HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
11 Temmuz 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

27 Mayıs Askeri Darbesi 2

6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: 08:55

Kim ne derse desin, 27 Mayıs askeri darbesi Türkiye tarihinde bir yüz karası olarak anılacaktır.

 Bu darbeyi yapanların şu anda esemesi okunuyor mu? Ama İdama reva gördükleri Menderes ve arkadaşları saygı ile anılıyorlar.

Merhum Menderesin Türkiye’de bir çok yere ismi verilmiştir: İzmir’de Adnan Menderes hava alanı, Aydında Adnan Menderes Üniversitesi, bir çok kentte Adnan Menderes Mahallesi, Balıkesir, Çanakkale,Kocaeli, İstanbul ve Yalova’da Adnan Menderes Parkı, olarak sadece gönüllerde değil, bir çok mekanda ismi yaşatılıyor.

 27 Mayıs darbesi sonrası cuntanın istediği gibi kararları almaya amade mahkeme heyeti yalanlarla yüzlerce iddiayı yargılamaya monte etmekten geri kalmıyordu. İddia: Darbe 27 Mayısta 1960’da yapıldı… 4 gün sonra… 1 Haziranda…  Güya Celal Bayar darbecilere demiş ki: Cumhurbaşkanlığı maaşımı istiyorum. Aslı astarı yok… Ama bu haber gazetelerde yayınlandı. İddia: Demokrat parti darbe yapılmadan önce taraftarlarını silahlandırmak için ordudan 3 bin adet silah istedi. İddia:  Buzhanelerde,  hükümete karşı yapılan gösterilerde öldürülen Üniversite öğrencilerinin toplu cesetleri çıktı.

  Celal Bayar için yağcılar şarkı bile çıkardılar: Kızım seni Bayar’a vereyim mi, Kızım seni Bayar’a vereyim mi, İstemem babacığım istemem, Onun adı Bayar, Milleti soyar, İstemem babacığım istemem.

 Bir gün hava çok fırtınalıydı, avukatların çoğu Yassı Ada’ya gelememişti. Menderes koridorda Celal Bayar’ın avukatı Gültekin Başak’ı gördü: Gültekin beyefendi, benim avukatım gelemediler mi? diye sordu. Gültekin Başak cevap vereceği sırada… Nöbetçi onları gördü… Koştu geldi… Ve Menderes’e tokadı patlattı: Başkasıyla konuşmak yasak… Gir içeri!  Ah ne hakaretler yapıldı Menderes’e. İdamdan kısa süre önce, yapmayın utanıyorum diye rica etmesine rağmen arkadan prostat muayenesi bile yaptılar… Biraz sonra idam edilecek kişiye prostat muayenesi yapmak nedir?

Cellât parası: Adam asmanın da bir bedeli varmış… 150 lira. Adnan Menderes idam edilince Cellâdın parası ‘’ ailesinden istendi… Eşi Berrin Menderes’ten… Hem de mahkeme kararıyla. Olur, da bu kadar olur.

   60 yaş üstü olanlar hatırlayacakladır… Darbenin yapıldığı (27 Mayıs) senelerce bayram olarak kutlandı. Yıllar sonra bu bayram, bir başka darbe ile( 12 Eylül 1980’ kaldırıldı.

 Şaka gibi ama 27 Mayıs darbesinin lideri Cemal Gürsel ölünce… Sanki ülkenin istikbalini kurtarmış gibi Atatürkün ruhunu da sızlatırcasına anıtkabire gömülmüştü. Yıllarca Anıtkabirde yattı. Devlet mezarlığı

 yapıldığı vakit, Gürsel’in kemikleri, Devlet Mezarlığına taşındı.

 Darbecilere şirin gözükmek isteyen İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Sıddık Sami Onar başkanlığında ilim heyeti toplandı… İlim heyeti aynı gün ( Anayasa Komisyonu Raporu) hazırladı ve darbecilere( Milli Birlik Komitesi’ne ) verdi. Rapordan kısa bir cümle: Bu gün içinde bulunduğumuz durumu adi ve siyesi bir hükümet darbesi saymak doğru değildir… Yani… Demokrasiyi savunması gereken İstanbul Üniversitesi gibi bir Üniversitenin üyeleri, yapılan askeri darbeyi lüzumlu gösteren ısmarlama rapor veriyor.

  Asaletle mayalanmamış akılların davranışları çoğunlukla nefislerinin kararları ile orantılıdır: Yassıada mahkemesinin Başsavcısı Altay Ömer Egesel 1954 seçimlerinde Demokrat Partiden Milletvekili olmak istemiş… Balıkesir’den önseçime girmiş… Kaybetmiş… Altay Ömer Egesel önseçimi kazansaydı… Milletvekili olsaydı… Yassıada’da Menderes’le birlikte yargılanacaktı. Milletvekili olamadı… Menderes üstüne dava üstüne dava açtı, iddia üstüne iddialar hazırladı, yüzlerce dava.

 Adnan Menderes’in en çok sevdiği şarkı, sanki kaderini anlatıyor:

Nihansın dideden ey mesti nazım,

Bana sensiz cihanda can ne lazım,

Benim sensin felekte çaresazım,

Bana sensiz cihanda can ne lazım,

Revadır matemin tutsa melekler,

Bana insan değil ağlar melekler,

Hebaya gitti hep bunca emekler,

Bana sensiz cihanda can ne lazım


Bu haber toplam 197 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları