HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Eylül 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

MUSA KIRANLI

MUSA KIRANLI

Ünye Konteyner Limanı çok önemli bir yatırımdır.

11 Haziran 2020 Perşembe Saat: 08:59

Nihayet !!! Ünye’mizin geleceği için önemli projelerden birisi olan Ordu Büyük şehir belediye başkanımız, sayın bakanımızın gayretleri ile hayata geçirilecek Ünye Konteyner Limanı'nın, Karadeniz ile Akdeniz arasındaki uluslararası ticareti güçlendirecektir.

Türkiye’nin limanlarının gelişmesi de çok önemli. İnsanımız, ticaretimiz, gemimiz, denizimiz var. Bunları yoğurup rekabet edebilir hale getirmemiz lazım. Karadeniz olarak Ordu Ünye olarak çok şanslıyız. Konteyner Liman projesi ile Bölgemizin ekonomik büyümesi, kıyı turizmi ve istihdamına önemli katkılar yaşanacağı,kruvaziyer yolcu terminalleri, marinalar, yatçılık, amatör denizcilik ve balıkçılığın da gelişeceği, tüm bu gelişmeler bölgemizdeki turizmin ve ekonominin önemli unsurları olduğunu unutmamalıyız.Ünyeliler olarak Allah’ın nimeti olan yer altı (bentonitvs madenlerimiz) ve yer üstü kaynaklarımıza ( manyetik kum vs.), cennetten bir köşe doğamıza, tarihimize ve bu projeye sahip çıkmalıyız.

Limanlar bulundukları bölgelerde, ticaret olanaklarının gelişmesine, sanayileşmeye, yaşam standartlarının iyileşmesine, istihdam artışına ve bunların paralelinde sosyal imkânların artmasına katkı sağlarlar. Ekonomik ve sosyal katkılarının yanı sıra ulusal ve uluslararası güvenlik açısından da hayati önem taşırlar.

Dünya ticaret hacminin büyük bir kısmının denizyolu taşımacılığı ile yapılması, limanların uluslararası ticaretteki önemini arttırmıştır. Yeni ticaret koridorları ve yeni pazarlar ortaya çıkaran limanlar, ülkenin dünyaya açılan kapısı olarak tanımlanmaktadır. Limanlara giriş yapan gemilerin sayısı ve yük hacimleri hem bölgesel ekonomiye hem de ülke ekonomisine katkı sağlamakta aynı zamanda bölgede yer alan sanayinin ve ticaretin gelişmesi açısından da önem arz etmektedir. Bölgedeki gelir ve istihdam kaynağı olan limanlar, çeşitli bölgeler arasında sosyal ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine de katkı sağlamaktadır.

Konteyner Limanı Nedir?

Konteyner limanı, dünyanın dört bir tarafında bulunan ve konteyner ünitelerinin her gün yüklenip boşaltıldığı limanların ismidir. Bir araştırmaya göre günümüzde, dünyada yük taşıma amaçlı kullanılan yaklaşık 20 milyon adet konteyner olduğu ifade edilmektedir. Bunlar, dünyayı kelimenin tam anlamıyla dolaşarak her gün farklı bir liman veya gümrükte işlem görürler. Konteynerler ile yük taşımacılığın çok büyük bir kısmı da, tahmin edilebileceği gibi deniz yolu vasıtasıyla olmaktadır. Dolayısıyla, konteyner limanları da uluslararası ticaret sektörünün en önemli kısımlarından biridir. Bu limanlarda konteyner gemileri boşaltılır ve yeni konteynerler gemilere yüklenir. Boşaltılan konteynerler, daha sonra kamyon ve/veya tırlar yardımıyla, ülke içerisinde dağıtılır.

Liman projesi sadece Ünye, Ordu değil Karadeniz bölgesine Türkiye’mize getirisi olacağı kesindir.

Ünye konteyner limanı ile beraberinde Ordu’nun bundan sonraki süreçte hızlı tren, raylı sistem, yaylalara teleferik ve Karadeniz ile Akdeniz'i birbirine bağlayan demiryolu hattı yatırımlarına kavuşması için girişimler yapılmalıdır.

Ünye liman projesi beraberinde birçok yatırımı da peşinden getirecektir. Bölgemize Ekonomik olarak çok büyük bir katkısı olacaktır. Bu hem nitelikli göçü keser hem de genç işsiz topluluğuna yardımcı olur.. Ancak şu unutulmamalıdır ki; Samsundan limana kadar çevre yolu üzerinden demiryolu gelirse işe yarar. Gelişmiş ülkelerde limanları demiryolları destekliyor. Aksi halde karadan bu konteynırları kamyonla taşımaya kalkarlarsa trafik yüzünden verimli işlemesi çok zor. Yapacağı çevresel kirlilik bir yana Ünye ve çevresini ayakyolu yapmaktan başka bir işe yaramaz. Bölgenin eski şirinliği kalmaz, tanınamaz hale gelir.

Bana göre bir şehrin gelişmesi için ulaşım ve eğitim kurumları çok önemlidir. İşte bana göre bir şehirde bulunması gerekenler; -üniversite,  havaalanı,  metro,  Altyapı,  Yeşil alan,  Şehirde birlik ve beraberlik havası,  Güvenlik…

Şehrin tarihine-kültürüne büyük önem verip onları koruma altına alması,  kültürel yönden gelişmiş olması(kaliteli üniversiteler), altyapısının ve şehir planlamasının çok iyi olması gerekir.

Ordu da yapılan hizmet ve yatırımlarla devam eden projelerle kentimizin modern bir şehre dönüştüğünü, bu değişimin Şehircilik olarak, altyapı olarak İl genelinde olduğu gibi ilçelerimizde de çalışmaların devam ettiğini herkes görmektedir.

Altyapısı olmayan şehir şehir değildir. Altyapı pahalı bir yatırımdır, zor bir yatırımdır, vatandaş memnun olamaz, çünkü o sokak, o cadde uzun süre kazılır, toz, toprak olur. Ama altyapı olması gereken bir yatırımdır ki, ‘Suyu temiz içelim, atık suyumuza yağmursuyu karışmasın, yağmur suyumuz ayrı gitsin.

Her şey hayal etmekle başlar. Ordu Giresun Havalimanı gerçek oldu, uçaklar inip kalkıyor. Ordu Üniversitesi kuruldu bugün adından sıkça bahsedilen öğrenciler tarafından tercihte ön sıralarda. Ünye çevre yolu Ünye’mize rahat bir nefes aldırdı. Hastaneler, Karadeniz- Akdeniz yolu, Botanik Bahçe, Çambaşı Kayak Tesisi gibi irili ufaklı yüzlerce projeler gelecek için umut veriyor.

Ordu Altınordu merkezi ile batı giriş kapısı Ünye ve Fatsa olmak üzere modern bir şehir görünümünde, gecesi, gündüzü ışıl ışıl… Yaşam kalitesi yüksek, çağdaşlığı yakalamış, doğaya saygılı ve daha mutlu insanların yaşadığı kent…

Halk için, insanımız için, katılımcı ve şeffaf yönetimden yana, insan odaklı sosyal belediyecilik anlayışımızla her alandaki örnek çalışmalardan dolayı Başta Büyükşehir belediye başkanımız bakanımız sayın M. Hilmi Güler olmak üzere bölge milletvekillerimize, bürokratlarımıza tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.


Bu haber toplam 6.180 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları