HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Ağustos 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Bağımlılık

4 Temmuz 2020 Cumartesi Saat: 08:31

Bağımlılık çok çeşitlidir. Madde kullanımından davranış alışkanlıklarına kadar düşünce üzerinde etkilenişim gelişmesi ve bunun devamlılık arz etmesi bağımlılıktır.

   Şimdi biraz madde kullanımı bağımlılığından bahsedelim: SEBEPLER: Uyuşturucu riskinin ve bağımlığın belli bir sebepten olmayıp, birçok sebebin müşterek tesiri neticesinde meydana geldiği kabul edilmektedir. Bunda yetişkinlerin ve bilhassa anne ve babanın, çevreninin ve arkadaş gruplarının rolü büyüktür.

  Çocuklar evde anne ve babanın, filmlerde alkollü ve sigaralı sahnelerin fazlaca olmasından, arkadaş gruplarının ve yakınlarının sigara ve alkol kullanmasından etkilenirler… Diğer yandan ebeveynlerin yaptığı diğer bir hata, en ufak ağrı hissettiklerinde çocukların yanında ağrı kesici almaları çocukların bilinçaltına yerleşir, ağrısı ya da stresi olduğunda hap almanın çok normal olduğu algısı gelişmesine sebep olur. Evet, günlük hayatımızın akışı içersinde stresler yaşayabiliriz… Ama mühim olan, yaşadığımız sıkıntıların normal yollardan giderilmesidir. Halledilmeyen stresler ve meseleler aile içinde, okulda, iş hayatında ve dost çevresinde güçlüklere sebep olmakta ve çare olarak ya ağrı kesicilere, ya da diğer maddelere başvurulmaktadır. Günümüzün tüketici toplumunda ekseriye pasif yaşantı, aktif olanına tercih edilmektedir. Video, televizyon ve bilgisayar, spor ve yürüyüş gibi hareketli hayatın yerini almıştır. Uyuşturucu kullanımı, bu pasif hayat tarzından değişik ve mutluluk beklenti sininin değişik bir ifadesidir.

Çocuklar, akranlarından öğrenirler: Çocuklar ve gençler aileden ve okuldan, zamanla arkadaş çevresinden etkilenirler. Arkadaş çevresinde kabul edilmek için gençler, ekseriya çevresinin baskısına dayanamaz ve aşağılık duygusu ile uyuşturucu kullanmaya başlar. Sanıldığının aksine, uyuşturucu ile ilk temas, sokak başında bilinmeyen satıcı vasıtası ile değil, bilakis arkadaş çevresiyle olmaktadır.

Kişileri uyuşturucu kullanmaya sürükleyen birçok faktörler ve hayat şartları vardır.

 Mesela, bunlar arasında merak, kendini kabul ettirme, intibaksızlık, maneviyatsızlık, sevgiden ve şefkatten mahrum kalma, gayesizlik, ümitsizlik, endişe, gösteriş düşkünlüğü, aşağılık duygusu, kötü arkadaş, aile geçimsizlikleri, boşanmalar, dayak yeme, medya yoluyla kötü alışkanlıkların aşılanması, kötü alışkanlığı olan kişilerin örnek alınması, aile içinde kötü alışkanlıkların görülmesi ve evlilik dışı yaşantı sayılabilir.

Uyuşturucunun temin edilmesi: Normal olarak bir uyuşturucu bağımlısı, artan uyuşturucu ihtiyacını gidermek için lüzumlu olan parayı normal yollardan bulamaz. Harçlık, eğitim parası, ücret ve sosyal yardım parası biter bitmez, yeni para kaynakları aranır. Bağımlı önce anne babasından, akrabası ve ya arkadaşlarından borç alır. Bu borcu, vaat ettiği gibi, ödemek niyetinde değildir. Bağımlı, kol saati, mücevher, elbise, bisiklet veya motosiklet gibi eşyalarını satarak ihtiyacı olan parayı elde eder.

 Ailesinin parasını ve kıymetli eşyalarını çalar. İş yerinde arkadaşlarının parasını çalar, sosyal yardım sandığı ya da kumbarayı boşaltır. Bağımlı çoğu zaman evinden, arkadaş çevresinden uzaklaşır, işini kaybeder. Bütün bunlar artık onu suça iter.  Bir uyuşturucu bağımlısı, günlük uyuşturucu ihtiyacını gidermek üzere istediği parayı bulmak için hırsızlık, gasp, soygun, dolandırıcılık veya fuhuş yapmak mecburiyetinde kalır. Bağımlı ekseriya daha sonra satıcı ( dağıtıcı)da olur.

 Kendi ihtiyacı olan parayı bulmak için yeni kullanıcıları, gençleri, mesela kendi arkadaşlarını arar ve bu felaketin içine onları da sürükler.


Bu haber toplam 685 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları