HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

PROF. DR. SAİT KAPICIOĞLU

PROF. DR. SAİT KAPICIOĞLU

BİSİKLET YOLU ÇAĞDAŞLIKTIR

6 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: 08:31

Ünye'ye gelince Belediye Başkanını ziyaret etmek geleneğimizdir. Görüşmemizde kendisinden Ünye için çok olumlu bilgiler öğrendim. İnandım ki diyalogla her zaman çok pozitif sonuçlar ortaya çıkıyor. Söylentiler ise negatiflik yaratıyor. Bisiklet yolunun yapılması çağdaşlıktır. Tabii sahillerin korunması şartı ile. Başkanınımızın bu konuda çok titiz davrandıklarını söylemesi yüreğimize su serpmiştir. Bisiklet, sağlıktır, sağlıklı bir ulaşımdır; turizmin şimendiferidir. Her medeni ve turistik şehirlerin en güzel görüntüsü bisikletli kişilerin çokluğudur. Ben de bu yaz için özlemle bir elektrikli motorsiklet almıştım. Yol olmadığı için nasıl bir tehlikeye düşeceğim konusunda çok eleştiri almıştım. Şimdi ne kadar isabetli iş yaptığımdan çok memnun oldum.

Bisiklet yolunun yapımını 20 yıl önce İçişleri eski bakanı İdris Naim Şahin, Devlet ve Tarım eski bakanı rahmetli Refaattin Şahin Ağbimiz ve ö dönem belediye başkanı ile yaptığımız toplantıda ilk kez teklif etmiştim. Yapımı bügünkü başkana nasip oldu. Bu tahsisli yolun şehir içinde de olması halinde projeyi daha değerli kılacaktır. Bu sayede şehir içindeki araç trafiği kaldırılabilir. Bir kaç dikey yolla arka mahallere ve iş yerlerine geçiş verilmesi bu sorunu çözebilir mi? Bu konuda şehir plancılarının biraz kafa yormalarını dileriz.

Halen fakülte olarak kullanılan binanın turizm yüksek okuluna tahsis edileceğini söyleyen başkan çok olumlu bir atılımı ifade etmiştir. Ünyegiller tarihi eserlerin restorasyon ve bu çalışmalaının sonuçlanmasını mutlaka alkışlayacaklardır.

Türk – Japon Dostluğu ve Ertuğrul Şehitleri Anıtı'nda üç eksiklik vardır: birincisi Ünye iskelesi önünde iki gemi demiri teşhir ediliyor. Bunun birinin  anıta konulması  Ertuğrul Fırkateyni demirini temsilen çok anlamlı olacaktır. İkinci olarak İdris’in kullandığı tarihi ramazan topu askeri garnizonda tutuluyor. Bu top Ünyegillere ait olup, belediyenin envanterinde olmalıdır. Hatta topun tamiri için dönemin komutanının ricası ile tarafımdan finanse edilmiştir. Şimdi bu topun Ünye deniz savunmasının yapıldığı Topyanı anıtına konulması Ünyegillerin ve derneğimizin özel ricasıdır. Üçüncü olarak da Topyanı Tabyaları'nın restorasyonu en öncelikli turistik ve tarihi bir çalışma olacaktır.

Ünye turizmine ivme verecek bu çalışmalardan dolayı emeği geçen başkana ve ekibine tebriklerimi sunuyorum. Ancak bu güzellikleri kirleten bir çöp sorunu vardır. Çöplükte turizm olur mu? Çöp Ünye'den gitmedikçe, çimento fabrikasının kanser tehlikesi kaldırılmadıkça, tüm turizm gayretleri havanda su dövmek gibi olacaktır.  İsterseniz bisiklet yolunu atlasla kaplayınız; bu sonuç değişmez. Çöp konusunda en acımasız eleştirilerimize devam edeceğiz. Hatta Ünyegiller bu konuda bir anıt açılışıyla eyleme hazırlanmaktadır. Tebriklerimizin acılı biberinin de olası bir kültür zenginliğidir. .

 


Bu haber toplam 22.903 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 1 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Erol KOCAOĞLU 21.09.2020 13:18
Başlığınıza katılıyorum. Bisiklet yolu çağdaşlıktır. Ne hihmet ki bu çağdaşlık deniz kenarında, görülebilecek ve kumsalı daha da daraltacak yere yapılıyor. Bu çağdaşlık değil, Ünyeyi betonlaştırarak güzelleşeceğine inandırmanın, ikna etmenin, biz çalışıyoruz vitrinine oynamanın adıdır. Bisiklet yolunu şehir içinde, dere yolunda yapsınlar. İnsanlar rahat rahat bisiklete binsinler. Şehir içinde bisiklete binmek değil araç parklarından yaya yürümek bile mümkün değil. Ordu, Ünye seçilmişler el ele betonlaştırmaya devam.

Yazarın Diğer Yazıları