HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat

AYNUR ZEREN TAN

AYNUR ZEREN TAN

Ünye’de Dini Bayramlar ve Yemek

30 Temmuz 2020 Perşembe Saat: 08:42

Dini bayramlarımız için tüm hanelerde telaşlar yaşanır. İki önemli telaş vardır en son arife gününde halledilmeye çalışılan, giyim kuşam ve yemek telaşı.

Giyim kuşam en önemli iletişim unsurudur ve bayramlarda önce temiz sonra yeni giyinmek geleneği vardır toplumumuzda. Bu durumun ilk sırasını çocuklarına ayıran fedakâr aileler önce onları yeni giysilerle donatmak telaşındadır. Hep gözlerimi yaşartır “bayram için yeni giysilerle donatılan çocukları sevinci” demeyeceğim, “yeni giysilerle donatılamayan çocukların burukluğu” diyeceğim.

Ama o yeni ayakkabı başucunda uyuma sahnesi bayramlarımızın en sevdiği klasik görüntüsüdür. Aynı telaş günümüzde de devam ediyor, çocuk giysileri satan mağazalarda neredeyse adım atılmıyor. Güzel çok güzel adetler.

RAMAZAN BAYRAMI mı ŞEKER BAYRAMI mı?

Osmanlıda günlük hayat hakkında gelenek ve göreneklerimiz nasıl ne kadar uygulanırdı yazılı pek bir bilgi yok fakat özellikle Osmanlı topraklarını gezen seyyahların anlattıkları ile bazı bilgiler ediniyoruz.

1720’lerden sonra Osmanlı saraylarında ki kutlamalar ve yemek hazırlıkları hakkında bilgilerimiz oluyor ve çok ilginçtir ki çok benzer yönler bulunuyor.

Bir kere 19. Yy a kadar şeker yok çok az ve pahalı. Saray yemeklerinde tatlandırma işleri pekmez ve balla yapılıyor. Helva çok önemli bir tatlı bakıyoruz yöremizde de öyle.

Herhalde mübarek Ramazan ayından sonra yemeğe özellikle tatlıya düşkünlük bu bayramı” şeker bayramı” şekline dönüştürmüş.

Hemen hemen her eve şeker alınır bayram ikramı için.Daha sonra ki yıllar da da çikolatanın hayatımıza girmesi ile daha iyi bir ikram olarak çikolatalar tercih edilir olmuştu.

Hiç unutmam babam kapıya gelen çocuklar için ayrı şeker alır, evde bayramlaşmaya gelen konuklar içinde çikolata alırdı.

Kapıya gelen çocuklara ben tutmuştum şekerleri. Şeker kabında ki tüm şekerleri alıp gitmişlerdi. Bomboş şekerlikle kalakalmıştım kapıda, etkisi hala geçmemiştir.

BAYRAM PARALARI İLK EKONOMİ KARİYERLERİDİR ÇOCUKLARIN

Yakın akrabalar ve büyüklerden toplanan paralar bayramı bayram yapan en keyifli adet idi. Eskilerde mendil hediye etmek âdeti vardı. Kadim komşular ve yakın akrabalar bayramlaşmaya gelen çocuklara mendil hediye ederlerdi el öpme faslından sonra ve o mendillerin içinde bazen şeker lokum çikolata olurdu bazen de şöyle bir kağıt para varsa katların arasında ooooo….Ayy o ne mutluluktu bir çocuk yüreği için, nasıl güzel bir tebessüm çocuk yüzünde parlayan ve yürekten gelen. Gerçekten çocuk sevindirmek çok güzel, çok değerli bir davranış.

BAYRAM MÖNÜSÜ

ÜNYE LOKUMU, BAKLAVA ve SU SUBÖREĞİ, TEFEK SARMASI veee

Bir kere on bir ayın sultanı Ramazan’ ın kendisi de gidişi de birçok adetle kutlanır, davetler okumalar,  komşu te okumaları derken bayram için telaşlar da birbirine karışır.

Bir yandan mutlaka, koca karı gerdanı, baklava, büzme gibi şerbetli tatlılar açtırılır. Ekmek fırınları son pidelerini çıkartırken bir yandan evlerden ya da mahallenin tatlıcısından gönderilen baklava ve lokum tepsileri ile dolar taşar.

Ramazan davetleri ayrıdır, bir yandan cami de veya evlerde kıldırılan teravih namazlarına gidilir ve genellikle Ramazan ayını son günlerinde gece sahurlara kadar , tefek başta olmak üzere, etli pancar sarmaları da hazırlanır ve bir kenara bırakılır.

Su böreği de bayramın da olmazsa olmazlarındandır ve ev hanımlarının bazıları kendisi açar çoğu da mahallenin ücretle börek açan hanımlarına açtırılır. Peynirlisi makbuldür isteyenin beğenisine göre kıymalı hatta kaşarlı da olabilen su börekleri de nar gibi kızarmış vaziyette bayram mönüsüne katılır.

LOKUM KESMEK

Ünye de ve Fatsa da kurabiyeye “lokum” denilmektedir. Lokum, reçel, likör gibi uygulamalar bu yörede yaşayıp göç etmiş Rum ve ermeni nüfusun kent kültüründe ki katkılarıdır ve genellikle kent merkezinde uygulana bu yiyecekler şekerin, unun ve fırınların olduğu kıyı da yaygın idi. Daha sonraları şekerin yaygınlaşması bu tür uygulamaların her alana yayılmasına neden olmuştur.

Lokumlar özel tatlara sahiptir ve yöremizde lokum yapma işine “ lokum kesme” denilir. Günümüzde de yaygın şekilde hemen hemen her pastane ve fırında satılan lokumlar genelde aynı fakat yapanın maharetine göre apayrı lezzetlere sahip yöresel  özel bir yiyecektir.

Lokum bayramlarda mutlaka, tefek sarması, tatlı ve çikolata ile birlikte ikram edilir. Hatta sehpa üzerinde durur.

Bayramlarda kahve ikram etmek adettir ve de çok yaygındır.

BAYRAM YEMEKLERİ

Yöremizde ki tüm evlerde yoğun kalabalık vardır. Büyük şehirlere göç veren yöremizin nüfusu bayramlarda tavan yapar. Her evde kızlar, damatlar, oğullar, gelinler ve torunlar vardır. Onlar içinde yemekler hazırlanır ve mutlaka çorbalar, pilavlar ve et yemekleri yapılı. Gürcü yemekleri de, Gürcü kavurması ve Çerkez tavuğu da çok makbul bayram, ziyafet yemekleridir. Hemen her evde nefis yemekler hazırlanır, bu arada tatlılar arasında kadayıf da önemli yer tutar.

Eskiden bayram da mutlaka dışarıdan gelenler için pide yaptırılırdı ve durum günümüzde de aynı tek fark var bu yemek keyfinde artık insanlar yoğun şekilde dışarı da yemek yiyorlar. Bayramın hafta sonuna gelen günleri mutlaka pide ziyafeti ve kahvaltı günleridir. Maaile yenilen bayram yemekleri kadar güzel ne olabilir ki. Yemekler burada bitmiyor tabi ki…

BİR ŞEKER BAYRAMI ANISI

Yıllar önceydi, Fatsalı olduğum için anne ve babamın sağlığında her bayram mutlaka ilk gün gidiyoruz. Ailecek aracımızı doldurduk, Ünye’den çıktık ve tam yarı yola gelmiştik ki ileri de sıra sıra durmuş araçlar ve başında trafik polisleri, emniyet görevlileri ile kalabalık bir grup gördük. Hemen başladık söylenmeye (o zamanlar “çevirme” denirdi)” bayramın birinci günü de çevirme olur mu? Bu nedir canım bayram günü ruhsat mı göstereceğiz “ diye. Hatta takılı olmayan kemerlerimizi alelacele kuşanıverdik (o zamanlar kemer kullanımı da alışkanlık haline gelmemişti).Emniyet görevlisinin işareti ile durduk ve camı açtık. Aracımıza yönelen emniyet görevlisi açık camdan eğilerek “iyi bayramlar “dedi, biz de “iyi bayramlar“   dedik ama yarım ağızla, tereddütlüyüz çünkü ve emniyet görevlisi elinde ki çikolata kutusunu uzatarak “şeker bayramınızın şeker tadında sürmesi için aracınızı dikkatli kullanmanızı öneriyoruz” dedi gülümseyerek. Ismarlaşıp yolumuza devam ederken araçta hiç birimizin çıtı çıkmıyordu. Eşim kontrol edilecek diye hazırladığı ruhsat cüzdanını yerine bırakırken Fatsa’ya yolunda seyretmeye devam ettik ağzımızda nefis çikolata tatlarımız ile.

NİCE BAYRAMLARI KUTLAYALIM, MEMLEKETİMİZ DE ŞEKER TADINDA HEP BİRLİKTE.

Birbirimize karşı değil BİRLİKTE BERABERCE

BİRLİK OLMANIN MUTLULUK VE GÜCÜ İLE…

2020 KURBAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN HEPİMİZE

PANDEMİ GÜNLERİNDEN SONRA

COVİD19

CORONA ‘YI KISMEN DE OLSAYENMİŞ OLMANIN SEVİNCİ İLE…

 


Bu haber toplam 309 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları