HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUSA KIRANLI

MUSA KIRANLI

“Birlikte hareket şehre değer katıyor.”

8 Haziran 2020 Pazartesi Saat: 09:01

Temiz bir çevreden bütün insanların sorumlu olduğu ve bunun bir seferberlik işi olduğundan hareketle, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, belediyelerimiz, halkımızla birlikte çevre kirliliğinin önlenmesi, doğal kaynakların korunması amacıyla atık su arıtma tesisleri projelerinden yeşil alanların artırılması çalışmalarına, entegre katı atık yönetiminden sahil temizliği ve çevre eğitimi projelerine kadar birçok alanda çok çeşitli çalışmaları hep birlikte gerçekleştiriyoruz.

Farkındalık çalışmaları çerçevesinde, kamu spotları ve çeşitli el broşürleri hazırlanarak, çevre konularında, halkımızla birlikte mücadele edilmesi gerektiği bilincini yaygınlaştırılmasını sağlarken, bilinçli bir çevre bilincinin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Bu ülke ve bu dünya, bizlere gelecek nesillerden emanet olduğu gerçeğini unutmadan, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmanın tek yolunun, bu bilinçle hareket etmek olduğunun unutulmaması dileklerimle.” tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyorum.

"Toprağın dostlara ihtiyacı vardır; ona dostça davranalım!"

Doğa insanların ihtiyacını karşılayacak bir kaynak topluluğu olarak görmek çevrenin yok olmasına davetiye çıkarmak demektir. Oysa; Toprağın dostlara ihtiyacı vardır; ona dostça davranalım! John Bennet’in dediği gibi Doğaya hoyratça davranan toplumlara da insanlar arasındaki ilişkiler de hoyratça oluyorlar.

Çevre sorunlarıyla mücadelenin en önemli aşamalarından biri ise çevre sorunları konusunda çocuk yaşlardan başlayarak toplumda hassasiyetin artırılması, tüm vatandaşlarımızın bu hususta bilinçlendirilmesidir.

Eğitim kurumları, sivil toplum örgütleri ve basın yayın organlarının işbirliğinde yürütülecek çalışmalarla içtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın, ayak bastığımız toprağın, bilinçsizce tükettiğimiz kaynakların insanlığın geleceği için taşıdığı önemi tüm vatandaşlarımıza anlatmamız gerekmektedir.   5-11 Haziran Dünya Çevre Günü'nün çevre sorunları konusundaki toplumsal farkındalığın artmasına katkı sağlamasını temenni ediyor, gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak için tüm vatandaşlarımızı doğaya karşı sorumluluk duymaya, duyarlı olmaya çağırıyor, Yaşamak! Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine bu hasret bizim!"( Nazım Hikmet) sözleriyle tüm doğaseverleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

“Şehre Değer Katmak.”

Yaşadığınız şehre değer katmak şehri daha da yaşanır hale getirmekle eş anlamlıdır. Herkes bulunduğu konuma göre şehre değer katar. Herkesin şehre değer katacak bir görevi mutlaka vardır. Sanayici şehrine yatırım yaparak, istihdam alanları oluşturarak, ihracat yaparak ekonomik kalkınmaya verdiği destek ile şehre değer katar. İlim adamları bilgileriyle, STK ve kanaat önderleri fikirleriyle, siyasiler görüşleriyle, yöneticiler icraatları ile şehre değer katar..

Üniversite gerek uluslararası makaleler yayınlayarak gerekse şehrin dinamikleri ile birlikte fikir teatisinde bulunup projeler üreterek şehre katkı sunar. Parmakla gösterilen bir üniversitenin olması şehre kat kat değer katacaktır.

“Ben İyi Biri Olmadan Önce” filmi ile Paris Film Festivali ödülünü kazanan senarist, yazar, yönetmen, Ünyeli hemşerimiz Şerafettin Kaya’yı da tüm yetişmiş değerlerimiz gibi yürekten kutluyorum.

Şehirde bulunan ticaret erbabı,küçük esnaf doğru ve dürüstlüğüyle şehre değer katar.. İlimiz, ilçelerimiz siyasileri şehre getirilecek yatırımlarla şehrin ekonomik değerini yükseltir. İlimiz, ilçelerimiz Emniyet müdürlüğü huzur ve asayişin üst noktaya çıkartmakla şehre değer katar..

Huzur şehri Ünye diyebilmeliyiz. Çevreci bir şehir Ünye diyebilmeliyiz. Ünye misafirperverliğiyle şan salmış diyebilmeliyiz. Yine 1957 Ünye spor takımımız centilmenliğiyle tanınır olması şehre katacağı değer muhakkaktır. Gerek yazısal gerek görsel basın yaptığı haberler ile şehre katkıları çok önemlidir.

Ülke genelinde hatta yurt dışandaÜnye öyle bir şehir ki; orada kardeşlik var,birlik beraberlik var,sözkonusu ülke ise söz konusu Ünye ise siyasi görüşler unutulur diyebilmeliyiz. İlçemizde bulunan STK'lar toplumsal sorunlara duyarsız kalmayıp sorunlara çözüm üretir olmalıdır. STK'lar tabelalarda değil hayatın içinde yer almalı.. İlçe kamu kurum amir ve yöneticileri  şehre katacak değerler kendini hissettirmeli..

Ünye, yeşilin ve mavinin buluşma noktası, kültürel çeşitliliğin ve tarihin bol olduğu, Ordu’muzun batıdan il giriş kapısı, kum sahili ile ülkemizin incisi olan bir şehirdir.

Şehrimize ulaşımda, çevrede, altyapı ve üstyapıda, sağlıkta, eğitimde hayata geçireceğimiz çalışmalarla değer katacağız.Özellikle Belediyelerin ve İlçe yöneticilerinin şehre değer katmak anlamında çok çalışmaları gerektiğine inanıyorum.Ünye’miz bu konuda çok şanslı olduğuna inanıyorum. Kısacası şehirde yaşayan herkes doğruluğuyla,çalışkanlığıyla,dürüstlüğüyle şehre katkı sunabilir/sunmalıdır.. Huzur kenti Ünye.. Huzur şehri Ünye.. İlim bilim şehri Ünye.. Ekonomi kenti Ünye.. Üniversite şehri Ünye.. Liman şehri Ünye.. Turizm kültür şehri Ünye..

Şehrimizin gelişimine ivme kazandıracak, var olan değerlerini geleceğe taşıyacak adımları atmaya ve güzel şehrimizi yarınlara en iyi şekilde hazırlamaya gayret gösteren; hem kurumsal anlamda hem şahıs anlamında şehrimize hizmet edenler, değer katanlar, doğduğu ve yaşadığı şehre sahip çıkıp çalışanlar, kentte yaşayan esnaf, çalışan, üretenler sizler çalıştıkça bu şehir gelişmekte ve istihdam artmakta, çalışmalarınız bu şehre değer katmaktadır.

Doğduğu, doyduğu memleketin kalkınması ve gelişmesi için, birlikte yaşadığı toplumun yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmak çaba göstermek medeni insan olmanın bir göstergesidir.

Şimdi birlikte hareket etme, yaşadığımız şehre değer katma zamanıdır. Ne mutlu bu amaçla yaşadığı şehre sahip çıkanlara.. Ne mutlu Ünye de yaşayanlara….


Bu haber toplam 870 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları