HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
10 Temmuz 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Ünye’de Köylü Pazarı ve Pazar Esnafı

26 Haziran 2020 Cuma Saat: 08:41

                Ünye’de köylü pazarları, bir türlü, şehir içinde bir yere yerleşemedi ve yerleştirilemedi. Oradan oraya, köşe-bucak koşturuluyor. Şimdi de Adalet Sarayı arkası Dabakhane Deresi kenarına itilmiş. Yarın, daha nerelere itileceği meçhul. İtilen-kakılan bir pazar esnafı. Sahip çıkanı yok, değer vereni yok. Bizde halen daha, o mütekebbir şehir halkı ve ayağı çarıklı köylü halkı anlayışı devam ederken; üreticiyi baştacı yapan, sürdürülebilir hayatın üretime dayalı güçlü toplumların hayatı olduğu gerçeğini göre bilen toplumların yüceldiğini, ilerlediğini ve başardıklarını görüyoruz. Güçlü toplumların temelinde, üretim vardır. Üreticilerimizi iter-kakar, onlara asrın gereği olan değeri veremezsek, yerimizde saymaya devam ederiz.

                Teorik olarak “Avrupa, Avrupa” der-dururuz. İş, pratiğe dökmeye gelince hiç oralı olmayız. Bakınız, Avrupa’nın en ileri ve en zengin ülkesi olan Almanya’da köylü pazarlarını örnek veriyorum. Belediyelerin en yakın yerlerine, kendileri için hazırlanmış düzenli pazar tezgâhlarına,hijyen kurallarına uygun şekilde tanzim edilmiş Pazar yerlerine; ürettikleri tertemiz sebze, meyve, tahıl, kuruyemiş ve benzeri ürünleri yerleştirir, pazarlarlar.Devlet kurumlarının sıkı denetimi vardır. Gayrinizami (düzensiz) hiçbir şey göremezsiniz. Üreticinin bir değeri vardır. Ürettiğinin bir değeri vardır. Ve bu değeri ona, devleti verir. Kıymetli olduğunu bilir ve daha kaliteli, daha çok üretmek için elinden geleni ardına koymaz. köylü pazarlarında satılan üretim malları, en pahalı mallardır. Çünkü organik üretim diye halk öncelikle onları alır. Piyasada 5 liraya alınabilen bir sebze, meyve ve benzerleri, köylü pazarında en az 7 lira ve üzerindedir. Bizler, köylü pazarına ucuz mal almak için gideriz. Almanlar ise organik mal almak için giderler. Pazarda mal kalmaz. Kısa bir ifade ile söylersek: “Üreten bilinçli, tüketen bilinçli ve bu bilinci öğreten devlet bilinçli.”

                Dabakhane Deresi kenarına kurulan pazara iki defa uğradım. Çok zengin bir pazarımız var. Çok sayıda insanımız oralardan ekmek parası kazanıyor. O insanlara, hak ettikleri değeri, toplum olarak vermeliyiz. Belediyemiz, düzenli bir köylü pazarı yeri ve tezgâhı planlamalı, hayata geçirilmelidir. Bugünkü şekli ile o pazarlar, Ünye’mize yakışmıyor. Belediye başkanımız Sayın Hüseyin Tavlı Bey’in bir eseri olsun inşallah. Ünye’ye yakışan bir Pazar yeri ve itilip-kakılmaya üreticileri ile örnek bir Ünye.

                Saygı, sevgi ve selamlarımla...


Bu haber toplam 859 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları