HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

METİN TAMTÜRK

METİN TAMTÜRK

Spor Sorunsalı

19 Mayıs 2020 Salı Saat: 09:13

Ünye’mizin sorunları nedir diye sorulduğunda hemen herkesin bir çırpıda Organize Sanayi, Akkuş-Niksar yolu, Üniversite Yerleşkesi, Kültür Sarayı gibi problemlerden bahsedebileceğini tahmin edebiliyoruz.

Elbette bu sorunların çözülmesi, projelerin hayata geçmesi çok önemli. Mesela büyük bir limana ve tersaneye sahip olan Ünye’mizin ard bölgelerle iletişimini sağlayacak bir Akkuş-Niksar yolu sadece Ünye için değil bölgemiz için de çok önemlidir. Karadeniz ile İç Anadolu’yu bir birbine bağlayacak bu yolun Ünye’ye kazandıracağı ivme tahmin bile edilemez. Bir organize sanayinin istihdama ve gelişime yapacağı katkı büyük olacaktır. Ancak bana göre Ünye’de spor tesislerinin yetersiz oluşu ve ihtiyaca göre spor tesislerinin yapılması şu üstte saydığım projeler kadar önemlidir.

Anayasamızın 59. Maddesinde “Devlet her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır. Sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder. Devlet başarılı sporcuyu korur” der. Bu hükmün gerekçesinde; sağlık  hizmetlerinin bir parçasını beden sağlığının spor yaptırarak korunmasının teşkil ettiği, sporun kitlelere yayılmasının bu amacın teminine yarayacak araçlardan en etkini olduğu, sporun sadece fiilen spor yapanları değil, seyirciler için de eğitici ve sağlık kurallarına uygun bir ortamda yaşamaya sevk edici etkileri sebebiyle sporun geliştirilmesinin devletçe ele alınmasının öngörüldüğünü belirtmektedir. Anayasa hükmüne uygun olarak kanunlar Türkiye’de gençlik ve spor politikalarının temelini oluştururken, devletimiz spor mevzuatı açısından gerekli yasal düzenlemeleri de yapmasına rağmen, maalesef sanırım biz ilçe olduğumuz için spor hizmetleri uygulamalarında istenilen seviyeye gelemiyoruz. Tabi ki ülke geneline baktığımızda eskiye oranla daha iyi tesislerimiz var. Peki Ünye olarak biz bu spor tesisi yatırımlarından yeterince nasiplenebildik mi? Tabi ki hayır.

Her yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızın ülkemiz genelinde yatırımları oluyor. Bizim de Ünye olarak bu yatırımlardan faydalanmamız gerekiyor. Ancak biz bir ilçeyiz. İş bize gelene kadar kırk tarafa evriliyor. Bu yatırımların Ünye’mize gelmesi için öncelikle kendi yerel yöneticilerimizde bu konuda istek olması gerekiyor. Daha sonra üst kademelerde bu işler için mesai harcayacak hatta ilçe olduğumuz için savaşacak büyükler lazım.

5 bine yakın bir lisanslı sporcu ordusuna sahip ilçemizde çocuklarımızın, gençlerimizin spor yapacağı alanlar çeyrek asrı aşkın zamandır aynı durumda. Ben Ünyespor altyapısında futbol eğitimi alırken Atatürk Parkı’ndaki eski halı sahada antrenman yapardık.Bugün benim çocuğum yine Atatürk Parkı’nda bir halı sahada antrenman yapma durumunda. Oysa futbolcu o küçük halı sahada yetişmez. Bu işi ciddi bir şekilde altyapı çalışması olarak yapacak olan amatör futbol kulüplerinin nizami bir futbol sahasında çalışması gerekiyor. 7 tane amatör kulüp şehir merkezine 10 km uzaklıktaki tek saha olan Cevizdere Tesisleri’nde antrenman ve resmi maç yapıyor. Yaklaşım ise şu; “Cevizdere’ye gidemeyecek olan kulüp kurmasın kardeşim!”

Ancak gidiş-geliş noktasında servis ödemeleri geliri olmayan amatör kulüplerin belini büküyor. Keşke şehir merkezinde böyle bir tesis olsaydı, gençlerimiz buradaki faaliyetlerini izleyenler ile paylaşabilseydi. Bu işin bir de psikolojik yönü olduğunu sporun içinden gelenler bilirler. Çocuklar attıkları golleri Cevizdere’de kuşların değil, insanların izlemesini arzu ederlerdi. Şimdi atıl vaziyette bulunan Çınarsuyu Tesisleri’nin tekrar hayata geçmesi gündemde. Bu konuda değerli kaymakamımızın çalışmaları var. Dolmuş hattı üzerinde bulunan Çınarsuyu Suni Çim Saha’nın tekrar kulüplerin hizmetine sunulacak olması çok önemli.    

Basketbol ve Voleybol gibi takım sporları ile ferdi branşlarda yıllardır ilçemizi Türkiye dereceleri ile temsil eden hatta dünya şampiyonu çıkaran başarı kulüplerimizdeki çocuklarımızın ilçe kapalı spor salonu haricinde ulaşım sağlayacağı bir salonu yok. Antrenörlerimiz ve Beden Eğitimi öğretmenlerimiz, ilçe spor müdürlüğümüzün iyi niyetli yaklaşımları ile antrenman yapma şansı buluyorlar ancak yeterli olmuyor. Çünkü çok takım var, bu da antrenman sayısının artmasına neden oluyor. Hele resmi müsabakalar başladığında ise antrenman yapabilmek için dolayısıyla saha boş kalmıyor. Ulaşımı zor oldugu için gençlerin gidemediği Gençlik Merkezi’ne ulaşım noktasında da çalışmalar yapmak şart. Ancak asli görevlerinden biri olarak çocuklara, gençlere spor alanları yapmak olan belediyemizin bir spor salonu olsa ve okullarımıza ait spor salonları daha işlevsel hale getirilebilse büyük bir yük paylaşılmış olur. Nasıl ki ihtiyaç olan Kültür Sarayı için kazma vuruldu, spor tesisleri için de bir atılım bekliyoruz. Aynı şekilde Büyükşehir Belediye’sinin de bu konuda adı gibi büyük hizmetlerini bekliyoruz.

En kıymetli hazinemiz çocuklarımız, gençlerimiz için geleceğimiz için mahallelerimizde semt sahaları, spor tesisleri yapılması Ünye’nin en önemli sorunlarındandır. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya çalışıyorum.

Herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum


Bu haber toplam 23.877 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları