HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
10 Temmuz 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Ünye’de Ramazan Geceleri ve Koronavirüs

29 Mayıs 2020 Cuma Saat: 09:04

Ünye’nin ramazan geceleri çok renkli olur, bölge insanları çoluk-çocuk, ramazan gecelerinin renkliliğine katılmak için, köyünden-kentinden Ünye’ye gelir; sahur vaktine kadar gezer-tozar, eylenir ve sahur saatine evlerine dönerlerdi. Çoğu zaman sahilde ve özel programların sahnelendiği Cumhuriyet Meydanında, iğne atsan yere düşmez, denilecek kadar yoğunluklar olurdu. İnsanların evlerine dönüş saatlerinde de yollarda ve dolmuşlarda izdihamlar yaşanırdı. Eve sahura yetişemeyeceğiz, koşuşturmaları ve telaşeleri gözlenirdi. Bu koşuşturmalarda ayrıca bir renklilik sayılırdı.

                2020 Yılının ramazanında, Koronavirüs nedeniyle Ünye’miz öyle bir garip, öyle kimsesiz, öyle yalnız ki, tarihinde böylesi bir daha görülmemiştir. Sahili martılara, sokakları kartlılara(sokağa çıkma yasağı nedeniyle izin kartlıları) sokak araları da çarkçılara(sokağa çıkma yasağını delerek “Hele şu köşeyi bir çark edeyim de geleyim” diyenler) kalmıştır. Birisi karşı-beri “Hof” der de nefesinden uçan mikrop bana gelir, korkusu ile halk, pencerelere de çıkamaz, koru-komşu hatırı soramaz olmuştur. Aman ya Rabbi, bu ne korkunç haldir. Gülmeli mi, ağlamalı mı, kara kara düşünerek gönüller dağlamalı mı; şaşkın millet, evlere kapanmış bir imdat haberi bekliyor. Televizyon ekranlarında kelli-felli adamlar, farklı yorumlarını anlatıyorlar; birinin söylediğini diğeri tekzip ediyor (yalanlıyor). Kafalar karışık, beyinler bulanık. Herkes, tünelin öbür ucundan bir imdat ışığı bekliyor.

                Kul bunalmayınca, Hızır yetişmez demişler, görünürde henüz Hızır falan görülmediğine göre, demek ki yeterince bunalma ve kabul olacak dualar yok. Hz. Süleyman zamanında bir grup balıkçı denize açılmış.Bir süre sonra bir fırtına çıkmış ki, balıkçı takası bir oyana bir buyana sallanırken bir kenarından delik açılmış ve su almaya başlamış. Balıkçılar, geçmişte yaptıkları hayırlı işlerini dillendirerek ve sadaka vereceklerini vaat ederek Allah’tan yardım dilemeye başlamışlar. Tam bu sırada, sırtında un çuvalı ile değirmenden dönen ve yetimleri evde ekmek bekleyen bir kadıncağızın un çuvalını sırtından alıp uçuran bir HORTUM, çuvalı balıkçı teknesinin delinen yerine atar ve tekne su almaktan kurtulur. Un çuvalı sırtından uçan kadıncağız, perişan halde Hz. Süleyman’a gelir, durumunu anlatır. Son zahiresini değirmene getirmiştir. Evde başka zahiresi yoktur. Yetimleri evde açtır. Hz. Süleyman kadına, biraz beklemesini söyler. Kadıncağız panik halindedir, yerinde duramaz. Çünkü evde çocukların ne halde olduklarını merak eder. Hz Süleyman’a bir defa daha yalvarır. Hz Süleyman çok sakindir ve hiç aldırmaz bir tavırla kadına, biraz beklemesini tekrar eder.

                Kadıncağızın beklemekten başka yapacak bir şeyi yoktur. Çünkü çocuklarının yanına, elleri boş dönemez. Hz Süleyman’dan mutlaka bir şeyler koparmak zorundadır. Derken Hz Süleyman’ın kapısından adamlar girer. Heyecanlıdırlar ve yüzlerinde korku ile sevincin izleri birlikte yansır Süleyman Sarayına. Telaşe ile ve yarışla anlatırlar Balıkçı teknesinde yaşadıklarını. Çok miktarda sadaka vermek istediklerini anlatırlar Hz Süleyman’a. Köşede bir ümitle bekleyen kadını gösterir balıkçılara Hz Süleyman. Balıkçılar “Daha istemiyorum” deyinceye kadar verirler kadıncağıza, hiç bilmedikleri bir torba zahire ununun bedelini. Hz Süleyman kıs kıs gülerek seyreder Yüce Allah’ın hikmet dolu olaylarını.

                Değerli Okuyucularım!

                Ünye’mizin, ülkemizin ve dünyanın başına gelmiş olan Koronavirüs belasının arkasından, Allah’ın çok hikmetli olayları meydana gelecektir; sabırla bekleyelim.

                Saygı, sevgi ve selamlarla…


Bu haber toplam 265 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 1 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
ALPEREN KÜÇÜK 31.05.2020 13:25
TEBRİKLER

Yazarın Diğer Yazıları