HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

UZM. DR. ALİ COŞKUN

UZM. DR. ALİ COŞKUN

Coronaya Odaklanıp, Diğer Sağlık Kontrollerimizi İhmal Etmeyelim !

6 Mayıs 2020 Çarşamba Saat: 09:40

Corona'nın kötü etkilerinden, mübarek Ramazan ayı'nın koruyuculuğudan  yararlanarak sakınmaya çalışıyoruz. Bol bol Rabbimize dua ediyoruz, bunu yaparken de Uzmanların uyarılarını zihnimizden çıkarmadan, coronayı savmak için her türlü tedbiri alıyoruz.

 

Maske takıyoruz, emir ve yasaklara uyuyoruz, gerekirse siperlik kullanıyoruz, hijyene çok ama çok önem veriyoruz, sosyal mesafeyi ihlal etmiyoruz, hep izolasyonda olmayı tercih ediyoruz ve çok da doğru yapıyoruz. Bu durum Devletimiz'in emri ile sosyal hayata geçişi normalleştirene kadar böyle gidecektir ve gitmelidir de. Bence buradaki en önemli işaret de tüm öğrencilerimizin yeniden sınıflarına dönmelerine izin verilmesi olacaktır. Ancak o zaman normal sosyal yaşama, bence maske hep arka cebimizde olacak şekilde, geçebileceğiz. Daha o günlere var gibi görünüyor şimdilik.

 

Corona tüm dünyayı yeterince meşgul ediyor. Peki corona dışında, kontrole tabi önemli hastalıkları olan insanlarımız ne yapacaklar ?

 

Hipertansiyonu olan, kalp rahatsızlığı olan, Şeker hastalığı olan, kan sulandırıcı ilacını laboratuvar tahliline göre hekim kontrolünde kullanmak zorunda olan, aylık kontrole tabi gebeler, Kansızlık hastalığı, anemisi, demir eksikliği anemisi veya vit B12 eksikliği-folat eksikliği anemisi olanlar, allerjik astım hastaları, guatr hastaları, tiroid bezi için tahlil ile ilaç kullanmak zorunda olan hastalar, böbrek ve karaciğer hastaları, mide barsak sistemi rahatsızlıkları olanlar, sinir sistemi ve kas hastalıkları olanlar, ruh ve sinir hastalıkları olanlar, kanında bazı değerleri yüksek veya düşük olduğu için bu değerleri zaman zaman kontrol ettirmek zorunda kalanlar ve daha bir çok hastamız...

 

Bu hastalarımızın kontrollerinin yapılabilmesi, en az corona'dan korunmak kadar önemlidir. Çünkü kontrol edilme süresi içinde bir rahatsızlığımızın kontrol edilememesi, başımıza daha büyük işler açabilecektir. O nedenle öncelikle kontrole gideceğimiz hekime veya kurum'a telefon açıp, durumumuzu anlatıp, kontrol için ne zaman ona gitmemizin uygun olacağını sormalıyız. Randevu talep etmeliyiz. Hekim'den veya Kurum'dan gelecek cevaba göre de hareket etmeliyiz, ama tabi ki ne olursa olsun corona tedbirlerini elden bırakmadan bu işlemi gerçekleştirmeliyiz.

 

Bilinen tedbirleri  alarak ( maske, gerekirse siperlik, sosyal mesafenin korunması, vs.), hastalığı kontrol edecek hekime kadar ulaşmak, corona tehlikesini de bertaraf etmede  yeterli olacaktır. Bu konular kişisel web sitem olan  www.dralicoskun.com internet adresinde teferruatlı olarak ele alınmıştır.

 

Hekim'e ulaştıktan sonra gereken her türlü kontrolünüz yapılacaktır, bu arada hekimin sizi en son gördüğünden beri vücudunuzda herhangi bir değişiklik ( dışkılama saati ve sıklığının değişmesi, ishal, kabız, dışkılama yumuşaklığının değişmesi, sulu veya sert dışkı çıkarma, diş eti kanaması, vücutta ele gelen sertlik, ciltte morarmalar gibi, )veya organlarınızın çalışmasında size göre herhangi bir değişiklik olmuşsa bunu da mutlaka hekiminize söylemelisiniz. Belki bu belirti, bir hastalığın erkenden tanınmasına neden olacak ve onu çok kolay tedavi ettirebileceksinizdir.

 

Özellikle içinde bulunduğumuz Ramazan ayında beslenme ile ilgili problemler çok olmaktadır. Bu ayda her zamankinden daha az beslenmeye çalışınız ve özellikle de aşırı tatlı tüketiminden kaçınmaya dikkat ediniz. Unutmayın şeker damar siteminize düşmandır, dolayısıyla damarın ulaşmadığı hiçbir organımız olmadığına göre, şeker tüm vücudumuza düşmandır.

Şeker tüketimi artan toplumlar, Alzheimer hastalığının unutulmuşluğu içinde sağlıklarını kaybedeceklerdir. O nedenle şekerden uzak durun, evde hafıza problemi olan hastanız varsa ona şeker miktarı yüksek olan hamur işi gıdalar ve tatlılar vermeyin, göreceksiniz hastalığı daha yavaş ilerleyecek belki de hiç ilerlemeyecektir.

 

Corona'da tedbirleri gevşetmeyelim ama, diğer sağlık kontrollerimizi de ihmal etmeyelim. Herşeyden önemlisi,hekiminizle bağlantıyı koparmadan sağlıklı günlere, güvenle girmeyi sağlayın. Hayırlı Ramazanlar.

                                                                                      

.


. 


Bu haber toplam 1.024 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları