SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat

MİSAFİR KALEM

MİSAFİR KALEM

Doç.Dr.Gürhan UYSAL Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun / 2020 Türkiye Ekonomisinde Kamu Ekonomisinin Finansmanı Sorunu: Devlet Sosyalizmi Modeli

18 Mayıs 2020 Pazartesi Saat: 09:52

Cari olarak 2020 Türkiyesi’nde covid-19 pandemi nedeni ile ihracat %50 azalmış ve vergi gelirleri azalmıştır. Devlet nakit sıkıntısı içindedir. Ekonomide likidite sıkıntısı yaşanmaktadır.

            Bu şartlar altında Türkiye Cumhuriyeti var olan finansal kaynakları ile kamu yatırımları yapmalı ve ekonomiye likidite sağlamalıdır. Ama nasıl? Bu yöntem nasıl olmalıdır? Ekonomi yönetiminde devlet sosyalizmi modeli uygulanabilir.

            Devlet Sosyalizmi Modeli Marx ve Keynes’in fikirlerinin karışımıdır. Marx’da merkezi planlama vardır ve Keynes’te ise kamu yatırımları ile ekonomiye finansman sağlama fikri vardır.

            Dolayısıyla, Devlet Sosyalizmi Modelin’de birinci unsur merkezi planlamadır. Merkezi planlamayı ekonomide Devlet Planlama Teşkilatı yapmaktadır ve Bölgesel Kalkınma Ajansları DPT’ye bağlıdır. Dolayısıyla bu iki kurum rahatlıkla ekonomide planlama yapabilir. Devlet Sosyalizmi Modeli’ndeKeynesyen politikalar, merkezi planlama ile uygulanacaktır. DPT kamu yatırımlarının (bayındırlık işleri) planlamasını yapacaktır.

            DSM Modelinde ikinci unsur; finansmandır. Ekonomi yönetiminde finansman kalitesi önemlidir. Bu nedenle ihracat ve vergi gelirleri azaldığı için kamu yatırımlarının finansmanını, Ziraat Bankası üstlenebilir. Ziraat Bankası’nın mali yapısı güçlü ve tarım sektörünü desteklemektedir. 2001 sonrası görev zararları giderilmiştir.

            Devlet sosyalizmi modeline örnek olarak Ünye-Niksar Yolu gösterilebilir. Bu yol inşaatı Keynesyen bir yatırımdır. Planlaması DPT tarafından yapılacaktır. Yol inşaatının finansmanı ise Ziraat Bankasınca karşılanacaktır.

            Son olarak devlet sosyalizmi modelinde 3 ayak vardır:

1.      Merkezi planlama (DPT)

2.      Keynesyen Yatırımlar

3.      Finansman (Ziraat Bankası)

            Ekonomide cari olarak nakit sıkışıklığı vardır. Bu nedenle piyasalara para vermek için devlet, devlet sosyalizmi modelini uygulayabilir.

 


Bu haber toplam 13.587 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları