HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

TEMEL OVALI

TEMEL OVALI

Eğitim Neden Önemli

29 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: 08:34

Toplum olarak eğitime çok büyük önem veriyoruz. Okuyan insana her zaman kıymet vermişiz. Günümüzde bile meslek sahibi olma en geçerli sınıf atlama yolu olmuştur. Bir anda çevreniz ve etrafınız değişiyor. Ülkemizde insanlar sermaye birikimi mesleklerinden yapmaktalar. Aileden gelen sermaye birikimi pek fazla değil. Bu nedenle eğitim pek çok aile için kritik öneme sahip. Bunun yolu da bilişsel başarıdan geçiyor.

Öncelikle biliyoruz ki eğitim almak bizi asla karşılıksız bırakmayacak en önemli kişisel yatırımdır. Eğitim, bir insanın kendine ve geleceğine yapabileceği en kazançlı yatırımların başında geliyor.

Bununla birlikte, etrafımıza baktığımızda, eğitimli olmasa da çeşitli işler yapabilen birçok insan olduğunu görüyoruz. Hayatlarını böyle de sürdürebiliyorlar. Ancak gözden kaçırmamamız gereken çok önemli bir gerçek var: Eğitimini almadığımız konuda gerçek potansiyelimizi asla bilemeyiz ve de kullanamayız!

“Hepimiz öğrenmek için doğmuşuz ve bir şeyi öğrenmek istediğimizde hiçbir şey bize engel olamaz!”

LGS Türkiye Raporu

Türkiye geneli 2020 Merkezi Sınava 2019-2020 eğitim-öğretim yılında sekizinci sınıfta eğitime devam eden 1.671.337 öğrenciden 1.472.088’i (%88,08) sınava katılmıştır. 2019 yılında sekizinci sınıfa devam eden öğrencilerin sınava katılma oranı ise %85,08 olarak hesaplanmıştı (MEB, 2019). Bu bağlamda, sekizinci sınıf öğrencilerinin sınava katılımında kısmi bir artış görülmüştür. 2019 Merkezi Sınava katılan öğrenci sayısının 1.029.555 olduğu dikkate alınırsa 2020 Merkezi Sınava katılan öğrenci sayısının önceki yıla göre yaklaşık %43 arttığı görülmektedir.

Öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalamasının yirmi sorunun bulunduğu en yüksek test Fen Bilimleri (10,21), en düşük olduğu test ise Matematiktir (4,89). On soru bulunan alt testler arasında öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalamasının en yüksek olduğu test Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (6,39), en düşük olduğu test ise Yabancı Dildir (3,53).

Okul başarı puanı, öğrencilerin 6. 7. ve 8. sınıftaki yılsonu başarı puanlarının ortalamasıdır ve öğrencilerin ortaokuldaki akademik performanslarının bir göstergesi olarak kullanılmaktadır. Öğrencilerin ortaokuldaki akademik performansları ile 2020 merkezi sınav puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi yapılmış.

Öğrencilerin 2020 Merkezi Sınavdaki merkezi sınav puanları ile okul başarı puanlarının benzer yönde değiştiğini ve birbirleriyle yüksek düzeyde ilişkili olduklarını göstermektedir.


Bu haber toplam 4.992 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları