HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
10 Temmuz 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

27 Mayıs Askeri Darbesi

30 Mayıs 2020 Cumartesi Saat: 08:54

Bazı iddia sahipleri 27 Mayıs darbesini meşru göstermek için Menderes ile ilgili olarak çeşitli iddialar ortaya koyarlar… Bu iddialar arasında ülkeyi felakete götürdüğünden diktatörlüğe kalkıştığına, gösteri yapan gençlerin Türkiye et balık kurumunda kıyma makilerinde çekildiğine kadar çok nevi iddialar vardır… Ama bunlar darbeyi meşru göstermeye çalışmak için ortaya atılan uyduruk bahanelerdir.

 Aslında ordudaki cuntacılar darbeyi 1954 seçimlerini CHP’nin değil Demokrat partinin kazanmasının ardından yapmayı düşünmüşlerdi… Darbeciler 1954 seçimlerini Demokrat partinin kazanmasını uygun bulmadıkları için darbeyle CHP’yi iktidara taşımak istediler… Bu nedenle, üç tane General seçimlerden sonra  İnönü’ye gelerek, paşam izin verin darbe yaparak Demokrat partiyi iktidardan uzaklaştıralım dediler. İnönü o an için buna rıza göstermedi… Şayet rıza gösterseydi darbe 1960 darbesinden 6 yıl daha erken yapılacaktı.

  Darbeyi gerçekleştirmek için Genelkurmay Başkanı Rüştü Enderhun’a önümüze geç dediler, ancak darbe yapılmasını doğru bulmadığını söyleyip darbeye karşı çıkınca, cuntacılar Genelkurmay başkanını da tutukladılar.

  Cuntanın emirleri ve istekleri doğrultusunda hukukun ırzına geçen yassa adadaki mahkemenin üyeleri tutuklanan siyasetçileri öyle ipe sapa gelmeyen idealarla yargıladılar ki , güler misin ağlar mısın? 

  Adadaki subayların Menderesi tokatladıkları tartakladıkları seviyesizliği gerçeğini zaten bilmeyen yok da…  Diğer iddiaların aslı astarının olmamasını bir soru üzerine Hâkimin cevabı gayet net açıklıyor: Bu asılsız suçlamaları bize neden reva görüyorsunuz? Sizi buraya tıkan güç böyle istiyor!

İddialar, iddialar, iddialar: Darbenin ilk günü yayınlanan askeri bildiri: Hükümet üyeleri 12 uçak dolusu altın, mücevherat ve para ile yabancı ülkelere kaçarken yakalandılar. Darbeci cuntaya şirin gözükme yarışındaki gazetelerin haberleri: Celal Bayar’ın İş Bankasındaki bir kasada 103 milyon lirası var. Hemen kasa mahkeme kararı ile açıldı, kasadan çıka çıka, Celal Bayar’ın merhum oğlu Refii’nin bir tutam saçı çıktı.

  İddialar: Buzhanelerde hükümete yapılan gösterilerde öldürülen öğrencilerin cesetleri çıktı. Tabi yapılan tetkikler neticesi bu da yalan çıktı.

Başbakan Menderes’e Yurt dışı gezisinde at hediye edilmişti. Mahkemede atların devlete ait otu ve arpayı yediği iddia edilerek otun ve arpanın parasının Menderesten alınmasına karar verildi iyimi… Gülmeyin! Şaka değil, gerçek. Celal Bayar’ın bastonundaki Demokrat parti ablemi mahkemede dava konusu oldu.

Maksat eziyet olsun… Darbe yapıldığında Adnan Menderes’in küçük oğlu Aydın 13 yaşındaydı. Onun evde bir kumbarası, bankada da o kumbaranın hesabı vardı… Mahkeme o kumbaraya bile el koydu.

İddia: Darbeden sonra Harp Okulu öğrencilerine, Harbiyelilere kâğıt dağıtıldı… Kâğıtta neler yok ki… Güya Cumhurbaşkanı Bayar’ın Köşkteki hususi bandı çözülmüş… Bayar… İddiaya göre harp okulu öğrencilerinin bineceği trenin havaya uçurulmasını istiyormuş… Ayrıca öğrencilerin kampı da bombalanacakmış.

İddia: Menderes İstanbul’da birçok caddenin genişletilmesini istemiş, bu doğrultuda çalışmalar yapılmıştı.  Cuntanın mahkemesinde hüküm……………..maddeye göre, kanuni ve idari yetkiye sahip olmadığı halde Başbakanın ve hükümetin işe bilfiil müdahale etmesi sebebiyle… Suç.

 İddia: Menderes İstanbul da ki çalışmaları yerinde görmek ve incelemek için İstanbul’a gelince, Park otelde kalıyordu… Çalışmalarını da Valilikte bir odada sürdürüyordu. Cunta mahkemesine göre ikisi de suç. İddia:1. Daimi olarak Ankara’da kalması gerekirken… Sık sık İstanbul’a neden geldin? Valilikteki çalışma odasında, İmar ve istimlâk konusunda niçin talimatlar verdin. Karar… Sanık Adnan Menderesin, anayasanın 74.hükmünü pervazsızca çiğnemiş olduğu tespit edilmiş olup… Bu da şaka değil ha.

  Suçlama: Başbakanlığı sırasında İstanbul Belediyesinin aldığı bir kararla Adnan Menderes İstanbul’un fahri hemşerisi yapılmıştı. Bu doğrultuda da Menderese altın bir plaka verilmiş.

 Vallahi buda suç…  İstanbul da yol genişletme çalışmalarında birçok kişinin evini barkını yıkan sanık Adnan Menderes nasıl hemşeri yapılır, nasıl altın plaka alır? Yassı ada mahkemesinde bu suçun da hesabı sorulur. Demokrasi şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum

 


Bu haber toplam 474 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları