HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
7 Temmuz 2020 Salı
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Sakatlar Haftası

11 Mayıs 2020 Pazartesi Saat: 09:10

On mayıs sakatlar haftası olarak anılmaktadır.

Ülkemizde yaklaşık 5 milyon civarında engelli vatandaşımız vardır. Bu rakam, nüfusun % 7’sine tekâmül ediyor. Dünyada ise bir milyar engelli vardır.

 Tabi dünyada meydana gelen savaşlar nedeniyle sakat kalanların sayısı iç acıtmaktadır.

Diğer yandan alkol ve sigara yüzünden sakat kalanların oranı da bir hayli fazladır.

   Sakatlar haftası münasebeti ile sakat, engelli kardeşlerimize huzur ve sağlık dilerim

 Ülkemiz engellilere tanınan haklar bakımından dünyada ön sıralardadır…  Devlet dairelerinde kanuni düzenlemeler gereği engellilere tanınan iş imkânı olması gereken düzeyde olmasına rağmen, Belediyeler de ve bilhassa özel sektörde bu durum göz ardı edilebilmektedir.

 Peki, engelli, ya da başka bir deyimle sakatlık dediğimizde sadece fiziki engelli olmak mıdır anlamamız gereken? Hayır… Kafa yapısının sakat olması, düşünce ve zihniyetinin sakat olması, yâda Ümitsiz ve cesaretini yitirmiş olması da en az fiziki engeli olmak kadar üzerinde durulması gereken bir olgudur!

Dünyada nice sakatlar vardır başarının anahtarını açan, dağlara tırmanan, maratonlara, uluslar arası spor müsabakalarına olimpiyatlara katılan, başarılı iş adamı olan, hatta Devlet Başkanı bile olan.

 Diğer taraftan bunun tersi olarak dünyada milyonlarca insan vardır sağlam olduğu halde ümitsizlik ve cesaretsizliğin cenderesinde atacağı adımları hep engelleyen ve erteleyen.

 Birde milyonlarca insan vardır şeytanla mesai yaparak daima sakat fikirler üreten.

Bu zaviyeden bakıldığında, fiziki engeli olmadığı halde sakat fikir ya da cesaretsizliğin dürtüklediği insan sayısı fiziki engellilerden fazladır dünyada.

 Yapılacak olan, fiziki engelli kardeşlerimize yönelik olması gereken adımlar atılırken, sadece cesaretsizliğin beslediği engelleri olanların kendilerini keşfetmelerini sağlayacak işaretleri onlara yeteri kadar verebilmektir.

  Ancak en zoru hangisidir biliyor musunuz? Bozuk düşünce kalıpları stoku fazla olup bunu sakat fikirlere dönüştüren insanların sağlıklı düşünmeye yönelebilmesini sağlamaktır.

Burada sosyologlar ve ilahiyatçılara, eğitimcilere çok görev düşüyor.

 Bu sakatlar ülkemizde oldukça vardır… Bu sakatlar bazen trafikte maganda, bazen karısını, anasını kızını ya da ailesinde herhangi birini kesen katleden biri olarak karşımıza çıkar… Bazen insanların sağlığı için her türlü meşakkate katlanarak görev yapan doktorlara sağlık çalışanlarına saldırırken karşımıza çıkar…  Bu sakatları ne yapacağımızı da iyice düşünmek, caydırıcı düzenlemeleri ona göre gözden geçirmek gerektir.

   Meselenin daha da önemli tarafı, sakat ve engelli olanlar bazen sadece bulunduğu ülkede sorun olmakla kalmayıp, uluslar arası sorunlara da sebep olabiliyorlar.

Bunlar kim mi? Bunlar her hangi devletin başkanı ve derin devleti, başbakanı, kıralı olabiliyor… Uluslar arası çeteler ve mafyalar olabiliyorlar. Silah sanayi ya da uluslar arası sömürü düzeninin küresel diğer şirketleri, bankaları olabiliyorlar.  Bunlar sakat fikirleriyle dünyayı sömürüp, sömürmek içinde savaşlar çıkararak dünyada ıstırapların sürüp gitmesine,  açlığın kıtlığın tırmanmasına, bu savaşlar yüzünden milyonlarca insanın sakat kalmasına sebebiyet vermektedirler.

 Mesela Amerika ya da Kuzey Kore Başkanlarının, ya da İsrail Başbakanın sakat olmadıklarını söyleyebilir misiniz?  Sakatlar haftası münasebeti  ile Allah’tan ülkemizde ve dünyada yaşayan sakat kardeşlerimize  sağlık ve huzur vermesini,  Korona virüs belasının bitmesini diliyorum 


Bu haber toplam 262 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları