yaptığımız takdirde; “De ki: Ondan ve bütün sıkıntılardan sizi Allah kurtarır. Sonra siz yine O'na ortak koşarsınız.” (En'âm:64) Fakat korona virüs sonrasında yaşadıklarımızı unutanlardan olmamamız gerekir. 

 

 

 

 


Bu haber toplam 1.693 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları