HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
29 Eylül 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

CEMAL UYSAL

CEMAL UYSAL

Parayla Saadet Olmaz

20 Mayıs 2020 Çarşamba Saat: 08:55

            Tıp uzmanları Koronavirüsün ilacını ve aşısını henüz bulamadılar ama bizdeki bazı iktisatçılar ekonomik hastalığın çaresini bulmuşlar.Para basılırsa ekonomi iyileşecekmiş. Bunu diyenlerin elinde ne bir araştırma ne de başka bir sağlam veri yok. Ama ben gene de bu önemli konu hakkında teorik ve efektif bir analiz yapacağım.

             Para ile ilgili tarihî miktar teorisine göre mal ve hizmet arzı sabitken para basılırsa paranın değeri düşer, enflasyon olur. Tersi olursa bu defa da paranın değeri yükselir, deflasyon olur. Bu iki spektrum arasında bir noktada denge sağlanır ama bazı iktisatçılar bu rasyonel denge durumuna pek itibar etmezler.

            Hâlbuki ekonomik açıdan denge çok önemlidir.Para miktarı çok artırılırsa para ucuzlar, ucuz para ekonomi teorisine göre yanıltıcı fiyat sinyalleri verir, yanlış yatırımlara sebep olur ve enflasyon yaratır. Peşinden daraltıcı tedbirler gelir. Mart ayı tüketici fiyatlarının (TÜFE) 0,57,Nisan ayı 0,85 gibi düşük bir düzeyde olması reel ve parasal akımların dengede olduğunu göstermektedir.

            Denge durumunu pek içine sindiremeyen, ne pahasına olursa olsun üretimin artmasını isteyen iktisatçılara “arz yönlü iktisatçılar” denir. Diğer bir grup ise denge durumunu, yani fiyat istikrarını çok önemserler. Bunlara da “monetaristler” denir. Bu iki grubun öncüsü denilebilecek iki önemli ve de Nobel Ödüllü iktisatçının temel görüşleri aşağıda genel hatları itibariyle verilmiştir.

            Arz yönlü iktisatçıProf. Paul Krugman, yıllar önce ekonomik büyümesi duran Japonya’nın tekrar büyüme moduna girmesi için para basıp enflasyonu 2-3 puan daha artırması halinde ekonomisinin canlanacağını ve kalkınma hızının yükseleceğini söylüyordu. Ama bu öneriye Japon iktisatçıları ve Hükümeti uymadı. Düşük büyümeyi enflasyona tercih ettiler. Bana göre de doğru yaptılar. Prof. Paul Krugman bu tavsiyeyi yaparken diğer ekolün öncüsü ünlü ekonomist Prof. Milton Friedman ise hükümetlere “parayı az basın, vergiyi de az alın” tavsiyesinde bulunuyor ve fiyat istikrarını savunuyordu.

            Ben de hep bu görüşün yanında oldum. Çünkü ben tam 33 yıl süren (1970-2003) çok yüksek bir enflasyon konjonktüründe çalıştım ve bunun tüm safhalarını ve mahsurlarını gördüm, yaşadım. 1981’de üç yüz sayfayı bulan bir enflasyon kitabı da yazdım. Ekonominin iki temel değişkeni optimizasyon ve enflasyondur.Konumuz olan enflasyon adeta ekonominin Koronavirüsüdür.Ekonomi üzerinde büyük bir tahribat yapar ve kolay kolay da önlenemez. Nitekim Türkiye’de de 33 yıl boyunca önlenemedi.

            Bugünkü olağanüstü ve geçici ekonomik konjonktürde herkes evine kapandı. Üretim de tüketim de düştü ve ekonomi eksi dengede gidiyor. Böyle bir durumda para basıp arz-talep dengesini bozmak kesinlikle yanlış olur.  Koronavirüsten sonra bir de enflasyon virüsü ile uğraşmayalım derim.

            Bazıları “ABD para basıyor da biz niye basmayalım?” diyorlar. Doların arkasında son derece üstün bir teknolojisi, 21 trilyon dolar millî geliri olan ABD var. Bu güç, doların rezerv para olmasını da sağlıyor. Rezerv para demek sadece ithalat ve dış ülkelerde harcamak için değil, onun yanında servet olarak tutmak ve serveti enflasyona karşı korumak için de tüm Dünya’da talep potansiyeli ve müşterisi olan bir para demektir. Bugün için Dünya’da ABD ve Dolar örneği dışında böyle bir ülke de para da yoktur.Diğer güçlü ekonomilerden Almanya ve Avrupa Birliği para birimi Euro bile dolarla rekabet edemiyor.

            Bunu bilelim, bilmiyorsak da hayal kurmayalım. Hayal iyidir ama gerçek değildir.


Bu haber toplam 2.780 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları