HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

Hepimiz Tehlikedeyiz

7 Temmuz 2020 Salı Saat: 08:25

Tehlike içinde yaşamak. Tehlikeler içinde hayatımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. Tehlike bizim hayatımızın bir parçası. Bizimle beraber oda yaşar. Bizi hiçbir zaman bırakmaz.Hepimiz, hep birlikte tehlike içindeyiz.

 

Tehlike zayıf olana korku salar. İnsanın içindeki korkuyu büyütür. Zayıf olan insan daima sırtını yaslayacak birilerine ihtiyaç duymaktadır. Kendini korkudan emin kılacak birilerini bulunca tehlikenin verdiği korkudan kurtulabilir. Yoksa içiyle dışıyla hem tehlikede hem de korku içinde yaşar. Hep korkunun tehlikesi içimizdedir.

 

İnsan kendine güvenirse, diğer kişilerden de korkmaz; diğer insanlardan korkan biri ise çaresizlik duygusu yaşar. Çaresizlik ise tehlikedir.

 

Korumasızlık bizim için büyük tehlikedir. Hayatımızı hep koruma altına almak için hayatımızı harcıyoruz. Unutmayın hayatımızı garanti altına alsak da bizim için tehlike devam etmektedir. Marmara depreminde Yalova’da durumu iyi olan biri şöyle demişti arkadaşlarına “ bana top vursa bir şey olmaz” demişti. Ama kırkbeş saniyelik deprem hayallerini ve hayatını koruma altından alarak yerle bir etmişti.

 

Evde, sokakta, köyde, şehirde, dağda, bayırda, korunaklı ve korunaksız mekânlarda tehlikelerden kurtuluş yoktur. Doğumdan ölüme kadar zaman diliminde ne tehlikeler yaşanır! Soğuk, sıcak, deprem, sel, yangın, kaza, hastalık, yoksulluk ve benzeri hepsini sayamayacak kadar tehlikeler. Bunlara tedbir alınır fakat hiçbir zaman yok edilemez.  Tedbirlerle tehlikeyi aza indirilebilir ve hafif atlatılabilir.

 

Tehlike insanın birbirine sunduğu bir armağandır. Hem de kötü bir armağandır. İnsan insanın tehlikelisidir. Birbirimize yaptığımız tehlikeyi aslında başka kimse yapamaz. Kendi çıkarlarımızı korumak adına yapılanlar diğerlerine tehlike oluşturmaktadır. Mesela korona virüs birilerinin menfaati için çıkarılmış olamaz mı? Eskiden beri birilerinin canına kıyıp servetine konarak rahat yaşamak için çalışılmamış mıdır? Hep yok ederek hayatı devam ettirme felsefesi, bu da bir tehlikedir.

 

Tehlike kendi yaptıklarımızın sonucu bizi yok edebilir. Kendimiz için, daha iyi yaşamak için yaptıklarımız yüzünden kendi kendimizi tehlikeye atıyoruz. Bir kısım yaşadığımız tehlikeler bize tehlike olarak dönüyor. “ Size isabet eden sıkıntı ve musibetler kendi elinizle yaptığınız ( yanlış işler) yüzündendir.” (Şura 30) Tehlikeye davetiye çıkarmadan yaşamak gerekir. Yoksa tehlike bizi korkutabilir.

 

Tehlike bizi yok edecek diye de hiç akıldan çıkarmadan da yaşanmaz. Kötü olayları hep aklımızda tutsak bizi hasta edebilir. En sevdiğimiz öldüğünde onu hiç unutmasak bu durumda da hasta olunur. Hayat bize zehir olur. Koronavirüs var, görünmez ölüm diye korkuyu içimize yerleştirirsek korkuyla hasta oluruz.

 

Unutmayı çoğumuz kötü olarak nitelendiririz. Bazen unuttuğumuz için kendimizden şikâyetçi oluruz. Sürekli ölüm aklımızda ise hiç ölüm korkusundan kurtulamıyorsak bu durumda yaşanır mı? İşte burada unutmak bizi rahatlatır. Kötü ve acı veren olayları unutmak bizi yaşama bağlar.

Bir tehlikeyi tamamen unutmak değil, arada hatırlamak gerekir. Tedbirsiz davranmak tehlikeli ve ölüme götürür. Görünmez tehlikeler görünür hale gelir. Yakınlarımızı üzer, dostlarımızı yıkar, çoluk çocuğumuzun içini yakar.

 

Allah’ın emirlerine uymak kendimizi güvende hissettirmektir. Yasaklara uyulursa tehlike içindeyiz demektir.

 

 Tek başımıza tehlikede ve çaresizlik içinde fakat birlikte hareket edilirse güven içindeyiz. Bizim için gerçek şu ki hepimiz tehlikedeyiz, fakatgerçek dostlarlabirlikte güvende.

 

 


Bu haber toplam 2.672 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları