HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Ağustos 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ERCAN ARSLAN

ERCAN ARSLAN

Ünyeli Hasan’a Tahlîsiye Madalyası

8 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: 08:34

Osmanlı Devleti’nde 19.yüzyılda Sultan Abdülmecid (1839-1861) döneminde "Tahlîsiye", "Tahlîs-i cân"  isimleriyle yeni bir madalya ihdas edilmiştir. Kurtarmak manasına gelen tahlis kavramından dolayı bu madalyaya “cankurtaran madalyası” da denirdi. Tahlisiye madalyası yalnızca, boğulanları kurtaran kişilere değil,  kaza (deniz, nehir, göle düşme, bina ve duvar göçmeleri) , sel, yangın gibi afet ve felaketlerden insanları kurtaranlara da verilirdi. Madalyanın nizamnamesi ise 1862'de çıkmıştı. Her başvurana madalya verilmezdi. Özellikle meydana gelen hadisede tehlikeye düşenlerin kurtarılması esnasında kurtarıcının da kendi hayatını tehlikeye atması önemliydi. Bu yüzden hadiseye şahit olanların teferruatlı bir şehadetnamesi istenirdi. Madalya dört çeşitti. Üst üste can kurtaranlar madalyanın bir üst derecesinde olanını alırlardı. İlk defa cankurtarana yeşil kurdele ile bir madalya verilirdi. İkinci defa için kırmızı, üçüncüsünde beyaz ve dördüncüsünde bu üç renkten kurdelenin olduğu madalya verilirdi.

Konumuzla alakalı olarak  Başbakanlık Osmanlı ArşiviDH.MTV. 5/48’de kayıtlı 1912 yılına ait altı sayfalık yazışmalarda Ünyeli süvari Jandarma neferlerinden Hasan’a Tahlisiye madalyası verilmiş olduğunu görmekteyiz. Dönemin Canik mutasarrıfı Vekili Muhasebecisi Ahmet Nazif Bey’in  30 Haziran 1912  tarihinde Dahiliye Nezaretine yazdığı yazıya göre Haziranın dördüncü Pazar ertesi günü akşamı Ünye kasabası ahalisinden  İlyas oğlu Ahmed’in  odun yüklü filikası Fatsa tarafından gelmekte iken metrobolu burnu  civarında hava muhalefeti nedeniyle  devrilmiş,filika tayfasından  dört kişi tekne üzerine  çıktıkları ve sandalın batmakta olduğuna dair Ünye Kazası Kaymakamlığına ihbar yapılmıştı.Kaymakamlık derhal karadan iki jandarma süvarisi ile denizden bir yardım filikası göndermiştir. Denizden gönderilen kurtarma filikasının imdada yetişemediğini gören süvari jandarmalarından Hasan hemen denize atlayarak hayatını tehlikeye koymak suretiyle,  boğulmalarına ramak kalmış olan dört kişiyikurtarmayı başarmıştı.Durum Ünye Kazası Kaymakamlığından, Canik Mutasarrıflığına bildirilmiş, bunun üzerine mutasarrıflık büyük bir insanlık örneği gösteren nefer Hasan’ın usul ve emsali cihetle tahlisiye madalyasıylaödüllendirilmesini talep etmişti. Ünyeli süvari jandarma Hasan’ın durumu Dahiliye Nezareti tarafından değerlendirilmiş ve madalyanın verilmesi uygun görülmüştür. Padişah MehmedReşad’ın7 Ağustos 1912  tarihindeyayınlanan irade-i seniyyesi ileBab-ı Âli Teşrifat-ı Umumiye Dairesi tarafından madalya ve beratının verilmesi kararnamesi çıkmıştır. İrade-i Seniyye suretinde Sadrazam Gazi Ahmet Muhtar Paşa ve Dahiliye Nazırı Mehmed Ziya Beyin imzaları da yer almaktaydı.

Gümüşten yapılan tahlisiye madalyası 36 mm. kalınlığında ve 24 gram ağırlığındaydı. Madalyanın yazısını Naif Efendi yazmış, Hüsrev Efendi tuğrasını çekmiş, James Robertson da nakışlarını yapmıştı. Madalyanın ön yüzünde çiçekli bir daire deseninin ortasında padişahın tuğrası, arka tarafında ise "Halka düştükçe edenler imdâd, Olunur midhat ü tahsîn ile yâd” -İnsanlara tehlikeye düştüğü zaman yardım edenler, övgü ve takdirleanılırlar manasına gelen bir beyit vardı. Madalyanın sahipleri, istedikleri zaman göğüslerine bu madalyayı takabilirlerdi. Görüleceği üzere Osmanlı Devletinde hayat kurtarmanın da bir mükafatı var idi. Önemli denizciler, kaptanlar yetiştirmiş Ünye Kazasında askeriye içerisinde de iyi yüzme bilen neferler mevcuttu. Ünyeli Süvari jandarma Hasan’ın aldığı madalya, şahsında Ünye’nin tüm yardımsever insanları adına da alınmıştı.


Bu haber toplam 1.614 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları