HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
2 Mart 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

TURGAY GÜVEN

TURGAY GÜVEN

Virüsler ve Corona Virüs Tedavisi

30 Haziran 2020 Salı Saat: 08:23

Öncelikle virüsler hakkında biraz teorik bilgi verelim. Bilinen en küçük canlı birimidirler. Canlıların gen yapısını oluşturan Nükleik asitlerin esasını teşkil eden Nükleotid birimlerinin, polimer- zincir şeklinde dizilmiş (Fosfat+Şeker+Azotlu baz=Nükleotid, Nükleotid polimerizasyonu-zincirleşmesi=Nükleik asit) türevleri olan DeoksiRibonükleik Asit-DNA veya Ribo Nükleik Asit-RNA’ten oluşan bir nükleik asit yapıda bir iplikçik ile etrafını saran protein yapıda bir kılıf- kapsid den oluşan çok basit bir yapıları vardır. Bazı virüslerde, lipid-yağ yapıda bir zarf- örtü ile yine, bu sitoplazmik membranın malzemesi kullanılarak ve virüsün RNA kökenli genetik şifresi tarafından kodlanarak, antijenik özellik kazandırılmış, karbonhidrat-protein karışımı, glikoprotein yapıda dikensi çıkıntılar(taç-corona )da bulunur. Virüsün bu -aktif-genel yapısı Virion adını alır ve virüs, virülans denilen, konak hücrede ki infeksiyon etkinliğini, bu yapı sayesinde sağlar.

Tüm virüsler ve bu arada aralarında Corona virüsünde bulunduğu RNA virüsler, virüsün bir konak hücreye girerek, sitoplâzmasında yerleşmesine, orada yeniden kopya edilmesine-bölünmesine dayanan, replikasyon adı verilen bir süreç ile çoğalır ve yaşamını devam ettirir.

Corona, İnfluenza gibi zarflı virüslerin, zarfsız olanlara kıyasla UV, gibi çevresel etmenlere, lipid çözücülere ve mide asidine daha duyarlı olmaları nedeniyle, bu tür virüsler, ancak, genellikle Uv ışınlarının az olduğu kış mevsiminde, temizlik-hijyen eksiliğinde vb.de baş kaldırabilirler.

Virüs infeksiyonlarının en temel bulaşma hava yolu, solunum ile olmaktadır. Ancak, temas ve diğer yollarla da rahatlıkla bulaşabilir. Viral infeksiyonlar, çoğunlukla,asemptomatik-belirti vermeden bulaşıp, kendiliğinden de iyileşebilir. Virüs,  bulaştığı hücrede tahribat yapar, onu parçalar ve ölümüne neden olur. Sitolitik-hücre öldürücü etki yada sessiz –latent etki ile kronik-kalıcı etki yapabilir

Konak hücreye giren Coronavirüs’ün merkezindeki RNA iplikçiği, kabuğundan ayrılarak, konak hücrenin çekirdeğindeki DNA’sını –yani, hücre komuta merkezini ele geçirir ve ona-oraya, kendi yavru RNA iplikçiğini oluşturacak protein kodlayıcı şifreyi, Messenger-mesajcı- şifreci RNA oluşum şifresini programlar. Böylece, kendi yavru coronalarını oluşturacak, nükleik asid iplikçiklerini ve onların çevresini saracak kabuk-kapsidini orada yaptırır. Oluşan yavru corona virüsler,  ölüp parçalanan konak hücreden ayrılır ve yeni hücrelerde çoğalarak türünü sürdürmeye çalışır.

Bu arada, vücut  enfekte  hücrelerden  ve  özellikle de, vücudun  başlıca immun sistem hücreleri olan lökositler ve fibroblastlar ile Th 1 lenfositlerden, interferon adlı madde salgılayarak, henüz enfekte olmamış diğer hücrelerde koruyucu antiviral proteinlerin sentezini uyarır ve virüs durdurulmaya çalışılır. Virostatik etki .

Virüsler, başlıca solunum ve gastroentero sistemler olmak üzere, olmak üzere, ciltten, merkezi  sisteme kadar bir çok deri ve organı etkileyebilir, hatta anneden bebeğe bile  geçebilirler.

Yeryüzünde bu güne kadar, her ikisi de bölgesel olmak üzere; biri SARS. Çin-Ticaret diğeri, MERS-COV. Arabistan-Hac kaynaklı olmak üzere iki adet Corona virüs salgını görülmüş olup, şu anda yaşamakta olduğumuz COVİD-19 salgını, tüm dünyayı etkilemiş olan ilk Global Coronavirüs Pandemisidir.

Corona virüs, zarflı RNA virüslerdendir, kuluçka dönemi 14 gündür. Coronavirüs bulaşımı,  insanlarda Grip etkeni olan Rinovirüslerden sonra, soğuk algınlığı vb.nin en sık nedenidir. İleri dönemde Pnomoni ve Gastroenterite neden olur, KOAH için risk faktörüdür.

“COVİD-19 polikliniğinde neler yapılır?” derseniz, Coronavirüs şüpheli hasta polikliniğe mutlaka, maske takılı olarak alınmalıdır. Sağlık personelide koruyucu ekipman ile donanımlı olarak ilgili alana girer. Hastanın hikâyesinin alınmasından sonra muayene işlemine geçilir. Öncelikle hastanın kalp hızı, kalbin ritmi, solunum sayısı, kan basıncı, ateş, oksijen doygunluğu gibi hayati bulgular gözden geçirilir. Eğer genel durumu çok iyi değilse,  solunum, dolaşım desteğiyle servise yatışı sağlanır.

 Tam kan sayımı ve biyokimya-üre, kreatinin, sodyum, potasyum, klor, AST, ALT, Total Bilirubin, LDH, CPK, D-dimer, troponin, CRP vb. gibi rutin biyokimya bakılır. Akciğer Grafisi ve gerekirse Akciğer Bilgisayarlı Tomografisi çekilir. Ateş, kas ve eklem ağrıları, öksürük, boğaz ağrısı ve nazal dolgunluk gibi bulguları var, ancak, solunum sıkıntısı, takip ne,  hipoksi, kardiyovasküler hastalıklar, DM, HT, kanser, kronik Akciğer hastalıkları  ile immunsupressif yetmezlikler gibi rahatsızlıkları bulunmayan, akciğer filmi ve akciğer tomografisi normal olan 50 yaş altı kişiler, komplike olmamış bir hastalık tablosu olarak değerlendirilir.

Tanı, N95 maske içeren gerekli koruyucu ekipmanla donanımlı sağlık personeli tarafından alınan, oral-nazal süprüntü numuneden, PCR testi ile konur. PCR testi, PolimerazChain-zincir Reaksiyonu, herhangi bir organizmaya ait DNA’daki istenen bölgelerdeki Nükleotidlerin, laboratuarda çoğaltılmasını sağlayan bir yönteme göre çalışır.

Hasta, her türlü ihtimal göz önünde tutularak ve Sağlık Müdürlüğü vb. ilgili resmi makamların kontrolünde ev veya benzeri izolasyon alanlarına alınır. Test sonucu beklenirken, koruyucu tedbir olarak, hastane eczanesinden koruyucu Hidroksiklorokin, benzer viral enfeksiyonlarda düşünülerek antiviral-Oseltamivir temin edilir ve tedaviye başlanır.

Eğer, test sonucu pozitif geldiyse, toplam 14 gün izolasyona alınır. Takip daha dikkatli yapılır. Yine de test sonucu negatif ise ve bulgular devam ediyorsa, pnömoni ihtimali belirebilir ve kesin hastane tedavisi gerekebilir.

Akciğer grafisinde veya tomografisinde pnömoni bulgusu varsa, hasta derhal ilgili servise yatırılır. Hasta izole edilir ve koruyucu ekipman ile PCR testi için solunum yolu örneği alınır. Hidroksiklorokin sülfat, Oseltamivir ve Azitromisin ile tedaviye başlanır. Test sonucu pozitif, ancak, bulgular düzelmiş ise, taburcu edilir ve evde 7-14 gün izolasyon uygulanır. Test negatif geldiyse, ertesi gün bir test daha, ikinci test te negatif geldi, kontrollü takip, ikinci test pozitif geldi ise, tedaviye devam.

Pnömoni bulguları ağırlaşıyor ve hipoksi  kötüleşiyorsa, ayrıca, Akciğer Grafisi ve Tomografisinde ileri  akut organ disfonksiyonları varsa, direkt olarak  yoğun bakım ünitesine yatış, tekrar test ve tedaviye devam. Hidroksiklorokin ve/ veya Favipiravir, Azitromisin, ve tercihan Oseltamivir. Gerekirse ikinci bir ilave antibiyotik. Bulgu var, klinik kötü, tedavi devam. Test negatif, ertesi gün bir test daha, o da negatif ise, tedavi-takip, pozitif ise tedavi ve artı yoğun bakımla devam. Akciğerde bilateralin filtrasyonlar, multilober tutulumlar, ayrıca, immunsüpressif hastalık, diabet vb. hastalıklar, kalp bulguları, işi zor. Allah yardımcısı olsun ve kimseye böyle hastalık vermesin.

Son söz; bugün Türkiye Sağlık Teşkilatında uygulanan ve kısaca yukarda verdiğimiz tedavi şeması, Coronavirüs için en uygun tedavi şemasıdır ve başarılı olmuştur. En iyi tedavi ise, ileride daha fazla uygulanma şansı olacağını umduğum, iyileşmiş hastalardan alınan spesifik plazma tedavisidir. Saygılarımla.

Not. Değerli Dostumuz, Ünye D.H.’den emekli, halen Çakırtepe Ö.H. Koordinatör Dr. Biyokimya Uzm. Ali Coşkun arkadaşımıza, Ordu Tabib Odası Başkanlık Seçimlerinde bol şans ve başarılar dileriz.

 


Bu haber toplam 1.475 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları