HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Ağustos 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

CEMAL UYSAL

CEMAL UYSAL

Köpeklerin Hayatı

8 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: 08:34

            Rönesans’ın ünlü sanatçısı Michelangelo beş yüz yıl önce köpeklerin gelecekte insanlar kadar değerli olacağını söylemişti. Şimdilerde bunu görüyor ve yaşıyoruz. Eski tarihlerden beri evlerin güvenlik bekçisi olarak hep dış kapının dışında bulunan, bir lokma ekmek ve sokaktan beslenen köpekler, bugünkü modern çağda kaloriferli, asansörlü villalarda, lüks rezidanslarda yaşıyor, evin sofrasında ağırlanıyor, en güzel etleri, balıkları yiyor, güzel halılar üzerinde seyri sefa ediyor, en güzel koltukları kullanıyor, yataklarda yatıyorlar. Böyle bir konfora kavuşunca da kimseye hırlamıyor ve zarar vermiyorlar.

             Hep hor görülen, azarlanan köpekler, neden evlere alındılar? Çünkü evin insanları ile konuşmuyor ve tartışmıyor. Karnı doyduktan sonra, kuyruk sallayıp evin halkını eğlendiriyor ve mutlu ediyorlar. Aynen televizyon, bulaşık makinesi ve ev robotları gibi dırdırdan ve geçimsizlikten boşanan eşler de köpeğine sarılıp onda mutlu olup teselli buluyorlar. Bu kadar karşılıksız sevgiyi insan insana bile veremez.

            Nitekim Amerikan eski başkanlarından Bill Clinton eşi Hillary’nin olmadığı gecelerde köpeği “Dinki” ile birlikte uyuduğunu söylemişti. Ancak benim okurlarıma bir tavsiyem olacak. Eğer evinize köpek alacaksanız çok iyi düşününüz. Hem masrafı fazladır, hem de sevgisi çok güçlüdür. Eve alırsanız bir daha ondan ayrılamazsınız. Ondan vaz geçip sokağa bırakırsanız da çok üzülür köpeği de mahvetmiş olursunuz.

           Evimde köpek yok ama dört yıl başında bulunduğum Devlet Üretme Çiftliklerinin (TİGEM) Sivas’ta bulunan 50 bin dönümlük çiftliğinde “Kangal”patentli çoban köpekleri yetiştiriliyordu. Bu köpekler çok beğenilir, Türkiye ve Dünya köpek piyasalarında çok da müşterisi vardı. Yabancılar gelirler daha anne karnındaki yavruları 8-10 bin dolar peşin para vererek sözleşme yaparlar, doğduktan 5-6 ay sonra gelip teslim alırlar, menşee şahadetnamesi ile birlikte memleketlerine götürürlerdi.

          Görevde bulunduğum sırada Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinin düzenlediği “Dünya Kangal Köpekleri Sempozyum”una davet edildim ve katıldım. Şaşırdım. Bin kişilik salon tamamen dolmuş, dünyanın her yerinden elli den fazla köpek sever konuşmacı gelmişti. İki gün süren çalışmalardan sonra bana ve konuşmacılara üzerinde Kangal köpeği resmi bulunan plaket takdim ettiler.

          İşte o sempozyuma yurt içinden ve yurt dışından gösterilen ilgi, yapılan konuşmalar ve verilen plaketlerden sonra ben bugün köpeklerin gerçektende insanlar kadar değerli olduklarını anladım ve aldığım plaketi evimin en güzel yerinde yirmi yıldır muhafaza ediyorum.


Bu haber toplam 1.785 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları