HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
10 Temmuz 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Temizlik İmandan Fakat Olmuyor Edep Olmadan

27 Haziran 2020 Cumartesi Saat: 09:24

Diğer yazar kardeşlerim yazıyor, ben birçok yazdım, ama olmuyor, çamlık ve sahili temiz tutmayı başaramıyoruz… Çünkü şehir kültürü ile yaşama gereğine aldırış edilmiyor! Neden? Eğitim yeterli gelmediği durumlarda insanlar ancak ceza yazılarak ceplerinden para çıktığı zaman kurallara uyuyorlar da ondan.

 Hep söylüyorum… Almanya’daki Hans çok iyi ahlaklı olduğu için değil, kurallarla ıslah edilmiş bir toplumda yaşadığı için kurallara uyuyor… Zira Hans biliyor ki, kuralları çiğnediğinde af yoktur, ceza makbuzu tez zamanda adresine gelir.

  Şimdi şöyle bir bakalım: Kurallar nasıl işler? Ya eğitim ( öğrenim demiyorum) herkesin idrak kabiliyetini, toplum bilincini ve birlikte yaşamanın gereğini anlamasını sağlayacak seviyede olacak… Ya da bu sağlanamamışsa, yine eğitim aracılığıyla cezai müeyyideleriniz caydırıcı nitelikte ve ıslah edici olacak.  Bu çok zor değil… Çünkü atı ıslah eden mutlaka insanı da ıslah eder. Ama siz kolaya başvurup sahildeki pislikleri her gördüğünüzde beddua ile işi halletmeye kalkışarak tüh Allah ıslah etsin derseniz… Milletin uzaydaki çöpleri temizlemeye kalktığı bir zamanda komiklik sergilemiş olursunuz!

 Çamlık ve sahil sadece temizlik işçilerinin temizlemesiyle temiz olamaz, şehrin temizliğine halkın katkısını çekemeyen Belediye yönetimi de Başarlı olamaz. Halkın katkısını nasıl sağlayacaksınız? Bunun çok yolu var…  Ama ilk iki yol denenmiyorsa o Belediye sorunu öteliyor, başka bir deyimle halının altına atıyor demektir.

 Peki, o ilk iki yol nedir? Şudur: Yerel yönetim olarak sivil inisiyatif ve basın kuruluşlarının desteklerini yanınıza alırsınız, şehirde iki aylık eğitim dönemini ihtiva eden temizlik kampanyası açarsınız, tüm duyuru kanallarını kullanmak suretiyle uyarıcı çalışmalar yaparsınız, şehirde bundan böyle huzurlu yaşanmasının halkın katkısıyla mümkün olabileceği temasını işlersiniz, bu uyarıların akabinde bundan böyle yerleri pisletenlere kabahatler kanunu nezdinde cezai müeyyideler uygulanacağını sürekli ilan edersiniz… Tüm bu eğitim ve uyarı çalışmalarından sonra, cezaları kimsenin gözünün yaşına bakmadan can yakacak şekilde uygulamaya koyarsınız.

  Artık uygarca yaşamanın idraki noktasında sıkıntıların asgariye inmiş olmasını sağlayabilmemiz lazım.

  Normalde biz temiz bir milletiz…  Müslüman zaten temiz olur, olmalıdır.

   Tarihimize baktığımızda uygarlık parametresinde Avrupa’dan çok ileri düzeyde olduğumuz görülür.

  18’zinci yüz yıla kadar Avrupa’da tuvalet kültürü bile yokken, Osmanlı başkenti İstanbul’da yere tükürmek yasaktı, tükürüldüğü takdirde de üzerine kireç atılıyordu… Biz bu gün bile kaldırımlarda balgama rastlıyorsak,  eyvahlar olsun!

 Bu bakımdan, bu yazın çamlık ve kaldırımlar da çöp ve çekirdek kabukları görmemeyi sağlayamamanın hiçbir mazereti yoktur, ama bir göstergesi vardır, o da acizliktir.

 Bu yazın gelin bu soruna bir neşter vuralım, Ünye’ye, tarihimize ve aynı zamanda Müslümanlığın gereğine göre hareket ederek mesire yerlerimizi, daha doğrusu şehrimizin her bir karışını temiz tutalım… Bunun aksini yapmak medeniyete aykırı hareket etmek olduğu gibi, Peygamberimizin temizlik imandandır hadisi şerifinin hilafına hareket etmektir… Aynı zamanda ortak alanları pislemek ve gürültü ile başkalarını rahatsız etmek kul hakkına da girer.

 


Bu haber toplam 669 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları