HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Armutun İyisi Yaşar Kaptan ve Ege Vapuru

29 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: 08:34

Bu sene armut erik bol, geçen sene elma çoktu, çocukluğumda Ünye, armut, elma ve erikleri bol bir yerdi, Ünye köylerinden şehre getirilen meyveler burada bazı tüccarlar tarafından sandıklanır ve gemilerle İstanbul’a veya kara yolu ile Ankara, Kayseri, Konya, Eskişehir gibi illere gönderilirdi.

Bunun dışında barbunya fasulye, soya fasulyesi, mısır, yumurta, kendir, tereyağı, bal, balmumu da bol miktarda üretilir onların da ihtiyaç fazlası bu illere gönderilirdi.

Balık mevsiminde Ünye’de taze taze tutulan balıklar, hamsiler kamyonlarla geceden yola çıkar sabah erken Anadolu illerinin tezgâhlarında olur ortalarda Ünyeli geldi Ünyeli geldi diye satılırdı.

Bu ürünlerin birçoğu artık bugün ekilmiyor, dağ taş fındık oldu, fındık o yıllarda bu kadar popüler değildi, denizde ise balık kalmadı geçen kışın hiç hamsi yiyemedik,

Ne barbunya fasulye kaldı,  ne mısır, ne soya fasulyesi, kendir ekimi yasaklandı, yumurta kalmadı çünkü köylerdeki bütün tavukları kuş gribi yalanı yumurta üreticileri yumurta satsın diye ile öldürdüler, arı, balı ve bal mumu azaldı.

Her şeyi bitirdik ilaçladık zehirledik tükettik, doğal bir şey kalmadı.

 Bazı köylerde o yıllardan elma, armut, kiraz, taflan ağaçları kaldı, onların da bakımı yapılmadı yaşlandılar elma ve armutların orijinal tatları ve şekilleri değişti,

Ne çok elma çeşidimiz vardı, hepsinin tatları başkaydı, en ünlüsü sulu Karpuz Elmamızdı, Kavak Elması vardı, Sınop elması vardı Amasya elmamız vardı, elmalarımız Amasya kadar meşhur ve ünlüydü

 

Armutlar

Atina, Batum Şekeri, Şeker Armudu, Limon Armudu, Çiçek Armudu, Ketencik Armudu, Orak Armudu, Mustafa Bey Armudu, Kış Armudu, Kantar Armudu.

Bunun dışında Ünye geçmişte nar ülkesiydi, mandalina bahçeleri ünlüydü her evin muhakkak bahçesi olur bahçesinde yukarıda saydığım bütün meyveler yetişirdi. Özellikle patlıcan inciri kesin olurdu. Kokulu siyah üzüm, Hırtarış üzümü, beyaz Ünye üzümü o kadar çok meyvemiz vardı ki hepsi kayboldu, nesli bozuldu, elmalar armutlar çarpuk çurpık oldu.

Bu elma ve armutlar henüz İstanbul’a kara yolu ile yolculuk yapmanın ve yük taşımanın çok zahmetli olduğu 50 li ve atmışlı yıllarda deniz yolu ile yapılırdı.

Her hafta bir veya iki yük ve yolcu vapuru Ünye’ye uğrar, yolcu ve yük alırdı.

Ünye’de bu gemilere yolcu ve yük taşıyan deniz adamları vardı çünkü vapur iskeleye yanaşamaz bir kilometre kadar açıkta demirler, insanlar ve yükler motor, kayık ve mavnalarla vapura tanışırdı.

 

 

Ege Vapuru

Bir zamanlar İstanbul’dan Karadeniz’e yük ve yolcu taşıyan ne kadar çok gemimiz vardı, beyaz gemiler yolcu taşırdı, siyah gemiler yük.

Kara yolunun gelişmediği yıllarda Karadeniz den İstanbul’a yolculuk vapurla yapılırdı. Vapurlar İstanbul’dan çıkar: Zonguldak, İnebolu Sinop, Samsun, Ünye, Ordu, Giresun ve aradaki ilçelere de uğrar Trabzon’dan sonra Hopa’da yolculuk sona ererdi, dönüşte yine aynı yerlere uğrayarak yük ve yolcu alırdı.

Ünye’de, kendir, yumurta, elma armut,  kuru fasulye, fındık, mısır ve canlı hayvan bu yüklerin bazıları idi. İnsanlar ve yükler açıkta demirleyen geminin yanına kadar motor ve çaparlarla taşınır motordan vinçlerle geminin ambarına indirilirdi.

Ünye’ye uğrayan yük ve yolcu vapurlarının en ünlüsü Ege Vapuru, idi. Ege Vapuru’nun kaptanı Yaşar Kaptan’ın okul arkadaşı idi.

Diğer vapurlar Ünye’ye geldikleri zaman çok uzağa demirlerler gemiye giden yolcu ve yük motorları kayık ve sandalcılar bayağı zaman harcarlardı.

Oysa Ege vapuru fener burnunu yalayarak çimentonun karşısına kadar gelir oradan sert bir kavis yaparak köpükler içinde şehre en yakın yere demir atar Yaşar Kaptanı yormayalım derdi.

Biz ne zaman çimento fabrikasının karşısından köpükler saçarak dönüş yapan bir vapur görsek işte Ege geliyor derdik.

 

“Kayıkçılar, motorcular, çaparcılar o tarihlerde sahile, iskeleye çok yakın demirleyen kaptanları çok severlerdi. Uzak demirleyenleri ise hiç sevmezlerdi. Yakın demirleyen Kaptanları alkışlayıp işe hemen başlarlarken uzak demirleyenleri protesto etmek amacıyla geminin yanına gelmezler, kaptanı yakın demirlemeye zorlamak için “git bari Rusya´ya demirle” diye bağırırlardı.

Gemiler tabiatıyla Karadeniz limanlarının tümünde yükleme ve boşaltmalarını açıkta demirde yapıyorlardı. Fındıklar kıç ambarlara yüklenirken kokusu fındığı etkilemesin diye tütünler de en uzakta olan baş ambarlara yüklenirdi. Vapurların, dönüş yükü en önemli kısmını bazen canlı hayvan taşımacılığı oluştururdu.” (Kaynak: Naim Güney-Ordu)

 

Köylü Pazarı

Artık içinde Köylü kalmayan Köylü pazarından Çarşamba günü Batum Şekeri Armudu ile Türbe Eriği aldım, ilaçsız hormonsuz  katkı maddesiz yerel meyvelerimiz bunlar.

Satıcıya sordum bunlar senin bahçenden mi diye

Yok abi,  ben sabahleyin köylüden aldım üç beş kuruş üzerine koydum satıyorum

İyi de sepete koymuşsun kendim üretmiş gibi

Ne  yapim abi başka türlü almıyorlar sepette olunca bahçeden sanıyorlar

Bir şey demedim, bu belediyenin ayıbı bir pazarını bile denetleyemiyor.

Kim köylü, kim değil belli değil.

Yani belediye eli ile kandırılıyoruz, sizin anlayacağınız.

Armutla başladık nereye geldik.

 

Yaşar Kaptan

Yetmişli yıllarda deniz taşımacılığı bitti,  vapurlar gelmez oldular, mavnalar, çaparlar, motorlar karada çekili durmaktan kurudu

Yaşar Kaptan bir gün karada çekili duran motorlarının başında uykuya daldı bir daha uyanamadı. Motorların ve mavnaların tahtaları çömlek fabrikalarında yakılmaya motorları hurdacıya verildi ve Ünye’de deniz de taşımacılığı da bitti vapurlar bir daha hiç gelmez oldular.

 

 

 


Bu haber toplam 714 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları