HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Temmuz 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Süper Vali “Bizde proje yoktur icraat vardır”

25 Haziran 2020 Perşembe Saat: 08:29

Tunceli valisi iken son valiler kararnamesi ile Ordu’ya atanan Tuncay Sonel,

göreve başlamasının 2ci gününde Ordu ili genelinde görev yapan basın mensupları ile bir tanışma toplantısı düzenledi.

Valilik toplantı salonunda gerçekleşen programda, Ordu’nun genelinin kendisi için çok önemli olduğu söyleyen Vali Sonel: “Bizde proje olmaz, direkt icraat olur. Biz işimizi yapalım arkamızda hoş seda bırakalım dedi

 

“Bizde proje yok”

Yeni valimizin  “Bizde proje yoktur, icraat vardır” demesi bana ilaç gibi geldi.

Geçmiş yıllarda bu proje lafı o kadar kullanıldı ve ayağa düştü ki, herkes proje yapar ilan eder peşi gelmez,  unutulur giderdi, sonra bir proje daha yapar, o da olmaz böyle sürer gider, proje kesinlikle olur ama icraat olmazdı.

Boğazımıza kadar projeye batmış, içimiz dışımız proje olmuştu ki, “proje yok iş var” diyen birini gördüm ya artık gözlerim açık gitmez.

Hesap kitap, plan elbette yapılacak, sonra işi çöpe atarız, ama bu proje lafı halkı uyutmak için iyi bir buluştu ve son günlerde suyu çıkmıştı.

 

 

 Yeni valimiz kendi gelmeden

önce ünü geldi,

Tunceli’den uğurlanışına baktık, herkes çoluk çocuk ağlıyordu asılan pankartlarda yazılanlar gerçekten göz yaşartıcı idi.

Böyle yöneticiler çok sık olmasa da arada bir gelir ve şehirlerin vilayet ve kasabaların başına konmuş devlet kuşu gibidir.

Ünye henüz il olmadığı için vali olmadı ama böyle sıcak, samimi, içten, bilgili, görgülü, çalışkan,  direk konuşan ve iş yapan yöneticiler gördü.

Henüz il olmadan dedim çünkü her büyük kasabanın olduğu gibi Ünye’nin yıllardır il olma sevdası vardır.

İl olmadan Ünye’nin kurtuluşu yoktur, Ordu’nun yirmi ilçesi içinde hizmet alma sırası biz gelene kadar dağlara kar yağıyor, çok hizmet aktarılmıyor. Bu dönem Ünye daha Ordu Büyükşehir Belediyesinden elle tutulur bir hizmet alamadı, yapılan işler yarım elma gönül alma, makyaj ve pansuman.

Şikayet gibi olmasın Ordu çoğunlukla keseri hep kendi tarafına yontuyor, bu konuda aramız uzun yıllardır limonidir,  bugün de çok tatlı değildir ve düzeleceğinden ayrık ümidim de kalmamıştır. Ordulular bizi çok sevmez ve hoşlanmaz, buna rağmen kadermiş der geçinip gideriz.

 

Ünye nasıl bir yer?

Ben Yaşar Karaduman en kısa zamanda sizi Ünye’ye de bekleriz özellikle sizinle tanışmayı çok arzu ediyorum bu gazetenin naçizane köşe ve tarih yazarıyım yerel tarihçiyim, size Ünye’ye geldiğinizde ben mihmandarlık yapmak isterim lütfen beni arattırın.

Ünye MÖ15.000 yıla uzanan köklü tarihi ile Karadeniz’in sahildeki en büyük ve en güzel kasabasıdır. Nüfus ve kapladığı şehir alanı itibarı ile otuz ilden büyüktür.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve birçok medeniyetin de geçiş yolu üzerinde olması edeniyle dikkat çekmiştir.

Bazılarımızın ikibin yıl Mitridat zamanına,  bazılarımızın da üç bin yıl öncesine Hititlere tarihlediğimiz kalemizin de şu anda dehlizlerinde çalışma  yapılmaktadır.

Siz gelmeden hakkınızda yazılanlara baktım bir yönetici hakkında ancak bu kadar güzel şeyler yazılabilir çok duygulandım. Tebrik ederim.

Çok uzatıp sıkmayayım, ileride bol bol iletişim kurma imkanımız olacak, ama en kısa zamanda Ünye’ye bekleriz,hatta sizi  gazetemizin matbaa ve idarehanesine  özellikle davet ediyoruz, Ünyeliler çok mutlu olacak teşrifiniz bizi onurlandıracaktır.

Yeni görevinizde geçmişte olduğu gibi üstün başarılar diler hoş geldiniz der size kucaklarım.

 

Vali Tuncay Sonel Kimdir?

1970 yılında Adana'da doğdu.

İlk ve orta lise öğrenimini Adana'da tamamladı. 1988 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1992 yılında Lisans, yine aynı fakültenin Kamu Yönetimi Anabilim Dalında 1995 yılında Yüksek Lisansını tamamladı. Mülki İdare Hizmetleri Sınıfına 1994 yılında Aydın Kaymakam Adayı olarak atandı.

Üç yıllık staj süresince Adana-Ceyhan Kaymakam Refikliği, Elazığ-Maden Teftiş Stajı, İngiltere Brighton Dil ve Meslek Eğitimi, Kütahya-Simav Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra Kaymakamlık Kursunu Üstün Başarılı olarak bitirdi.

Ankara-Güdül, Gümüşhane-Köse, Kırklareli-Vize, Şanlıurfa-Birecik, Trabzon-Of, Konya-Seydişehir, Balıkesir-Bandırma ve Kadıköy Kaymakamı olarak görev yapmaya başlamıştır.

 

Ödülleri

Bu süreler içerisinde Ankara, Gümüşhane, Kırklareli, Şanlıurfa, Trabzon, Konya, Balıkesir Valilerinden 15 Başarı belgesi, Milli Eğitim Bakanından 2 Takdirname, 2004 yılında Kırklareli Gazeteciler Cemiyeti tarafından "Yılın Kaymakamı Ödülü" 2005 yılında Anadolu Basın Birliği tarafından "Yılın Kaymakamı Ödülü" 2006 yılında Yoksullarla Yardımlaşma ve Eğitim Vakfı tarafından "Yılın Yetim Babası Ödülü" Ödülü" 2007 yılında Siyaset Dergisi'nden "Yılın Kaymakamı Ödülü" 2007 yılında Türkiye Çocuk Zirvesi tarafından "Çocuk Hakları Çocuk Dostu Ödülü" 2008 yılında İZDER  tarafından "Yılın Kaymakamı Ödülü" aldı.

Ayrıca İnfomag Dergisi'nin Mart 2009 sayısında "Türkiye'nin Geleceğine Yön Verecek 100 İsim" arasında gösterildi..

2011 yılında Türk İdareciler Derneği tarafından "Teşekkür Belgesi" 2012 yılında Sosyal Gelişim Enstitüsü Merkezi tarafından "Yılın Kaymakamı Ödülü" Nisan 2015'te Türkiye Diyanet Vakfı'nca "İyilik Ödülü" verilmiştir.

 

Altın anahtar ve hemşehrilik beratı

1999 yılında Ankara-Güdül Belediye Meclisi'nce, 2001 yılında Gümüşhane-Köse Belediye Meclisi'nce, 2005 yılında Kırklareli-Vize ilçesine bağlı Çakıllı ve Sergen Belediye Meclislerince, 2008 yılında da Şanlıurfa-Birecik Belediye Meclisi'nce "Fahri Hemşehrilik" beratları verilmiştir.

Of Belediye Meclisi'nin 2012 yılında almış olduğu karar ile "Fahri Hemşehrilik" beratı ve Of' un "Altın Anahtarı" verilmiştir.

Yine Of' a bağlı Ballıca, Bölümlü, Cumapazarı, Eskipazar, Gürpınar, Kıyıcık ve Uğurlu Belediyeleri Meclis Kararları ile "Fahri Hemşehrilik" beratları verilmiştir.

Tuncay Sonel, evli ve iki çocuk babasıdır

Tekrar hoş geldiniz diyor başarılar diliyoruz.


Bu haber toplam 777 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları