HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Ağustos 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

EREN TOKGÖZ

EREN TOKGÖZ

ÜNYE ÇAMLIĞI ÇAMLIK /ÜNYE / TÜRKİYE

7 Temmuz 2020 Salı Saat: 08:25

Çamlığı tesis eden cennetmekan büyüklerimi saygı, minnet ve rahmet ile anıyorum. Tesis edildiğinden bu güne kuşaklar boyu, Ünyegiller; Ana, Baba ,çoluk,  çocuk, yeğen, torun piknik yaptılar Çamlıkta. İlkokul yıllarının sene sonu günlerinde Öğretmenleri ile birlikte öğrencilerin vazgeçilmez “kıra gitme” yeri oldu. Haşlanmış yumurtalar, kuru köfteler, sirkeli nefis çoban tipi salatalar, zeytinyağlılar, su börekleri, kehribar sarısı Ege üzümü, kan kırmızı karpuzlar piknik günlerinin vazgeçilmezleriydi. Çok uzun seneler Çamlık içinde ızgara ocakları yoktu, o nedenledir ki hava dumansız ve kokusuzdu. Mayıs yedisindegidilen  en baş mekandı Çamlık.

Yıl geldi Lokanta ve Motel yapıldı. O senelerde Ünye’de turizme hizmet verebilecek dereceli otel yoktu. Sonraki senelerde eklektik yapılar ilave edilerek büyütüldü. Uzun yıllar hizmet verdiler ve sonunda onlar da ömürlerini tamamladılar. Önce lokanta kısmı,  sonra motel yıkıldı. “Ünye Belediyesi Çamlık Motel Tesisleri” adı le birlikte tarih oldu. Yıllarca öylece kaldı. Çok spekülasyonlar yapıldı… Çamlık içerikli konular ile ilgili olarak  bu köşemden iki adet yazı yayınlanmıştı.

Ünye top yanından itibaren kayalıkları,mağarası, falezleri, kıyıları itibarı ile Karadeniz’in en özellikli yerlerinden birincisidir. Bakımlı tutulmalıdır, temiz tutulmalıdır. Top yanından başlamak üzere tüm Çamlık  dahil kıyıları, kayalıkları, falezleri,bitki örtüsü, ağaç familyası,hayvan türleri, börtü böceği korumak insanlık görevimizdir. Olduğu gibi muhafaza edilmelidir. Ünye çamlığı geçmişte olduğu gibi bugünlerde de tartışmalara konu oluyor. “ sen neymişsin be abi”diyemeden geçmiyorum…Çamlık! Ünyegillerin herşeyisin, her köşesi ile herkesler tarafından kollamaya ve korumaya mecbur olduğumuz eşi olmayan bir doğa harikasısın. Tabiki ağaçlarının bakıma ve gençleşmeye ihtiyacı da vardır.  Temiz tutulmasını gereklidir, bunu kirletmeyerek bizler başlatmalıyız. Hamilik görevi Belediyemize aittir.Belediyemize diyorum yine, çünkü alışamadım bir türlü Büyükşehir Belediyesi varlığına.Büyükşehir’in  gerçekleşmesi için nüfus göçünü desteklediğini işittiğimSn. İdris Naim Şahin’e sitemimi belirtmeden geçmiyorum.Gelen nüfusun sonradan geri taşındığının  halk arasında uzunca bir zaman konuşulageldiğini biliyorum.

Çamlığın ihtiyacı olan en fazla iki adet kır büfesi ve /veya  gün içi misafirler  içinmini ölçekli kır kahvesidir. Gönlüm kontrollü (sonradan sağa, sola, yukarı, aşağı ve yana büyüyemeyecek) kır kahvesinden yanadır.

Özgür bırakın çamlığı, kıyısına, kayasına, örtüsüne dokunmayın. Beton ile kelepçelemeyin orasını burasını. Çöp atmayalım yeter,  tabiat halleder gerisini. Ünye’yi görmüş yerli  veyabancı herkeslerin dilinde destandır Çamlık. Ünyegilleringönlündedir.

                Ve bir gün mutlaka herkes anlar, sevdiğinin kıymetini … Ama gidince,

Ama  bitince,

 Ama ölünce …

 Kısacası; İş işten geçince !


Bu haber toplam 1.189 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları