HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

UZM. DR. ALİ COŞKUN

UZM. DR. ALİ COŞKUN

MASKE diğer hastalıkları da önledi !

22 Haziran 2020 Pazartesi Saat: 08:21

Öksürük, aksırık, hapşırma, aslında vücudumuzu korumak için çalışan mekanizmalardır. Özellikle öksürük, solunum yollarının aşırı sekresyon ve yabancı materyallerden temizlenmesine yardımcı olan önemli bir savunma mekanizmasıdır. Öksürüğün bir çok nedeni vardır.

Bunların en önemlilerinden biri başta virüslerin neden olduğu enfeksiyon hastalıklarıdır. Biz bunlara viralenfeksiyonlar diyoruz. Viralenfeksiyon etkenleri, etkeni taşıyan kişi ile doğrudan temas sonucunda bulaşabileceği gibi, dolaylı yani indirekt yollarla da bulaşabilmektedir.

Viralenfeksiyonun dolaylı bulaşmasında, mikroorganizmaların yani virüslerin bazen de bakterilerin, enfekte kişinin öksürmesiyle veya hapşırmasıyla ortaya saçılan mikroplar, hava, toz veya damlacıkla duyarlı konakçıya ( savunmasız bekleyen insana ) ulaşabildiği hava yoluyla bulaşması önemli bir yer tutmaktadır. Biz buna damlacık enfeksiyonu yoluyla bulaşma diyoruz.

Gerekli koruyucu önlemler alındığında ise, bu hastalıkların önemli ölçüde önüne geçilebildiği aşikarca görülebilmektedir. Bu koruyucu önlemler başlıca standart koruyucu önlemler ( maske takmak, siperlik kullanmak, el yüzün sık sık sabunla yıkanması vs. ) ve bulaşma yoluna yönelik izolasyon önlemleri ( özellikle mesafe uzaklığının bireyler arasında korunması, riskli bireylerin evden, gerekirse odadan dışarı çıkmaması vs. ) şeklinde uygulanmaktadır.

Son zamanlarda hekim arkadaşlarımızla aramızda yaptığımız tıbbi sohbetlerde, çocuklarda olsun yetişkinlerde olsun, son haftalarda damlacık enfeksiyonuyla bulaşan hastalık sayısında farkedilecek ölçüde bir azalma olduğunu gözlemledik. Bu mevsimde görmemiz gereken bir çok virüs gribi, soğuk algınlığı geçen yılların sayısında ve şiddetinde değil diye aramızda fikir birliğine vardık. Bu gerçekten hepimiz için, özellikle de toplumumuz için çok sevinilecek bir durum.

Düşünsenize zaten başımızda bir corona virüs problemi var, bir de diğer diğer bulaşıcı hastalıklar olursa ne kadar kötü olurdu ? Peki neden böyle oldu ?Cevap ?

MASKE....

Evet corona toplumun çoğunu maskeye mahkum etti ama, toplumun diğer hastalıklara karşı verdiği mücadeleye de büyük katkı sağladı. Bu toplumun maske takan bireyleri sadece corona'dan korunmakla kalmayıp, diğer damlacık enfeksiyonla geçen soğuk algınlığı, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, tonsillit-bademcik iltihabı, larenjit, bronşit, zatürre, verem, grip, grip benzeri hastalıklar gibi hastalıklardan da gayet güzel bu yolla korundular. Herkes daha sağlıklı geçirdi bu bu son 1 ay'ı.

O zaman daha sağlıklı toplum ve güvenli bir yaşam için maske takmaya devam edelim. En az 2 yıl süresince yedek maskemizi arka cebimizden veya çantamızdan eksik etmeyelim. Göreceksiniz daha sağlıklı yaşayacağız.

Bu durumu olumsuz bir durum olarak görmeyin ! Aksine mikroskopla bile görülemeyen virüsler ve diğer mikroplar artık bize eskiden olduğu gibi salgın günlerinde kolay ulaşamayacaklar.

Her şerde bir hayır vardır cümlesine en güzel örnek de bu durum verilebilir sanırım.

Maske artık yaşantımızın bir parçası. Mesafe sınırlaması da öyle. Sabun ise vazgeçilmezimiz. Dünyadaki ölümlerin çoğu enfeksiyonlardan olduğuna göre, artık sağlıklı yaşayıp, daha uzun ömürlü olabiliriz.

O halde yeni hayatımıza hoşgeldin Maske.

Saygı ve Sevgilerimle, hepinizi muhabbetle ve en kalbi duygularımla selamlarım.


Bu haber toplam 1.605 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları