HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
10 Temmuz 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

CEMAL UYSAL

CEMAL UYSAL

Teknoloji Yazıları 3

24 Haziran 2020 Çarşamba Saat: 08:16

 Teknoloji yazılarımın üçüncüsü ve sonuncusu olan bu yazımda sizlere tam 250 yıl önce 12 yıl ara ile gerçekleşen iki icat’tan bahsedeceğim.

 Bunlardan biri mikro ekonomi, diğeri ise makro ekonomi ile ilgilidir. Bu iki icat da literatüre bir ilk olarak geçmiştir.

  Bunlardan ilki;bir İngiliz olan James watt tarafından İngiltere de 1765 yılında icat edilen ve ilk muharrik güç olan buhar motorudur.Bu motorun o tarihlerde çok önemli hayati bir görev icra ettiğini görüyoruz. Yerin yüzlerce metre derinliğinde maden ocaklarında biriken ve büyük sorun olan suların yeryüzüne çıkarılması ile yük taşıyan deniz araçlarıdır.

1875’de trenlerde, 1908’de ise otomobillerde kullanılmıştır. Böylece insanlar beden ve beygir gücü ile seyahat etmekten ve yük taşımaktan kurtulup rahat bir nefes almışlardır. Bu aynı zamanda çok önemli bir devrim yaratmıştır. İlk muharrik güç olan, zamanla daha da geliştirilip teknolojisi yükseltilen motor, hemen her işte tek muharrik güç olarak 250 yıl kullanılmıştır.

Bu günlerde otomobillerde muharrik güç olarak elektrik enerjisi kullanılmaya başlanınca; motora nazaran çok daha az maliyetli, daha çok fonksiyonu olan ve daha konforlu elektrik enerjisi tercih edilmiş ve motorun süksesi kısmen de olsa kırılmıştır. Bakalım bundan sonra neler olacak.

Diğer teknolojik icat madde ile ilgili değil.Bir hizmet bilimi olan makro ekonomi ile ilgilidir.

Gene bir İngiliz olan, iktisatçı Adams Smith; makro ekonomi üzerinde yaptığı çalışmaları 1776’da yayınladığı “ Milletlerin Zenginliği ” adlı ekonomi kitabında açıklamıştır. Bu ekonomi üzerine yazılmış ilk kitaptır ve liberal piyasa ekonomisinin temel teorisini oluşturmaktadır.

Bu eserde Adam Smith ilk iktisat teorisini geliştirdiği gibi, bu icat kendisine; ekonominin babası unvanını da kazandırmıştır.

Hem ilk motoru yapan, hem de ilk ekonomi teorisini geliştiren bu iki insan İngiliz olduğu için de; sanayileşme ve ekonomi İngilizlerin mesleği ve ilmi olarak kabul edilir.

Adams Smith’in bu liberal ekonomi modeli,133 yıl tek ekonomi teorisi olarak kabul görmüş, 1877’de Karl Marx adlı bir Alman’ın geliştirdiği devletçi sosyalist ve komünist modelle sarsılmış, o da j.Watt’ın motoru gibi tek teorik güç olma özelliğini kaybetmiştir.

J.Watt’ın motoruna vurulan darbe sessiz ve gürültüsüz olmuştur. Ancak Adams Smith’in liberal teorisi ve ona karşı geliştirilen Marx’it teori çok büyük gürültü koparmış taki 1990’yılların sonun da Sovyet Rusya yıkılınca ortalık durulmuştur.     

             Bundan sonrası ise ayrı bir hikayedir.


Bu haber toplam 1.136 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları