HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
29 Eylül 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

MUSA KIRANLI

MUSA KIRANLI

Her Hal Geçicidir…

21 Mayıs 2020 Perşembe Saat: 08:53

Sağlıktan büyük zenginlik yoktur. Ülke olarak zor bir süreçten geçtiğimiz günlerde toplum olarak birlikte duyarlılık göstererek bu süreci de atlatacağız. Tedbir bizden, takdir yaradandan.

Sağlık, yalnızca hastalık ya da sakatlığın olmayışı değil bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik hâlidir. (Dünya Sağlık Örgütü Anayasası – DSÖ, 1947)

Sağlığı sürdürebilmek ve daha iyiye götürebilmek için çevrenin olumsuz nitelikteki sosyal, ekonomik, biyolojik ve fiziksel etkenlerini ortadan kaldırmakla olur.Toplumun sağlığını geliştirmek ve korumak ülkelerin vazgeçilmez politikaları arasında olmalıdır.

Sağlık hizmetlerinin temel amacı, kişilerin sağlığını geliştirmek ve hasta olmamalarını sağlamak yani onları hastalıklardan korumaktır.Ancak, her türlü çabaya karşın herkesi her hastalıktan korumak mümkün olmaz; bazıları hastalanır. İşte o zaman sağlık hizmetlerinin ikinci amacı olan “hastaların tedavisi” söz konusu olur. 

Son zamanlarda, tüm dünyada olduğu gibi ülke gündemimizde de Coronavirüs (COVID-19) en ön sırada yer almakta. Peki, bu tarz salgınların yayılımını azaltmak ve hastalıklarla mücadele etmek mümkünmü? Evet, Bütün dünya Corona virüs ile mücadele ediyor. Bu mücadelenin en büyük yardımcısı ise kuşkusuz ki teknoloji oluyor. Bilim ve teknoloji ile mümkün olduğunu düşünüyorum Ve en kısa sürede yapılan test ve çalışmalardan verimli sonuçlar çıkacağını ve bu lanet virüsten kurtulacağımızdan şüphem yoktur.

Bakınız en büyük riks endişeye kapılmaktır ki bunu yapmayınız. Bilim ve teknoloji insanları çalışıyor. Virüsün yayılımını ve etkilerini ne kadar iyi takip edebilirsek, onunla o kadar iyi mücadele edebiliriz. Hepsinden önemlisi Ülkemizde üniversiteler ve teknokentler teşhis ve tedavide yol kat ediyor!

Hem ülkemiz hem de dünyadaki gelişmeler ile teşhis ve tedavi yöntemlerine ilerlemeler yaşanıyor. Corona virüsü öncelikle bireysel dikkat ve özenimiz; sonra da teknolojinin yardımı ile yeneceğiz. Tüm olumlu gelişmelere rağmen tedbiri elden bırakmayalım.

Millet olarak; eğitimden sağlığa, adaletten güvenliğe, sanayiden ulaşıma kadar her alanda ki güçlü alt yapının önemini, bu kriz döneminde çok daha iyi anlamış durumdayız. Gelişmiş ülkelerin bile pek çoğu kriz karşısında adeta çökerken, Ülkemizin hemen her alanda kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyede olduğu aşikardır. Bu durumda Devletimizi temsilen başta Sayın Cumhurbaşkanımız ile tüm kurum ve kuruluşlara, Ordu Valiliğimizin, Büyükşehir belediye başkanımızın, Ünye kaymakamlığımız ve belediye başkanlığımızın, Özelliklede sağlık kuruluş ve çalışanlarının halkın günlük hayatına dokunan çalışmaları için şükranlarımı sunuyorum. Ülke olarak bu lanet virüsün etkisinden hızla kurtularak sağlıklı günlere bir an önce kavuşmak dileğimle, aylardır evde mahsur kalan 0-14 yaş çocuklarımıza, 14-20 yaş gençlerimize, 65 yaş üstü büyüklerimize ve tüm okuyucularıma sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Evet; İçinde bulunduğumuz hafta Sevgi, Hoşgörü, Barış ve Kardeşliğin pekiştirildiği “Yunus Emre” haftası.

Yunus Emre’de insanı dili dini önemli değildir. Bütün insanlar birdir, eşittir. Yunus Emre her şeyden önce gönül insanı, bir dünya değeridir.Bazı yerlerdeki asılsız söylentilere dayanarak değil, bu değerin bir makamının da yapılan araştırmalar ve belgelere dayanılarak ilimiz sınırları içinde Ünye'de olması büyük bir onur ve manevi zenginlik kaynağı olup, bu değerin adının Ünye’mizde yaşatılması ve bu değere sahip çıkılması adına yaptıkları proje ve çalışmalarından dolayı başta Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı ve yöneticileri ile birlikte Yunus’a gönül vermiş olan Yunus dostlarına çok çok teşekkür ediyor, bilmeyen ne bilsin bizi, bilenlere selam olsun diyerek şükranlarımızı sunuyorum.

Yunus’un şiirlerinde sevgi, hoşgörü ve barış vardır. Yunus’un öğretisi, insanları dostluğa ve kardeşliğe, birbirlerini anlamaya, birbirlerine zulmetmemeye, hoşgörüye, barışa ve sükûna çağırır.

Unutmayınız, 'Küllü halin yezulü' Yani her hal geçicidir. Bakın ne diyor Yunus;  “Ben geldim sevgi için gönüller dost avı için / Ben gelmedim davâ için gönüller yapmaya geldim.   Gelin biz tanışalım işi kolay kılalım / Sevelim sevilelim dünyada kimse kalmaz.”Herkesi bir olmaya, beraber olmaya, kardeş olmaya ve hep birlikte olmaya davet ediyorum. Elbette ki bugünler geçicidir. Toplum olarak bugün kendimize ve karşımızdakilere karşı sorumluluğumuzu ne kadar iyi yaparsak yarın bununla o kadar övüneceğiz ve başaracağız. Bu günler gelip geçtikten sonra geride ülkemize ve şehrimize yaptığımız hizmetler, milletimize verdiğimiz destekler konuşulacaktır.

Evde kalın. Sağlıcakla kalın, hoşça kalın, sevgi ile barışla, yunusça kalın…


Bu haber toplam 574 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları