HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
7 Ağustos 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Saplantıların Oku Çıkmaz Sokakları Gösterir

11 Temmuz 2020 Cumartesi Saat: 08:33

 İnsan denen eşrefi mahlûk doğduğunda ne de masumdur… Saftır billur gibi.

   O doğduğunda ağlarken,  güler anne babası ve de âlem. Hani derya Mehmet Akif: Hatırlar mısın,  doğduğunda ağlardın gülerdi âlem,  öyle bir hayat sür ki, mevtin sana hande olsun, başkalarına matem.

  Annem bebeklerin güldüğünü gördüğünde, meleklerin güldürdüğünü söylerdi.

 Peki, o masum, billur gibi temiz, saf, kötülük bilmeyen bebek nasıl oluyor da ileriki yaşlarda küfürbaz, cani, katil, sapık olabiliyor?  Hayatının şekillenmesinde Kaderinin yanı sıra biz büyüklerin payı ne kadar etkili acaba, hiç düşünüyor muyuz?

Hayatın günlük döngüsü içersinde elbette hatalar yaparız… Ancak midesini eksik etmediğimiz beslediğimiz o bebeğin aklına ve ruhuna hangi gıdaları veremedik de, kırları ve ortak alanları, parkları kaldırımları pisletmemesini sağlayamadık?  O melek gibi bebeğe hangi iyilik duygularını anlatamadıkta vatan haini oldu, katil oldu, düzenbaz oldu?

  O masum bebeğe hangi erdemleri, dürüstlüğü, mertliği öğretemedik de, tartıda hile yapan, balığın büyüğünü üste üste koyan, meyvenin çürüğünü arada kakalayan, ödünç aldığını borcunu vermeyen oldu? 

   Yanlış anlaşılmasın…  Büyük konuşmamak gerek. Herkesin çocuğu bir şekilde istenmeyen hatalara düşebilir…   Hz Âdem ya da Hz Nuh’un oğullarının düştüğü gibi.

Ancak Türkiye ortalamasına baktığımızda durum endişe vericidir.  Haberlerde karşılaştığımız bu cinayetler ve aile faciaları durumun vahametini ortaya koyuyor. Bu bakımdan da olumsuz saplantılar toplumda kaygı gelişmesine sebep oluyor.

Biz çocuklarımızın ruhuna yeterli edep ve sevgi tohumları ekemezsek, elin oğlu internetten o bizim boş bıraktığımız ruha istediği bilgileri pompalar, onu olumsuz düşüncelerin saplantısı haline getirir.

Bir rapora göre, Türkiye, dünya sıralamasında Facebook’un en fazla kullanıldığı 10’uncu ülke.

Twitter dünya çapında 340 milyon kişi tarafından kullanılıyor, Türkiye ise yaklaşık 38 milyon kullanıcıyla dünyada 6’ncı sırada yer alıyor. Türkiye’de internet kullanıcılarının en fazla ziyaret ettiği siteler arasında YouTube 2’ci, Fecebook 3’üncü, Twitter 5’ci,Instagram 6’cı, NetfliX ise 16’cı sırada bulunuyor… Anlayacağınız, Türkiye’de nüfusun yüzde 75,3’üçü internet kullanmaktadır.

İşte çocuklarımızda bizim bıraktığımız ahlak ve maneviyat boşluğunu sanal ortamlar doldurmaktadır.

  İnternet üzerinden pompalanan yanlış haber ve bilgileri filtre edemeden kabul eden çok sayıda insan, toplumun geleneklerini ve değerlerini içselleştiremediği gibi, kendisine, çevresine hatta ülkesine zarar verebilecek hale gelebilmektedir.

  Düşünüyorum da,   internet bir hafta dursa, inanın internet bağımlıları kafayı yerler..

  Yahu adam otobüste yanında arkadaşı olduğu halde bile internet kullanıyor.

  Bu tıpkı uyuşturucu bağımlılığı gibi bir şey.

 Japonya’da otobüs beklerken, ya da seyahat sırasında, ya da bir yerde tatil yaparken kitap okur çoğunluğu… Avrupalı turistlerin çoğu da öyle.

  Biz de üniversite mezunları da olmak üzere böyle yapan nadirdir, . Çünkü bizde kitap okumak angarya bir iş gibidir.


Bu haber toplam 1.297 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları