HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
16 Mayıs 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat

EREN TOKGÖZ

EREN TOKGÖZ

Ünye Limanı

20 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: 08:36

Okunup dikkate alınır mı bilmem, ancak düşündüklerimi paylaşmak istedim. Vatanımızın üç tarafıdenizlerle çevrili olması nedeni ile geçmişte deniz ulaşımını çok aktif kullandığımız bilinen bir gerçek. Deniz taşımacılığını yenilikçi ve bilimsel yöntemlerle geliştirilerek aktifleştiremedik.Biz Ünyegillerin taktığı isim ile anılan Amerinak develerinin (skreyper) gelmesi ile birlikte, Karayolu yapımının körüklenerek hız kazanması denize yatırımın önem ve aktifliğini kaybettirdi yıllar içinde. Epeyce uzun yıllardır yolcu taşımacılığı bile yapılmıyor.

            Ülkemizde İskenderun, Mersin, İzmir, Bandırma, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Zonguldak, Samsun, Trabzon, Rize ve Hopa konteyner limanlarımız olarak sayılabilir. Ülkemizin en büyük konteyner limanı Mersin limanıdır. Samsun limanı dâhil olmak üzere Doğu Karadeniz konteyner limanları kapasite kullanımları Sn. Şengörür ve Sn. Esmer’in Karadeniz araştırmaları isimli çalışmalarında görülebilir.

Samsun ve Trabzon limanlarının standardı yüksek D100 karayolundan doğu sınır komşu devletlerine ulaşmaları çok kolay. Yıllar içinde atıl kapasitelerini doldurmaları halinde çok az yatırım maliyetleri ile kapasite artırmaları kısa sürelerde mümkündür. Rizeport ve Hopaport tesislerinden Artvin üzeriden komşu ülkelere ulaşımda oldukça rahattır.  Ünye’de yapılması düşünülen Ünyeport bu imkânlara sahip değildir. Ünye limanından D100 yoluna standardı yüksek bir yolla ulaşabilmesi için birim maliyeti artıracak büyük yatırıma ihtiyaç vardır.

            Ünye Limanı Balıkçı barınağı olarak projelendirilmiş olup, ancak yapım aşamasında Ünye çimento fabrikası tarafından ana mendirek üzerine inşası sağlanarak 7 metre derinlikteki rıhtım ile liman adını kazanabilmiştir. Ana mendirek üzerindeki yükleme boşaltma rıhtımının kullanımı 49 yıl süre ile Ünye Çimento fabrikasına aittir. Konteyner gemileri için gerekli su derinliği 20mdir.  Bu derinliği sağlayacak mendirek, mevcut ana mendireğeparalel olarak yıldız karayel yönünün kaçıncı 100 metrelerinde inşa edilebilecek. Buradaki zemin inşa edilecek mendirek dolgusu ağırlığını taşıyabilecek taşıma gücüne sahipmi. Yirmi metre derinlik elde etmek yapılacak mendirek dolgusuna yetecek ağırlıkça sınıflandırılmış taşın sağlamlığı ve cinside önemsenmelidir. Geçtiğimiz yıllardaKaradenizde olan Kestane karası fırtınasının bazalt kayadan yapılmış Giresun limanı ana mendireğini yıkmasını ve taşhaneden getirilen kalker taşı ile inşa edilen Ünye limanının hali önemle dikkate alınmalıdır.  Çakma uç kazığı ve fore kazık imalatlarının ciddi bir maliyet olduğunu da hatırlatmak isterim.

            Ünye’miz için proje fikri güzel olmasına çok güzeldir, ancak; Pazar analizi, teknik analiz ve finansman analizini içeren kapsamlı bir çalışmanın da olduğunu ummak istiyorum. Bilgisayarda hazırlanmış görsel sunumunun arkasında; yetkin bir su yapıları proje bürosunda Mühendislerin hazırlanmış ve labaratuvarda test edilmiş projenin de olduğuna inanmak istiyorum.

Karada yapılacak sınırlı alan, konteyner elleçleme hizmetlerine değil ancak ve ancak kalıcı konteyner depolamaya hizmet edebilir. Ünye Atık konteynerlerin depolanacağı yer olmasın. Gazetelerde okuyor, dijital platformlarda izliyoruz. Karadeniz de başıboş gezen konteynerlerden haberler yapılıyor. Yüzenleri görebiliyoruz, denizin dibinde yatanlar var yok bilmiyoruz. Şüphelenmelerim Vatan sevgisinden, doğa sevgisinden, Ünye sevgisinden..Korkuyorum güzel Ünye !..

“Dörtnala gelip uzak Asya’dan

 Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan

 Bu memleket bizim”(alıntı)


Bu haber toplam 20.762 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 1 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
fevzi güzeloğlu 12.04.2021 10:49
Ünye limanının ne işe yaradığını hep merak etmişimdir. Emeğinize sağlık.

Yazarın Diğer Yazıları