HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
2 Mart 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

TURGAY GÜVEN

TURGAY GÜVEN

Corona’nın Psikolojisi ve Güzel Günler

20 Mayıs 2020 Çarşamba Saat: 08:54

  “Testim pozitif  çıksa da , yaşama  hep pozitif bakmalıyım!”

 “Ben Corona, morona inanmıyorum, kardeşim, hani nerde, topun üstüne çiçekler koymuşlar,  bir resim, neymiş, aha, bu Corona, ben niye görmüyorum. ” Bu sözleri, maskesiz dolaşırken dikkati çeken   ve    bu şekilde  maskesiz sokakta gezmemesi, hiç olmazsa kalabalık yerlere filan girmemesi için, önce zabıtalar,  daha   sonrada, etrafta biriken  duyarlı vatandaşlar  tarafından uyarılmaya çalışılan    bir arkadaş, kendisini   uyaranlara  söylüyor.

Etrafındaki  herkes,  ondan   uzak durmaya çalışıyor. Hafiften çakır keyif olan  bu Beyefendi, kendisini  Pazar yerinden çıkarmaya çalışan zabıtalara da   direnmeye çalışıyor.

Neyse  zor bela, Pazar sokağının girişini kapatan demir bariyerin dışına çıkartılan bizimki,  son sözünü  söylüyor.  “Bana… derler azizim, ben Corona morona, virüs mirüs tanımam, arkadaş, ta-nı-maam!!”  Çok ta nazik, kibar, tam bir beyefendi  tarzıyla konuşuyor,  “ Kendisiyle  hiç tanışmadım!” Zabıtanın biri cevap veriyor.  “ Tanışırsan, görürsün gününü!”

İnsanlık bu mikrobu yenecek, amma, toplumun hali de, git gide, hiç iyiye gitmiyor. Zor günlerle mücadele, öyle kolay değil. Özellikle, önceleri  pek dışarı çıkamazken, artık hiç çıkamayan ve özellikle de, yaş gereği bir yığın hastalığının yanında, yaşı   gereği,  zaten, beyninde,  ölüm korkusu- paniği   ve  bunama-Alzheimer ,  vb. takıntılar da  başlamış olan  bir çok 65-70 yaş üstü kişi , ‘eğer bende de  virüs  çıkarsa, ne yaparım!’  diye,  şaka değil, gerçekten,  kafayı yemek  üzereler. Bu insanlar, bütün gün boş   olduklarından, Tv’lardaki, konuyla ilgili tüm programları izliyorlar, yarısını  anlar, çoğunu hiç anlamaz, sürekli stres yaşıyorlar. Vatandaş her şeyden  korkuyor,  hastaneye de gidemiyor, çaresiz, derdiyle boğuşuyor.  İnsanlar çok streste, bunun  için, Medya organlarından Psikolojik Destek gerekiyor.

         Elbette ki böyle olağan üstü  durumlarda, devlet –hükümet yöneticilerinin de işi kolay değil. Toplumda gerekli çabayı göstermeli. Kendi sağlığı, ailesinin sağlığı,  dostlarının sevdiklerinin  sağlığı için,  keyfi davranmamalı. Adam,  çikolatalı bisküvi için kalabalık  kuyrukta iki saat  dikiliyor.  Adam,  maskesiz  sokak  arşınlıyor.  Bir tarafta, iki aydan beri evine bile  gidememiş,  hastanede, şurada burada idare eden, gitse de ailesine, yakınlarına, sevdiklerine, eşlerine, çocuklarına uzaktan bakmış, sarılamamış, onları sevememiş, bir milyon  sağlıkçı varken, senin hastanı tedavi edeceğim, diye    kendiside,  virüs kapmış,  enfekte  olmuş ve hatta  ölmüş   binlerce  sağlıkçı,  sağlıkçı ailesi, birde  kendi canıyla- derdiyle uğraşırken,   sen öyle kafana-keyfine-menfaatine  göre  davranamazsın.    

          Günün  sorusu.  Karşıdan üç genç kız geliyor. Hangisi yoğun bakım hemşiresidir? Cevap.Yüzünde maske izleri olan. Yüreğindeki  travmaları  saymıyorum.

       Kısaca. Şu anda,  Corona virüs için, doğal yada vücuda,  ölü,  canlı  veya rekombinant- mutant- genetiği değiştirilmiş  virüs enjekte edilerek oluşturulan  yapay aktif bağışıklık- aşı ihtimali yok, sadece hükümetlerin aşı çalışmaları vb. diğer genetik çalışmalara açacakları teşviklerden kapabilmek için,  göstermelik haberler var.

     Dışarıdan  ‘pasif bağışıklık’ ta ise,  toplumdan rasgele alınan  örneklerden  elde edilen ‘standart antikor-  immunglobulinler’ ile yapılan  i.v. İ.G. tedavi bildiğim kadarıyla, maalesef Corona’da bir işe  yaramadı.  Hastalığı  geçirmiş ve  bir miktar doğal bağışıklık  kazanmış bireylerden alınan örneklerden hazırlanmış ‘spesifik antikor- immunglobulinler’ ile  sağlanan Plazma Tedavisi  denilen sistemle, erken yakalanan  vakalarda  iyi neticeler  alınmakta..  Genellikle, genç, vücut direnci güçlü, diyabet vs. bir hastalığı olmayan,  kendilerini  nezle, grip vb. diğer viral hastalıklardan koruyan, yormayan, uykusunu, gıdasını iyi alanlar   infekte olsalarda kurtulma şansları yüksek. Vücut direnci güçten  düşerse, Corona daha iyi  bir fırsat-ortam  buluyor. Ne yazık ki, bu tür,  sonunda yoğun bakıma düşmüş olanlar için, çok fazla bir şey yapılamıyor.

 

 

2020 yılı ocak ayı başlarından kalma,   eski  tarihe ait  bir gazete. Gazetede bir haber var. Tıp çevreleri,  bu yıl da Mart ayında Grip Salgını bekliyorlarmış. Gripte neydi  ki, üzerinde bile durmaya değmezdi . Zaten herkes aşılı idi. Dedik ya,  neye niyet.. Rüzgar beklerken kasırga,  Grip beklerken Corona Pandemisi geldi.  Mart kapıdan baktırdı, çok canları yaktırdı.  Nisan –Mayıs’ ta öyle,  gerisini  hiç sormayın..  Yine de,  evvel Allah’tan  , sonra  bilimsel çalışmadan   ve de  aklın yolundan   ümit kesilmez .

Tüm dünyada  olduğu gibi, Türkiye’nin de başlangıçta beklenmedik   ilk şaşkınlık  ve acemilik dönemi oldu.  Türkiye, özellikle  batıdan gelen    turistlerle, ayrıca,  doğudan da,  İran-ticaret  ve Suudi  Arabistan-Umre vb.  dini vecibeleri nedeniyle yoğun olarak gidip  gelen   kitleler yoluyla,  çok fazla  bulaşıma maruz kaldı.

Türkiye’de şimdiye  kadar, bu tür bir vaka  hiç görülmemiş olduğundan , tecrübe   edilmiş hiçbir  tedavi sistemi yoktu. Türk  Sağlık Teşkilatı, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın öncülüğünde hızla  toparlanarak,  ayrıca  bilim ve danışma  kurulları oluşturarak, hastane ve ilgili  servisleri mümkün olduğunca malzeme desteği ile güçlendirerek, bu işin üstesinden gelebildi. Salgının  yayılmasını da,  en kalabalık  büyük şehirlerden en küçük  taşra birimlerine kadar sıkı bir takip ile Filyasyon denilen ve   hızlı sonuç veren virüs testleriyle  gezici  tarama yaparak, kontrol altına  alabildi.

 Sağlık Bakanlığı’nca her akşam açıklanan rakamlar, alınan önlemlerin yararları olduğunu, ulusal seviyede  salgının ve  global seviyede  pandeminin , bir çok  ülkede  kontrol altına  alınmaya başlandığını gösteriyor. Ayrıca, bu virüs,  nemli, soğuk,  karanlık   mağara kökenli, sıcağa  ve   güneş ışınlarına-Uv’ye  dayanamıyor. Salgın, artık yaza girmekte  olan  Kuzey yarımkürede  azalmaya, kışa girmekte olan Güney yarım kürede  artmaya başladı.

Ramazan bitiyor, bayram geliyor.  Cumhurbaşkanı da, çifte Bayramdan söz ediyor. Biri Ramazan Bayramı, diğeri ‘Normalleşmeye Geçiş Bayramı’  olabilir. Hepinize iyi bayramlar. Kişisel düşüncem, tüm bayram boyunca , tüm yurtta  Genel Sokağa Çıkma Yasağı  uygulanmasıdır.

Belki bir gün, yeniden,  güzel günler ümidiyle.  Saygılarımla. 


Bu haber toplam 739 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları