HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Eylül 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

İşsizlik Dengeyi Bozdu Koronavirüsle

2 Haziran 2020 Salı Saat: 08:53

Köylerde insanlar geçinemeyince İstanbul’a göç yolunu seçtiler. İş bulmaya çalışarak ailelerini geçindirmeye, karınlarını doyurmaya, sırtlarını örtmeye, bedenlerini koruyacak gecekondularda hayatlarını yaşamaya çalıştılar.

Yaşayabilmek için aile ekonomisinin yeterli olması gerekiyor. Yeterli ekonomi ise aile fertlerinin iş sahibi olması gerekir. İş bulabilmek için de ülke ekonomisinin iyi olması gerekir. Ekonomi de üretime bağlıdır.

Siyasiler hep ekonominin canlanması, işsizliğin azalması ve insanların refaha erişmesi için üretimden bahsederler.

Hâlbuki üretimin karşısında tüketim vardır. Üretim tüketimle varlığını sürdürür. Üretim ekonomisi olduğu gibi tüketim ekonomisi de vardır. Tüketim varsa üretim vardır. Tüketim olması gerekir ki üretim olsun.

Birde arz ve talep kavramları vardır. Arz üretimi, talepte tüketimi temsil eder. Arz talep dengesi varsa ekonomik göstergeler iyi olur. Biri diğerinden fazla ise denge bozulur.  Bu bozulma ekonominin de bozulması demektir.

Tarımda düşünün; soğan ve patates bir yıl çok olursa fiyatlar düşer. Sudan ucuz denir. Üretici ise “maliyetini korumadı, zarar etti” diye yakınır üzülür. Üretim az ise fiyatlar yükselir gider. Diğer bir değimle el ve cep yaktığında bizler tüketiciler üzülür. Üretici ise peşin satan vaziyetinde sevincinde kendi hisseder.

Bizler, fındık çok olduğunda yani tüketimden fazla olduğunda para etmez. Çekilen zahmetine değmedi değip üzülüp dururuz. Fındık az olup da iyi para ederse sevincimiz bizi göklere çıkarır. İşte burada arz ve talep dengesi korunması gerekir. Bu dengeyi sağlayacak olan hükümetlerdir. Bu yapılmazsa devreye birkaç tüccar diğer bir ifade ile işveren piyasayı istediği gibi yönetir.

Bu işler sanayi sektöründe de böyledir. Üretim ve tüketim dengesi olması piyasayı belirler.

Bir ailenin gelir ve gider dengesini düşünün. Geliri ve gideri vardır. Gider gelirden fazla ise denge bozulur. Aile zor durumda demektir. Hayatı tamamen tüketime yönlendirmek yerine geliri artırıcı yolları da göstermek gerekir. Hâlbuki televizyonda reklamlar tüketimi teşvik etmektedirler. Üretim yerli olursa sıkıntı olmaz fakat dışardan gelirse yine denge bozulur.

Korunavirüsle çalışma şartları değişti. İşi olanların bir kısmı işini kaybetti. Üretimden çok tüketim yapıldı. Üretim ve tüketim dengesi değişti. Aile bütçesi bozuldu. Bunu tek başımıza bizlerin düzeltmesi zordur. Burada devlet işsizlik fonu vasıtası yoluyla düzeltmesi gerekir. Piyasaya para arzı sağlaması gerekir ki tüketme dengesi korunsun.Biraz bu yapıldı fakat yetersiz.

Toprağı seviyoruz. Hatta doğduğumuz toprağı da daha çok seviyoruz. Bizden büyükler bu Büyükşehirlere gidenler için “bir gün geri dönerler” derlerdi. İşte koranavirüsle bir kısmı köylerine geri döndüler. Hatta topraklarını öptüler. Kapalı alanlarda yaşamanın zorluğunu gördüklerinde.

Türkiye de tarım daha çok bireysel yapılmaktadır. Bu nedenle koronavirüs tarıma yanaşamaz. Virüs kalabalık ortamlarda dolaşmaktadır. Oralarda insanları yakalayıp hasta etmeye çalışmaktadır. Şeytan hani kalabalık yerlerde dolaşarak insanları kandırmaya, aldatmaya çalıştığı gibi.

Bunun için tarım değerlidir. Yeme içme olmadan yaşanmaz. Tarımda üretiminde olması gerekliği anlaşılmıştır. Tüketim zaten her zaman var. Evlere kapandığımızda bunu yaşadık.

Koranavirüsle her şey değişecekse tarımda da değişmelidir. Ekonomide değişiklik olduğu gibi yaşantıda da değişiklik olmalıdır. İktisat etmede, para harcamada, tüketmede, israf etmemede de değişmelidir. Her konuda itidal içinde olunmalıdır. Dengeyi bozmadan hayata devam etmelidir.


Bu haber toplam 2.097 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları