HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

UZM. DR. ALİ COŞKUN

UZM. DR. ALİ COŞKUN

Doktor olmak için, sadece sınavı kazanmak yetmez !

30 Haziran 2020 Salı Saat: 08:24

Değerli gençler, bu gün (28.6.2020), gelecekteki muhtemel mesleğinizle ilgili belirleyici bir sınava girdiniz. Kiminiz sınav öncesi dönemde sınava iyi çalışarak hazırlandı, kiminiz çok çalışamadı veya öyle düşünüyor. Sonunda herkese bununla ilgili bir sonuç başarı çizelgesi gönderilecektir.Sınavı kazanamayanlar  üzülmesin, eğer gerçek anlamda istekli olurlarsa eminim bundan sonraki dönemde çok daha iyi çalışacaklar ve gelecek yıl sınava daha iyi durumda gireceklerdir. Bu sene sınavda istediği sonucu alanlar ise tercih sıralamasında kazandıkları bölümlere yerleştikten sonra, gelecekteki meslekleri ile ilgili bilgi ve becerileri kazanmak için Üniversitelerin yolunu tutacaklardır.

Ayrıca 1981’den beri mensubu olduğum Tıp camiasına girmek ve Tıp fakültelerine kayıtlarını yaptırabilmek için hazırlık yapan gençlerimizde var. Hepsini şimdiden tebrik ediyor, gözlerinden öpüyorum.Kolay değil Onlar tıp fakültesini kazanacaklar ve hayallerinin mesleğini yapacaklar. Çünkü alacakları üst düzey puan ile Tıp fakültesini hakedeceklerdir. Milyonlarca kişinin arasından bilgi ve zekalarıyla  sıyrılacaklardır. Ülkenin sağlığı, gelecekte onlara emanet edilecek, sadece bizlere değil tüm dünyaya şifa dağıtacaklardır. Doktorluk, hayat kurtaran ve dünyanın en kutsal mesleğidir.

Fakat önemli bir noktayı da belirtmek isterim. Doktor olmak için sadece sınavı kazanmak yetmez. Evet gereklidir ama yeter şart değildir. Henüz bir korona pandemi sınavı vermemiz aslında bu gençlerimiz için çok görsel ve güzel oldu. Doktor’un ve sağlık personelinin ne demek olduğunu uygulamada da gördüler. Ne kadar anlatılırsa anlatılsın bundan daha etkili olamazdı.

Doktor ve sağlık çalışanı demek, herkesin gözle bile göremediği bir ufacık virüsün öldürücülüğünden kaçıp evde kaldığı zamanda, cesaretle ortaya çıkıp kendi canını değil, sorumlu olduğu toplumun canını düşünen meslek erbabı demektir. Doktor ve sağlık çalışanı, toplumda herkesten daha fazla vicdan ve merhamet sahibi olmalıdır. Eğer merhametli ve vicdan sahibi değilseniz, empati yeteneğiniz az ise, fedakarlık sizin için bir fantezi ise,  bence bu mesleğe uygun değilsinizdir, bir daha düşünün derim.

Doktor, herkesin uykusunun en tatlı olduğu zamanda, uykusunu yenip hastasını ameliyata alan, acilde hastasını ölümün elinden alan kişidir.

Siz çocuklarınızın büyümesini her gün görürken, doktor ise, hep çocuğunun uyuduğu saatlerde evde olduğu için çocuğuna ait oyun anıları olmayan meslek erbabıdır.

Doktor, hastaneye acil bir durumda geldiğinizde, ailenden önce senin elini tutan, “korkma iyileşeceksin” diye gözlerine bakandır. Doğum yapan annenden bile önce, seni bu dünyada kucağına alan ilk kişidir.

Mahallende o kadar meslek erbabı var, anahtarcısı, kasabı, manavı, fırıncısı, ayakkabıcısı, elektrikcisi, sucusu vs. hiçbirinin gece yarısı kapısını çalıp,sattığı malı veya hizmeti o saatte isteyemez kimse ama,sen hekim olunca kapını her saatte çalabilirler ve sen öf bile demeyeceksin, farkındasın değil mi ?

Genç kardeşim, girmek istediğin Tıp fakültesinde 6 yıllık fakülte dönemi tam bir ölümcül maraton, günde ortlama 3 -4 saatlik uyku düzeni, kütüphane rafları dolusu okunmayı bekleyen kitaplar, ve kliniklerde fedakarca ama cesaretle alınan eğitimler. Bir de ihtisas dönemi var, dünyanın en zor sınavı olarak bilinen TUS sınavını kazanınca uzmanlık eğitimin başlayacak, o da ortalama 5 yıl sürecek. O daha da beter geçecek. İşte bunlardan sonra doktor olacaksın.

Sonra bir hastaneye tayin olacaksın. İnsanlar senin hakkında sana duyurmadan ileri geri konuşacaklar, kıskanacaklar, orta direk olduğun halde çok ama çok para kazandığını zannedecekler, hatta hayata olan hırslarını seni döverek, hırpalayarak hatta öldürerek alacaklar. Sonra başlarına bir hastalık geldi mi, sana koşacaklar, sen yine fedakarca ve cesaretle onları hastalığın pençesinden, sanki anneni, sanki çocuğunu kurtarır gibi kurtaracaksın, ama onlar işleri görüldüğünde yine aynı hainliklerine geri dönecekler. Tabi herkes böyle değil, toplumda kıymet kadir bilen, doktorun değerini bilen, ona saygı duyan binlerce insan da var.

Evet doktor olmak için ilk adım sınavda yeterli puanı tutturmaktır ama, yetmez. Söyle bakalım genç müstakbel meslektaşım, yukarıda sadece %1’ini anlattığım hayat tarzına dayanabilecek fedakarlık ve cesaret’e sahip misin ? Kendini çok vicdanlı ve merhametli görüyor musun ? Bu özelliklere sahipsen yolun açık olsun genç müstakbel meslektaşım.

Ama sahip değilsen sakın bu yola girme! Çünkü bu elbise sana uymayacaktır. Unutma !Hele de güzel ülkemizde doktor demek, vicdan, merhamet fedakarlık ve cesaretin karışımından oluşmaktadır.

Tüm gençlerimize hayırlı ve başarılı bir hayat süreceği üniversite tercihleri yapabilmelerini diler, eğer Tıp mesleğini bu uyarılarımı da dikkate alıp seçerlerse, hayatları boyunca muazzam bir mesleki tatmin yaşayacaklarını onlara şimdiden müjdelerim. Ben bugün sizlerin yaşınıza geri dönsem yine doktor olmak isterdim. Doğru karar verdiğimi düşünüyorum. İnşaallah sizler de doğru kararlar verirsiniz.Haydi hepinize kolay gelsin. Gerçek hayat şimdi başlıyor.


Bu haber toplam 2.834 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları